Karta graficzna w komputerze odpowiada za tworzenie i wyświetlanie obrazu, wspiera procesor w obliczeniach i przyspiesza wykonywanie niektórych zadań. Dla graczy to jeden z najważniejszych komponentów komputera, ale również osoby nie spędzające czasu w wirtualnym świecie powinny się zainteresować jej parametrami. Dzięki dobrej karcie będzie można płynniej oglądać filmy, obraz będzie lepszej jakości, a komputer szybciej wykona zadane operacje.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak wybrać kartę graficzną do komputera?
Pod uwagę trzeba wziąć parametry fizyczne, takie jak wielkość karty (czy zmieści się w obudowie), porty (czy da się podłączyć to co chcemy) oraz kompatybilność z płytą główną i procesorem. Ważne są też dane techniczne: taktowanie, pamięć, chłodzenie. Dla graczy istotne będą również obsługiwane standardy, zachowanie karty w momencie największego obciążenia, kultura pracy oraz pobór prądu. Istotna może być również możliwość podłączenia dwóch kart graficznych jednocześnie (technologia CrossFire / SLI).
Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Skrócony poradnik jak dobrać kartę graficzną do komputera przedstawiamy poniżej.
Spis treści
- Jaka karta graficzna do komputera? Najważniejsze parametry
- 1. Taktowanie w karcie graficznej
- 2. Pamięć VRAM
- 3. Chłodzenie karty graficznej
- 4. Wielkość karty graficznej
- 5. Kompatybilność z płytą główną i procesorem
- 6. Porty i złącza karty graficznej, obsługa wielu monitorów
- 7. Obsługiwane standardy i efekty w kartach graficznych
- 8. Parametry fizyczne pracy karty – zasilanie, głośność
- 9. Producent
- 10. Cena karty graficznej
- Jak dobrać kartę graficzną do komputera?
- Masz problem z wyborem karty graficznej?
Jaka karta graficzna do komputera? Najważniejsze parametry
1. Taktowanie w karcie graficznej
Taktowanie to liczba operacji jakie jest w stanie wykonać dany układ w ciągu jednej sekundy. Im wyższy jest ten parametr, tym większe możliwości obliczeniowe, a tym samym wydajność układu.
W przypadku kart graficznych podaje się dwie wartości – taktowanie rdzenia i pamięci. Najnowsze modele kart mają kilka rdzeni, co pozwala zapewnić jeszcze lepszą wydajność. W niektórych kartach gamingowych stosowane są specjalne technologie, które mają zwiększać ich wydajność podczas pracy przy największym obciążeniu (np. technologia Boost lub Turbo). Zwiększają one taktowanie rdzenia, co pozwala sprostać wymaganiom graficznym gry.
Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę na ten parametr: przy zbliżonych osiągach lepiej wybrać model z większą liczbą rdzeni, ale o niższym taktowaniu (czyli lepsza będzie karta 2000-1.3GHz niż 1500-1.5GHz).
2. Pamięć VRAM
Karty graficzne mają własną pamięć, która obsługuje ich pracę. Wybierając kartę warto zwrócić na to uwagę, bo im więcej pamięci tym lepiej. Jeżeli nie będzie ona wystarczająca, to karta może nie obsłużyć wszystkich ustawień w grze (np. grania z najwyższymi detalami grafiki) oraz ustawień monitora (np. brak możliwości wyświetlania obrazu w 4K / Full HD). Wartość pamięci karty graficznej często jest podawana w nazwie produktu.
Pamięć karty graficznej może być różnego typu. Standardem dla gier jest pamięć GDDR6, GDDR5, GDDR5X, zapewniająca odpowiednią wydajność. Spotkać się można również z innymi typami, np. starszym DDR3.
3. Chłodzenie karty graficznej
Mocne karty graficzne wymagają odpowiedniego chłodzenia, które zapewni właściwą temperaturę pracy układu i zapobiegnie jego przegrzaniu. Zazwyczaj są one wyposażone we własny radiator i wiatrak o parametrach zapewniających odpowiednie chłodzenie karty graficznej.
