Akumulatory VRLA – żelowe oraz AGM – to bezobsługowe źródła prądu o bardzo szerokim zastosowaniu. Oparte są na tradycyjnej technologii kwasowo-ołowiowej, pozostają jednak odporne na wycieki i nie wymagają uzupełniania elektrolitu. Czy można je zawsze stosować zamiennie?
Spis treści
- Akumulatory żelowe – charakterystyka
- Akumulatory AGM – podobieństwa i różnice
- Wybieramy akumulator VRLA – żelowy czy AGM?
Akumulatory żelowe – charakterystyka
Przez kilka dekad płynny elektrolit był zmorą użytkowników samochodów – nie tylko parował i trzeba było go uzupełniać, ale również groził wyciekiem. Problem ten został jednak całkowicie wyeliminowany w akumulatorze VRLA żelowym. W szczelnej obudowie zamknięto bowiem kwas siarkowy zagęszczony krzemionką, o stabilnej konsystencji żelu.
W rezultacie akumulatory żelowe mogą pracować w każdej pozycji, a na dodatek są odporne na wstrząsy i uderzenia. W pomieszczeniach zamkniętych nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Przy pracy na zewnątrz tolerują temperatury od -60° C do nawet +60°C, choć ich wydajność na mrozie wyraźnie maleje. Istotną zaletą technologii żelowej jest natomiast odporność na głębokie rozładowanie, a zarazem niski poziom samorozładowania.
Akumulatory AGM – podobieństwa i różnice
W przeciwieństwie do akumulatorów żelowych w technologii AGM elektrolit pozostaje płynny, ale całkowicie unieruchomiony. Kwas siarkowy absorbowany jest bowiem przez włókna szklane umieszczone w specjalnych separatorach (z ang. Absorbent Glass Mat). W rezultacie ryzyko nieszczelności wskutek zmiany pozycji czy wibracji jest naprawdę minimalne – nawet przy uszkodzeniu obudowy kwas nie wycieka.
Charakterystyczną cechą akumulatorów AGM jest wyjątkowo niska rezystancja wewnętrzna oraz wysoka wydajność prądowa. Idealnie nadają się więc do intensywnej pracy buforowej w krótkich okresach, a przy tym stosunkowo szybko się ładują.
Wybieramy akumulator VRLA – żelowy czy AGM?
Akumulatory żelowe nadają się przede wszystkim do codziennej, długotrwałej pracy cyklicznej – wytrzymują znacznie więcej cykli rozładowania i ładowania niż akumulatory AGM. Nie generują jednak wysokich prądów rozruchowych i są bardziej wrażliwe na niskie temperatury.
Podstawowe zastosowania technologii żelowej obejmują dziś systemy fotowoltaiczne, napędy elektryczne, systemy UPS, instalacje alarmowe, siłownie prądu stałego. Sprawdza się ona również jako napęd elektryczny do łodzi, wózków widłowych, w karetkach pogotowia czy kamperach.
Akumulatory AGM są stosowane również głównie w systemach UPS, a w wykonaniu specjalnym (dla Automotive) są doskonałym źródłem prądu rozruchowego, dzięki czemu znalazły zastosowanie w samochodach z systemem start-stop oraz autach terenowych. Ponadto wykorzystywane są jako zasilanie awaryjne, a także w systemach alarmowych i telekomunikacyjnych oraz oświetleniu centralnym.
Na stronie Wamtechnik.pl znajduje się szeroka oferta akumulatorów VRLA od najlepszych światowych producentów. W zależności od indywidualnych potrzeb do wyboru są akumulatory żelowe o napięciu 2 lub 12 V i pojemności od 33 do 3000 Ah, w różnych kształtach i rozmiarach. Dowiedz się więcej na: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-kwasowo-olowiowe-wamtechnik/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-zelowe/
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.