Jak wybrać kartę graficzną do komputera?

0

Karta graficzna w komputerze odpowiada za tworzenie i wyświetlanie obrazu, wspiera procesor w obliczeniach i przyspiesza wykonywanie niektórych zadań. Dla graczy to jeden z najważniejszych komponentów komputera, ale również osoby nie spędzające czasu w wirtualnym świecie powinny się zainteresować jej parametrami. Dzięki dobrej karcie będzie można płynniej oglądać filmy, obraz będzie lepszej jakości, a komputer szybciej wykona zadane operacje.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Jak wybrać kartę graficzną do komputera?

Pod uwagę trzeba wziąć parametry fizyczne, takie jak wielkość karty (czy zmieści się w obudowie), porty (czy da się podłączyć to co chcemy) oraz kompatybilność z płytą główną i procesorem. Ważne są też dane techniczne: taktowanie, pamięć, chłodzenie. Dla graczy istotne będą również obsługiwane standardy, zachowanie karty w momencie największego obciążenia, kultura pracy oraz pobór prądu. Istotna może być również możliwość podłączenia dwóch kart graficznych jednocześnie (technologia CrossFire / SLI).

Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Skrócony poradnik jak dobrać kartę graficzną do komputera przedstawiamy poniżej.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jaka karta graficzna do komputera? Najważniejsze parametry

1. Taktowanie w karcie graficznej

Taktowanie to liczba operacji jakie jest w stanie wykonać dany układ w ciągu jednej sekundy. Im wyższy jest ten parametr, tym większe możliwości obliczeniowe, a tym samym wydajność układu.

W przypadku kart graficznych podaje się dwie wartości – taktowanie rdzenia i pamięci. Najnowsze modele kart mają kilka rdzeni, co pozwala zapewnić jeszcze lepszą wydajność. W niektórych kartach gamingowych stosowane są specjalne technologie, które mają zwiększać ich wydajność podczas pracy przy największym obciążeniu (np. technologia Boost lub Turbo). Zwiększają one taktowanie rdzenia, co pozwala sprostać wymaganiom graficznym gry.

Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę na ten parametr: przy zbliżonych osiągach lepiej wybrać model z większą liczbą rdzeni, ale o niższym taktowaniu (czyli lepsza będzie karta 2000-1.3GHz niż 1500-1.5GHz).

2. Pamięć VRAM

Karty graficzne mają własną pamięć, która obsługuje ich pracę. Wybierając kartę warto zwrócić na to uwagę, bo im więcej pamięci tym lepiej. Jeżeli nie będzie ona wystarczająca, to karta może nie obsłużyć wszystkich ustawień w grze (np. grania z najwyższymi detalami grafiki) oraz ustawień monitora (np. brak możliwości wyświetlania obrazu w 4K / Full HD). Wartość pamięci karty graficznej często jest podawana w nazwie produktu.

Pamięć karty graficznej może być różnego typu. Standardem dla gier jest pamięć GDDR6, GDDR5, GDDR5X, zapewniająca odpowiednią wydajność. Spotkać się można również z innymi typami, np. starszym DDR3.

3. Chłodzenie karty graficznej

Mocne karty graficzne wymagają odpowiedniego chłodzenia, które zapewni właściwą temperaturę pracy układu i zapobiegnie jego przegrzaniu. Zazwyczaj są one wyposażone we własny radiator i wiatrak o parametrach zapewniających odpowiednie chłodzenie karty graficznej.

Rodzaje wiatraków (wentylator lub turbina) różnią się liczbą obrotów i generowanym hałasem (turbiny są głośniejsze). Można również pokusić się o zastosowanie chłodzenia wodnego. Ciepło przekazywane jest do bloku chłodzącego wypełnionego wodą, która krąży w systemie rurek i bloków (na podobnej zasadzie działają np. kaloryfery). Wodnego chłodzenia karty graficznej używa się wtedy, gdy system wymagałby zastosowania wielu wentylatorów lub turbin powodujących duży hałas.

Przy wyborze warto pamiętać, że różne modele tej samej karty mogą mieć różne chłodzenie.

Wielkości kart graficznych.

Jak widać karty graficzne mogą być różnych rozmiarów.

4. Wielkość karty graficznej

Karty występują zazwyczaj w trzech wielkościach – duże, małe i średnie. Jak wybrać kartę graficzną do płyty głównej? Już na wstępie sprawdzając czy nie będzie zbyt duża. Małe karty przeznaczone są do kompaktowych komputerów. Stosuje się je tam, gdzie nie ma miejsca na „pełnowymiarowy” komponent, bo np. nie zmieści się on w obudowie lub jego podłączenie zablokuje inne porty na płycie głównej.

Wielkość karty może również wpływać na efektywność jej chłodzenia. Miniaturyzacja oznacza niemożność zastosowania większego radiatora (mniejszy radiator = mniejsza ilość oddawanego ciepła) i większej liczby wiatraków chłodzących.

W zależności od obudowy komputera powinniśmy wybrać odpowiednią wielkość karty graficznej.

Z reguły im większa karta graficzna tym więcej wentylatorów i lepsze chłodzenie.

5. Kompatybilność z płytą główną i procesorem

Pytanie, które często stawiają użytkownicy komputera, to jak wybrać kartę graficzną do płyty głównej, bo nie wszystkie modele współpracują ze sobą. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić, czy złącze karty graficznej jest takie samo jak to na płycie (standard obecnie to PCI-Express x16, ale są również gniazda na np. x8 lub x4, o mniejszej liczbie pinów) i czy dana karta fizycznie się zmieści. Większość płyt głównych w 2020 roku obsługuje głownie złącze PCI-Express x16.