Rodzaje wiatraków (wentylator lub turbina) różnią się liczbą obrotów i generowanym hałasem (turbiny są głośniejsze). Można również pokusić się o zastosowanie chłodzenia wodnego. Ciepło przekazywane jest do bloku chłodzącego wypełnionego wodą, która krąży w systemie rurek i bloków (na podobnej zasadzie działają np. kaloryfery). Wodnego chłodzenia karty graficznej używa się wtedy, gdy system wymagałby zastosowania wielu wentylatorów lub turbin powodujących duży hałas.
Przy wyborze warto pamiętać, że różne modele tej samej karty mogą mieć różne chłodzenie.
4. Wielkość karty graficznej
Karty występują zazwyczaj w trzech wielkościach – duże, małe i średnie. Jak wybrać kartę graficzną do płyty głównej? Już na wstępie sprawdzając czy nie będzie zbyt duża. Małe karty przeznaczone są do kompaktowych komputerów. Stosuje się je tam, gdzie nie ma miejsca na „pełnowymiarowy” komponent, bo np. nie zmieści się on w obudowie lub jego podłączenie zablokuje inne porty na płycie głównej.
Wielkość karty może również wpływać na efektywność jej chłodzenia. Miniaturyzacja oznacza niemożność zastosowania większego radiatora (mniejszy radiator = mniejsza ilość oddawanego ciepła) i większej liczby wiatraków chłodzących.
5. Kompatybilność z płytą główną i procesorem
Pytanie, które często stawiają użytkownicy komputera, to jak wybrać kartę graficzną do płyty głównej, bo nie wszystkie modele współpracują ze sobą. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić, czy złącze karty graficznej jest takie samo jak to na płycie (standard obecnie to PCI-Express x16, ale są również gniazda na np. x8 lub x4, o mniejszej liczbie pinów) i czy dana karta fizycznie się zmieści. Większość płyt głównych w 2020 roku obsługuje głownie złącze PCI-Express x16.
Problemem bywa również to, jak dobrać kartę graficzną do procesora. Zbyt słaby procesor nie pozwoli w pełni wykorzystać możliwości grafiki, dlatego przy starszych procesorach nie zawsze jest sens inwestować w kartę graficzną z najwyższej półki.
Przy wyborze warto zajrzeć do specyfikacji sprzętu (producent podaje jakie układy są kompatybilne) lub sprawdzić w Internecie jak dobrać kartę graficzną do procesora i płyty głównej i czy wybrany model karty sprawdzi się w danej konfiguracji.
6. Porty i złącza karty graficznej, obsługa wielu monitorów
Jakie złącza sygnałowe mają karty graficzne? Podstawowe to port HDMI lub miniHDMI (umożliwiający podpięcie monitora, ale również VR) i Display Port (pozwalający korzystać z technologii synchronizacji obrazu FreeSync lub G-Sync). Jeżeli chcemy korzystać ze starszych modeli monitorów, potrzebne będzie złącze cyfrowe DVI lub VGA (analogowe). Przy VGA trzeba pamiętać że to złącze nie przenosi dźwięku tylko sam obraz. Kabel HDMI przenosi zarówno dźwięk jak i obraz.
Praca na wielu monitorach jednocześnie wymaga odpowiedniej liczby Display Ports. Karta musi również obsługiwać kilka ekranów (są to technologie Eyefinity lub 3D Vision Surround).
7. Obsługiwane standardy i efekty w kartach graficznych
Standardy obsługiwane przez kartę graficzną są istotne, jeżeli zastawiacie się jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza. W przypadku Windowsa, by móc w pełni wykorzystać jej możliwości w rozgrywkach, konieczna jest obsługa Direct X (najnowsza wersja to 12). To funkcje wspierające grafikę i dźwięk, niezbędne do gry na najwyższych ustawieniach.
Dobrym wyborem są również modele, które „poprawiają” obraz dzięki efektom dodatkowym, np. wygładzaniu krawędzi, poprawie jakości tekstur czy odpowiedniemu cieniowaniu.
