Lodówka to jeden z najlepszych wynalazków ludzkości. Dzięki niej możemy dłużej przechowywać produkty spożywcze. Warto wykorzystać cały jej potencjał. Przy ustawianiu parametrów urządzenia ważny jest zakres temperatur najlepszy dla żywności. Jaka temperatura w lodówce jest odpowiednia? Przeczytaj w artykule!
Spis treści
- Wyświetlacz czy pokrętło temperatury w lodówce?
- Jaką temperaturę ustawić w lodówce?
- Jaka powinna być temperatura w zamrażarce?
- Dobre praktyki – czyli dbaj o stałą temperaturę w lodówce
- Jaka temperatura w lodówce? Podsumowanie
Chyba nikt współczesny nie wyobraża już sobie życia bez lodówki. To jedno z podstawowych urządzeń w domu. Chłodziarko-zamrażarki umożliwiają nam przechowywanie jedzenia w dobrym stanie przez dłuższy czas niż poza nimi. Aby produkty zachowały się w dobrym stanie, konieczne jest właściwe ustawienie lodówki pod względem chłodzenia. Dzięki temu żywność nie zamarznie w części chłodzącej, ale też nie popsuje się z powodu namnażania bakterii. Ile stopni powinno być w lodówce a ile w zamrażarce? Przyjrzymy się, jak powinny wyglądać poszczególne wartości. Najpierw jednak sprawdzimy, jak ustawić temperaturę w lodówce Kernau – posiłkując się przykładem dwóch modeli.
Wyświetlacz czy pokrętło temperatury w lodówce?
Ustawianie temperatury w chłodziarko-zamrażarce może być mechaniczne albo elektroniczne. Obecnie ten drugi rodzaj zaczyna wypierać pierwszy typ. Jest wygodniejsze i bardziej precyzyjne. Jednak w tańszych modelach wciąż znajdziemy tradycyjny mechanizm. Spójrzmy na przykład dwóch lodówek marki Kernau.
- Chłodziarko-zamrażarka KFRC 15153.1 NF IX – ma sterowanie mechaniczne. Jest w niej zamontowane pokrętło z cyframi. Nie odpowiadają one stopniom, lecz natężeniu chłodzenia. I tak 1 oznacza najmniejsze chłodzenie, a 5 najmocniejsze.
- Chłodziarko-zamrażarka KFRC 20163 NF EB – ma elektroniczny panel sterowania na drzwiach. Jest on w pełni dotykowy. To najnowocześniejszy typ sterowania lodówką. Łatwo wybierzesz na nim temperaturę dla części chłodzącej i mrożącej.
Bardziej popularnym typem sterowania elektronicznego są panele z wyświetlaczem wewnątrz komory. Wartości na nich ustawiamy za pomocą przycisków.
Jaką temperaturę ustawić w lodówce?
Wydaje się, że wewnątrz chłodziarki panuje nieduża różnica stopni. Tymczasem nie do końca tak jest. Zakres temperatur tak naprawdę jest spory. Mimo to nie ma powodu do obaw – to normalne. Kierując się tym, jaka temperatura w lodówce jest na danym poziomie, należy odpowiednio rozłożyć produkty.
Odpowiednie ustawienie termostatu wynosi od 2 do 5 stopni Celsjusza. Jednak ten chłód nie obejmuje całej komory. W którym miejscu w lodówce jest najzimniej? Oczywiście na dolnej półce. Tam warto układać produkty, które wymagają dużego chłodzenia: mięso, ryby itp. Przy takim ustawieniu na górnej półce może być już nawet 8 stopni Celsjusza. Tam umieszczamy np. sery, które mogą przebywać w cieplejszym środowisku. Na drzwiach lodówki, które są najbardziej narażone na kontakt z ciepłym powietrzem z zewnątrz, jest ok. 12 stopni Celsjusza. Jednak tam najczęściej trzymamy napoje lub mleko, które szybko się zużywa.
Niektóre chłodziarko-zamrażarki mają specjalną szufladę, w której utrzymuje się temperatura w granicach 0 stopni Celsjusza. To wtedy najlepsze miejsce do przechowywania mięsa i ryb. Produkty nie zdołają w niej zamarznąć, ale są dłużej świeże.
A jaka temperatura w lodówce No Frost jest najlepsza? Taka sama jak w pozostałych modelach. Nie ma tutaj żadnej różnicy w ustawieniach. Te chłodziarki również mają przechowywać żywność w zimnym środowisku. Jedyna różnica jest taka, że następuje w nich cyrkulacja powietrza, która zapobiega oszranianiu ścianek i produktów.
Jaka powinna być temperatura w zamrażarce?
Najczęściej w naszych domach znajduje się tzw. lodówko-zamrażarka. Umożliwia nam przechowywanie produktów spożywczych po kilka miesięcy dzięki ich zamrożeniu. Tam temperatura jest zdecydowanie niższa niż 0 stopni C. Jak ustawić jej wartość? To zależy od rodzaju i ilości produktów, które wypełniają zamrażalnik. Jednak optymalny chłód to -18 stopni Celsjusza. Pozwoli on przechować jedzenie przez długi czas.
Sterowanie temperaturą jest zależne od modelu. W nowszych produktach są już oddzielne moduły do ustawiania wartości w komorze chłodzącej i w zamrażarce. To umożliwia większą precyzję.
Dobre praktyki – czyli dbaj o stałą temperaturę w lodówce
Lodówko-zamrażarka z ustawioną wartością chłodzenia będzie się starała utrzymać stałą temperaturę, niezależnie od zużycia energii. Dlatego zadbaj o domowy budżet i nie utrudniaj chłodziarce pracy. Pamiętaj, jaka temperatura powinna być w lodówce i staraj się ją zachować w takiej wartości.
Nie chowaj ciepłych potraw lub naczyń do lodówki – a szczególnie do zamrażarki! To bardzo mocno wpływa na ogrzanie wnętrza. Dodatkowo zwiększa wilgoć poprzez wydzielanie pary wodnej. Urządzenie musi wtedy mocno zwiększyć pobór prądu, aby przywrócić właściwy chłód w komorze i usunąć z niej wilgoć (w przypadku systemu NoFrost).
Pamiętaj, że Tak samo na niekorzyść działa częste otwieranie drzwi lodówki. Dlatego sięgaj do chłodziarki, gdy już zdecydujesz, co chcesz zjeść. Nie rozmyślaj przed otwartą chłodziarką.
Gdy wyciągasz potrawę z zamrażalnika, możesz ją zostawić do rozmrożenia we wnętrzu części chłodzącej. Dzięki temu wykorzystasz chłód z zamrożonej żywności, ułatwisz pracę urządzeniu i będziesz bardziej eko.
Jaka temperatura w lodówce? Podsumowanie
- W części chłodzącej wyznacz temperaturę między 2 a 5 stopni Celsjusza.
- Układaj produkty według stref zimna w lodówce – najzimniej jest na dole, najcieplej na drzwiach.
- W zamrażarce ustaw wartość na ok. -18 stopni Celsjusza.
- Gdy do ustawiania temperatury w lodówce masz pokrętło z cyframi – najwyższa cyfra oznacza najmocniejsze chłodzenie.
- Jeśli w lodówce jest elektroniczny panel sterowania, wyświetla się na nim dana temperatura.
- Dbaj o domowy budżet i nie otwieraj niepotrzebnie drzwi lodówki oraz nie chowaj do niej ciepłych potraw.
Artykuł sponsorowany.