Problemem bywa również to, jak dobrać kartę graficzną do procesora. Zbyt słaby procesor nie pozwoli w pełni wykorzystać możliwości grafiki, dlatego przy starszych procesorach nie zawsze jest sens inwestować w kartę graficzną z najwyższej półki.

Przy wyborze warto zajrzeć do specyfikacji sprzętu (producent podaje jakie układy są kompatybilne) lub sprawdzić w Internecie jak dobrać kartę graficzną do procesora i płyty głównej i czy wybrany model karty sprawdzi się w danej konfiguracji.

6. Porty i złącza karty graficznej, obsługa wielu monitorów

Jakie złącza sygnałowe mają karty graficzne? Podstawowe to port HDMI lub miniHDMI (umożliwiający podpięcie monitora, ale również VR) i Display Port (pozwalający korzystać z technologii synchronizacji obrazu FreeSync lub G-Sync). Jeżeli chcemy korzystać ze starszych modeli monitorów, potrzebne będzie złącze cyfrowe DVI lub VGA (analogowe). Przy VGA trzeba pamiętać że to złącze nie przenosi dźwięku tylko sam obraz. Kabel HDMI przenosi zarówno dźwięk jak i obraz.

Praca na wielu monitorach jednocześnie wymaga odpowiedniej liczby Display Ports. Karta musi również obsługiwać kilka ekranów (są to technologie Eyefinity lub 3D Vision Surround).

7. Obsługiwane standardy i efekty w kartach graficznych

Standardy obsługiwane przez kartę graficzną są istotne, jeżeli zastawiacie się jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza. W przypadku Windowsa, by móc w pełni wykorzystać jej możliwości w rozgrywkach, konieczna jest obsługa Direct X (najnowsza wersja to 12). To funkcje wspierające grafikę i dźwięk, niezbędne do gry na najwyższych ustawieniach.

Dobrym wyborem są również modele, które „poprawiają” obraz dzięki efektom dodatkowym, np. wygładzaniu krawędzi, poprawie jakości tekstur czy odpowiedniemu cieniowaniu.

8. Parametry fizyczne pracy karty – zasilanie, głośność

Karta – jak każdy z podzespołów komputera – potrzebuje prądu do działania. Im mocniejsza, tym zapotrzebowanie to jest większe. Wybierając ją warto sprawdzić jaki pobór prądu ma dany model, żeby nie okazało się, że do jego pracy konieczna jest wymiana zasilacza w komputerze, bo nie jest on w stanie obsłużyć wszystkich komponentów. Informacje o zapotrzebowaniu na energię można znaleźć w Internecie (są nawet specjalne kalkulatory, które to wyliczają). Można też zapytać w sklepie komputerowym.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na liczbę pinów zasilacza przewidzianych do podłączenia karty graficznej (może ich być 6 lub 8). Mocniejsze karty wymagają większej liczby pinów (czasami nawet 2x po 8), słabsze mniej. Wybierając zasilacz będziemy mogli zobaczyć w specyfikacji jaki oferuje zestaw pinów.

Jak wybrać kartę graficzną kompatybilną z resztą komputera.

Dzięki internetowym konfiguratorom sprawdzimy kompatybilność podzespołów które chcielibyśmy zamieścić w komputerze.

9. Producent

Jaką kartę graficzną wybrać – AMD czy NVIDIA? To pytanie o wyższość masła nad margaryną (i na odwrót). Obecnie obie firmy produkują karty graficzne o zbliżonych parametrach i osiągach. Modele mają porównywalne technologie (które jednak nazywają się inaczej) i sprawdzają się zarówno do tradycyjnych zastosowań, jak i dla graczy.

Warto zainteresować się też oznaczeniami kart, bo one podpowiadają do czego można daną kartę użytkować. Przykładowo, sprzęt nadający się do gier Nvidia oznacza skrótem GTX, a profesjonalne karty graficzne mają oznaczenie Geforce RTX. Karty AMD „z wyższej półki” będą miały w swojej nazwie skrót RX.

Kart graficzne RTX dla wymagających graczy.

Wybierając kartę graficzną zwróćmy uwagę na jej moc oraz dostępne porty.

10. Cena karty graficznej

Cena karty w dużej mierze zależy od jej osiągów i przeznaczenia. Najdroższe są profesjonalne karty gamingowe do najnowszych gier, najtańsze zintegrowane karty do użytku biurowego. Ale również poszczególne modele będą się różnić od siebie ceną w zależności od liczby rdzeni, pamięci, zastosowanych rozwiązań chłodzenia i obsługiwanych technologii.

Zazwyczaj wyróżnia się trzy segmenty na rynku kart graficznych:

 • entry-level (budżetowy) – w ten segment wpadają wszystkie tanie karty do domu lub biura do 1500PLN,
 • mainstream (optymalny) – karty graficzne do gier, w cenie od 1500PLN do 3000PLN
 • hi-end (profesjonalny) – karty graficzne dla twórców grafiki, animacji i gier o wysokich wymaganiach graficznych, od 3000PLN w górę.

Jak dobrać kartę graficzną do komputera?

Przeanalizowanie wszystkich powyższych kryteriów daje duże prawdopodobieństwo, że karta spełni stawiane jej oczekiwania i zapewni rozrywkę w najlepszym wydaniu. Na wybór mogą wpływać również inne parametry, takie jak np. wygląd karty (to cecha istotna dla właścicieli przezroczystej obudowy komputera).

W razie wątpliwości jak dobrać kartę graficzną do procesora lub czy dana karta będzie działała z zainstalowanym zasilaczem można sięgnąć do poradników internetowych lub zapytać sprzedawcy sprzętu. Specyfikacje znajdują się też na stronie producentów i w opisie gier.

Masz problem z wyborem karty graficznej?

Śmiało zadaj nam pytanie w komentarzu a my odpowiemy jak najszybciej!

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku