Klawiatura to jeden z podstawowych peryferiów, bez których wręcz nie można korzystać z komputera. Często wybór odpowiedniego modelu jest bagatelizowany, a użytkownik decyduje się na najtańszy wariant. Nie zawsze będzie to jednak optymalny wybór. Na jakie cechy klawiatur warto zwrócić uwagę przed zakupem, jakie są rodzaje klawiatur i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.
Spis treści
- Rodzaje klawiatur – którą wybrać?
- Klawiatura przewodowa kontra bezprzewodowa
- Rodzaje przełączników w klawiaturze do komputera
Rodzaje klawiatur – którą wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klawiatur, różniących się między sobą budową i zastosowaniem. Oczywiście każda z nich służy do wprowadzania tekstu i bezpośredniej komunikacji z komputerem, ale funkcje dodatkowe czy specyficzna budowa warunkują, czy będzie to urządzenie wygodne w konkretnym zastosowaniu.
- Standardowa klawiatura – najbardziej pospolity model, pozbawiony wszelkiego rodzaju udziwnień czy dodatkowych funkcji. Zazwyczaj charakteryzuje się klawiszami o dość wysokim skoku, choć dostępne są też płaskie modele. Taka klawiatura świetnie sprawdzi się do podstawowych i mało skomplikowanych zadań, czyli np. do przeglądania internetu. Jest też stosunkowo tania – ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.
- Klawiatura niskoprofilowa – jej klawisze są spłaszczone, o niskim skoku. Dzięki temu świetnie nadaje się dla osób, które dużo piszą. Wprowadzanie tekstu jest bowiem na niej szybsze.
- Klawiatura gamingowa – przeznaczona do intensywnego grania. Zazwyczaj bazuje na wytrzymałych przełącznikach mechanicznych, które wydają charakterystyczny, przypominający maszynę do pisania dźwięk. Gracze cenią sobie w nich sporo funkcji dodatkowych: tworzenie makr, dostosowywanie działania poszczególnych klawiszy czy możliwość modyfikowania kolorowego podświetlenia. Bardzo często mają też wygodną podpórkę pod nadgarstki (znajdziemy ją np. w klawiaturach Razer).
- Klawiatura ergonomiczna – to klawiatura służąca przede wszystkim do długiej pracy. Jej specjalne wyprofilowanie (zazwyczaj w postaci lekkiego wygięcia) zapewnia bardziej ergonomiczne ułożenie nadgarstków i mniejsze zmęczenie rąk.
- Klawiatura multimedialna – zawiera dodatkowe przyciski multimedialne, które pozwalają szybko uruchomić programy biurowe czy sterować multimediami. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają modyfikowanie działanie dodatkowych klawiszy.
Klawiatura przewodowa kontra bezprzewodowa
Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym komfortowe korzystanie z klawiatury jest też sposób łączności. Dostępne są bowiem zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe.
Te pierwsze z pewnością znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na duże opóźnienie czy problemy z łącznością. Mowa więc m.in. o klawiaturach gamingowych. W intensywnych grach sieciowych zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele przewodowe, które zapewniają niższe opóźnienie i brak problemów z rozładowującą się w najmniej odpowiednim momencie baterią.
„
W intensywnych grach sieciowych zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele przewodowe, które zapewniają niższe opóźnienie i brak problemów z baterią.
Jeśli natomiast cenimy sobie brak plączących się kabli czy możliwość położenia klawiatury np. na kolanach, lepsza będzie klawiatura bezprzewodowa. Łączy się ona zazwyczaj za pomocą adaptera Bluetooth USB, choć często wykorzystuje też łączność 2,4 GHz, a nawet oba te standardy jednocześnie. Dzięki temu można je podłączyć do kilku urządzeń i przełączać się pomiędzy nimi niemal natychmiast, co ułatwia pracę np. na dwóch komputerach.
Klawiatury bezprzewodowe świetnie sprawdzą się więc w pracy biurowej, a także do standardowego przeglądania internetu czy podstawowych działań na komputerze, choć coraz częściej bez kabli spotykane są także zaawansowane klawiatury gamingowe.
Rodzaje przełączników w klawiaturze do komputera
Klawiatury komputerowe z zasady mogą zawierać tańsze i cichsze przełączniki membranowe lub droższe i głośniejsze przełączniki mechaniczne.
- Przełączniki membranowe – stosowane w klawiaturach od lat. Są ciche, ale nie tak precyzyjne jak ich mechaniczne odpowiedniki. Działają dzięki zastosowaniu membrany, która po naciśnięciu generuje sygnał biegnący do komputera. Stosowane są przede wszystkim w tańszych klawiaturach biurowych, choć występują też w droższych konstrukcjach, takich jak np. klawiatury bezprzewodowe Logitech.
- Przełączniki mechaniczne – stosowane przede wszystkim w klawiaturach dla graczy, ale coraz częściej także w zaawansowanych modelach biurowych. Aktywacja klawisza odbywa się tu mechanicznie, jest o wiele bardziej wyczuwalna i przez to precyzyjniejsza. Przyciski szybciej wracają też do pozycji wyjściowej. Poszczególne rodzaje przełączników mechanicznych różnią się między sobą nie tylko dźwiękiem, ale także wysokością aktywacji klawisza i siłą, jaką trzeba użyć, by aktywować klawisz. Klawiatury mechaniczne są zdecydowanie droższe od membranowych, ale przy tym o wiele trwalsze. To inwestycja na lata.
- Przełączniki hybrydowe – specjalnym rodzajem klawiatur są modele zawierające jednocześnie przełączniki membranowe i mechaniczne. Dzięki temu zyskujemy komfort i wytrzymałość pracy przełączników mechanicznych przy jednocześnie znacznie cichszym działaniu. Niektóre klawiatury mogą być nawet podzielone na sekcje – część klawiszy będzie mechaniczna (np. te najczęściej wykorzystywane przez graczy), a reszta membranowa.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!