Można go zabrać ze sobą wszędzie, pracować jak na zwykłym komputerze, ale w wolnej chwili pograć w najnowsze gry. Laptopy dla graczy cieszą się wysoką popularnością nie tylko ze względu na mobilność, ale również wysoką wydajność podzespołów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie gamingowego laptopa i jak dobrać parametry, by posłużyły nam przez dłuższy czas? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Spis treści
- Wybierz mocny procesor i dedykowaną kartę graficzną
- Dobierz odpowiedni ekran
- Zwróć uwagę na pamięć i budowę
Wybierz mocny procesor i dedykowaną kartę graficzną
Przeglądając laptopy dla graczy, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na tandem procesor + karta graficzna. To właśnie te podzespoły będą najbardziej wpływać na działanie i wydajność gamingowego notebooka.
W przypadku karty graficznej warto upewnić się, że oprócz zintegrowanej z płytą główną, dostępny jest też mocniejszy, dedykowany układ. O ile do zastosowań typowo biurowych w zupełności wystarczy karta zintegrowana, tak do gier konieczny jest dedykowany moduł – nawet w przypadku tańszych laptopów.
W 2023 roku warto wybierać laptopy do gier wyposażone w układy graficzne najnowszej generacji, czyli odpowiednio Nvidia RTX 30xx (lub 40xx po rynkowym debiucie) lub AMD RX z serii 6000 (lub 7000 po faktycznym wejściu na rynek). Jeżeli zależy nam na niezłej wydajności, ale mamy ograniczony budżet, warto sprawdzić laptopy z kartą graficzną RTX 20xx lub AMD RX z serii 5000.
W przypadku procesorów warto wybierać układy wyłącznie obecnej lub poprzedniej generacji. Wśród produktów Intela mowa więc o 12. lub 11. generacji (a także najnowszej 13., gdy na dobre pojawi się na rynku). Zwolennicy procesorów AMD powinni zwracać uwagę na AMD Ryzen serii 6000 lub 5000 bądź poczekać na realną premierę dopiero zaprezentowanej serii 7000.
W kwestii procesorów to nie wszystko. Ważny jest też wybór odpowiedniego modelu. W największym uproszczeniu do komfortowego grania wystarczy Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, a dla bardziej wymagających graczy przygotowano Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7. Ważne, aby procesor posiadał przynajmniej 4 rdzenie i 8 wątków, choć zdecydowanie lepiej, gdy jest to 6 rdzeni i 12 wątków bądź 8 rdzeni i 16 wątków.
Dobierz odpowiedni ekran
Kwestią równie ważną, ale często bagatelizowaną przy zakupie laptopa, jest ekran. Najpierw określamy jego przekątną, wybierając głównie pomiędzy 15,6 i 17,3 cala. Taki rozmiar będzie idealny do grania. Laptopy 14 cali są nieco gorszym wyborem i znacznie rzadziej występują w wersjach gamingowych z mocnymi podzespołami. Niewielki wyświetlacz nie sprzyja komfortowej rozgrywce i powinien być wybierany wyłącznie wtedy, gdy najważniejszy jest mały rozmiar i idąca za nim wysoka mobilność.
Kolejnym parametrem ekranu jest rozdzielczość. W 2023 roku Full HD (1920 x 1080 pikseli) to absolutne minimum. W droższych konstrukcjach warto pokusić się o 2K lub nawet 4K, pamiętając jednak, że w przypadku ostatniej z wymienionych rozdzielczości potrzebna będzie także topowa karta graficzna. Do płynnej rozgrywki w Full HD z powodzeniem wystarczy już nawet RTX 2060.
„
W 2023 roku Full HD (1920 x 1080 pikseli) to absolutnie minimalna rozdzielczość dla gamingowego notebooka.
Dla gracza ważne jest również odświeżanie matrycy. Jeżeli zamierzamy grać przez internet w intensywne strzelanki lub inne tytuły, w których liczy się szybka reakcja, ekran powinien być odświeżany z częstotliwością 144 Hz lub wyższej. Jeśli natomiast preferujemy spokojniejsze gry (np. fabularne czy strategiczne), z powodzeniem wystarczy standardowe 60 Hz lub 75 Hz.
Nie można też zapominać o technologii wykonania matrycy. Droższe wyświetlacze IPS charakteryzują się świetnymi kątami widzenia i odwzorowaniem kolorów. Matryce TN mogą mieć natomiast lepszy czas reakcji i częstotliwość odświeżania, ale cechują się gorszymi kątami widzenia. Są jednak nieco tańsze.
Zwróć uwagę na pamięć i budowę
Nie można zapominać o odpowiedniej ilości pamięci RAM i pojemnym dysku. Dobry laptop gamingowy powinien być wyposażony przynajmniej w 8 GB RAM. Warto jednak rozważyć dopłatę do wariantu 12 lub 16 GB dla bardziej komfortowego działania.
W kwestii pamięci masowej ze względu na atrakcyjną cenę należy brać pod uwagę wyłącznie nośniki SSD. Pojemność 512 GB do podstawowych zastosowań powinna wystarczyć, choć jeśli fundusze pozwalają, lepiej od razu wybrać model z 1 TB przestrzeni. Obecnie najlepszym wyborem będą nośniki NVMe – cechują się wyższą wydajnością niż modele SATA.
Wygląd notebooka jest co prawda kwestią drugorzędną, ale warto zwrócić uwagę chociażby na schemat klawiatury. Mniejsze modele zazwyczaj nie posiadają dodatkowych klawiszy numerycznych, a klawisze kierunkowe są mocno ściśnięte, przez co mniej wygodne w użyciu. Problemu tego nie zaobserwujemy w laptopach 17,3 cala, które niemal zawsze oferują pełnowymiarową i wygodną klawiaturę.
Ważna może się także okazać liczba złącz. Laptop gamingowy powinien zawierać co najmniej 4 porty USB, z czego dla wygody przynajmniej 1 z nich powinien być w standardzie USB-C. Jeśli planujemy podłączać notebooka do zewnętrznych monitorów, warto sprawdzić, czy sprzęt posiada złącze HDMI lub mini HDMI.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!