8. Parametry fizyczne pracy karty – zasilanie, głośność
Karta – jak każdy z podzespołów komputera – potrzebuje prądu do działania. Im mocniejsza, tym zapotrzebowanie to jest większe. Wybierając ją warto sprawdzić jaki pobór prądu ma dany model, żeby nie okazało się, że do jego pracy konieczna jest wymiana zasilacza w komputerze, bo nie jest on w stanie obsłużyć wszystkich komponentów. Informacje o zapotrzebowaniu na energię można znaleźć w Internecie (są nawet specjalne kalkulatory, które to wyliczają). Można też zapytać w sklepie komputerowym.
Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na liczbę pinów zasilacza przewidzianych do podłączenia karty graficznej (może ich być 6 lub 8). Mocniejsze karty wymagają większej liczby pinów (czasami nawet 2x po 8), słabsze mniej. Wybierając zasilacz będziemy mogli zobaczyć w specyfikacji jaki oferuje zestaw pinów.
9. Producent
Jaką kartę graficzną wybrać – AMD czy NVIDIA? To pytanie o wyższość masła nad margaryną (i na odwrót). Obecnie obie firmy produkują karty graficzne o zbliżonych parametrach i osiągach. Modele mają porównywalne technologie (które jednak nazywają się inaczej) i sprawdzają się zarówno do tradycyjnych zastosowań, jak i dla graczy.
Warto zainteresować się też oznaczeniami kart, bo one podpowiadają do czego można daną kartę użytkować. Przykładowo, sprzęt nadający się do gier Nvidia oznacza skrótem GTX, a profesjonalne karty graficzne mają oznaczenie Geforce RTX. Karty AMD „z wyższej półki” będą miały w swojej nazwie skrót RX.
10. Cena karty graficznej
Cena karty w dużej mierze zależy od jej osiągów i przeznaczenia. Najdroższe są profesjonalne karty gamingowe do najnowszych gier, najtańsze zintegrowane karty do użytku biurowego. Ale również poszczególne modele będą się różnić od siebie ceną w zależności od liczby rdzeni, pamięci, zastosowanych rozwiązań chłodzenia i obsługiwanych technologii.
Zazwyczaj wyróżnia się trzy segmenty na rynku kart graficznych:
- entry-level (budżetowy) – w ten segment wpadają wszystkie tanie karty do domu lub biura do 1500PLN,
- mainstream (optymalny) – karty graficzne do gier, w cenie od 1500PLN do 3000PLN
- hi-end (profesjonalny) – karty graficzne dla twórców grafiki, animacji i gier o wysokich wymaganiach graficznych, od 3000PLN w górę.
Jak dobrać kartę graficzną do komputera?
Przeanalizowanie wszystkich powyższych kryteriów daje duże prawdopodobieństwo, że karta spełni stawiane jej oczekiwania i zapewni rozrywkę w najlepszym wydaniu. Na wybór mogą wpływać również inne parametry, takie jak np. wygląd karty (to cecha istotna dla właścicieli przezroczystej obudowy komputera).
W razie wątpliwości jak dobrać kartę graficzną do procesora lub czy dana karta będzie działała z zainstalowanym zasilaczem można sięgnąć do poradników internetowych lub zapytać sprzedawcy sprzętu. Specyfikacje znajdują się też na stronie producentów i w opisie gier.
Masz problem z wyborem karty graficznej?
Śmiało zadaj nam pytanie w komentarzu a my odpowiemy jak najszybciej!
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Dzień dobry. Piszę do Państwa w sprawie doboru karty graficznej do mojego procesora. Ciężko jest mi znaleźć jednoznaczne informacje na ten temat w internecie, dlatego piszę z prośbą do państwa. Mam procesor w komputerze i5 9400f oraz kartę graficzną gtx 1050ti. Zastanawiam się nad zmianą karty graficzną na nowszą. I tutaj mam problem. Nie wiem czy opłaca się kupować mocną kartę graficzną. Zastanawiałem się nad Rtx 3060ti ale nie wiem czy procesor nie będzie mocno ograniczał tej karty i na przykład taki rtx 2060 super właśnie z moim procesorem będzie okazywać te same wyniki wydajności. Karta ta będzie mi głownie służyła… Czytaj więcej »
Cześć,
Lada moment premiera RTX3050, rzuć okiem bo sądzę, że to może być dla Ciebie dobra opcja, kompromis między ceną, a możliwościami (RTX, DLSS)
Jaki laptop wybrać żeby poszła gra farming 22 ?
Cześć,
Potrzebujesz tu laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Ciężko mi wskazać konkretny model laptopa, ale jakiś model z kartą 960M lub nowszą o podobnej wydajności będzie w porządku.
Cześć, od dłuższego czasu zastanawiam się nad wymianą mojej karty graficznej GeForce GTX1660 na coś lepszego pokroju RTX 3070 ti albo nawet RTX 3080 ti, tego jeszcze nie jestem pewna. Martwię się jedynie o mój procesor (AMD Ryzen 5 3500X 6 core) i płytę główną (B450 Aorus Pro), które wymieniałam 2 lata temu. To głupie ale wymieniłam je dość na oko, więc nie mam pojęcia czy będą kompatybilne z przyszłą wymarzoną kartą.
Z góry dziękuje za odpowiedź
Cześć, Tym razem odpowiem z praktyki, bo sam mam R5 ale 2600 (wcześniejszy model, ale bardzo zbliżone parametry) i przed wakacjami kupiłem do niego RTX3060 i jest naprawdę ok. Myślę, że inwestycja w 3060Ti/3070 będzie się optymalnie spinać z tym procesorem, 3070Ti i wyżej to już może troszkę ten cpu nie nadążać. Pamiętaj też, że B450 to bardzo wdzięczny chipset i obsługuje prawie wszystkie procesory ryzen aż do serii 5. Możesz po aktualizacji UEFI najpewniej wsadzić nawet Ryzena 7 5700X, a w niektórych płytach (np moja asrocka nawet Ryzena 9). Zmierzam do tego, że jeśli chciałabyś zainwestować w 3070Ti i… Czytaj więcej »
O jejku, dobra w ogóle nie pomyślałam o mocy zasilacza! Bardzo dziękuję za odpowiedz i takie szczegółowe dodatkowe informacje.
Witam,
Jaka karta sprawdziła by się w zestawie:
Płyta główna Socket 1200 ASRock B560M Pro4
Procesory Intel Core i5 Intel Core i5-10500
Pamięć RAM DDR4 GOODRAM 8GB (1x8GB) 3200MHz CL16 IRDM X Black
Zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze
Średnia półka cenowa?
Z góry dziękuję za pomoc!
Cześć,
RTX 3060 12GB (wersje 8GB są ok 30% wolniejsze) powinien się tu bardzo ładnie wpasować, choć te 8GB ramu to trochę mało do grania w dzisiejszych czasach.
Dziękuję za podpowiedź. Tak czułem, że trzeba w ram zainwestować. Czy dorzucenie kości 8GB by poprawiło sytuację?
Tak, 16GB to nadal standard i większość nadchodzących premier nawet w rekomendowanych ma nadal 16GB zalecane. Niewiele gier wrzuca w wymaganiach 32GB, a jeśli już się trafi to tylko w presecie ultra, nigdy w zalecanych, więc 16GB będzie nadal ok 🙂
Bardzo dziękuję!
Dzień dobry, jaka budżetowa karta do MSI B450M BAZOOKA V2, procesor AMD Ryzen 3 2200G with Radeon Vega Graphics 3.75 GHz, RAM 16 GB, zasilacz 600W
Bardzo proszę o poradę w sprawie doboru niedrogiej karty graficznej. A może jakieś sugestie w sprawie modernizacji zestawu?
Do tego procesora to za wiele nie da się dorzucić, ale B450 obsługują wszystkie Ryzeny serii 2,3 i 5 wystarczy aktualizacja bios, więc do obecnego CPU to jakiś GTX 1060 6GB używany, jak zmienisz cpu na Ryzen 3 3600 albo nowszy Ryzen 5 5600 to możesz celować nawet w RTX 3060/3070.