Jak zrobić zrzut ekranu za pomocą darmowego programu?

0

Co raz częściej, w różnych sytuacjach potrzebujemy zrobić zrzut ekranu i przesłać go dalej. Czasem jest to potrzebne do uzyskania pomocy w jakiejś sprawie. Kiedy indziej chcemy zwyczajnie się czymś pochwalić znajomym, na przykład olbrzymią ilością ikon na pulpicie czy ciekawym fragmentem filmu.

Jednym z podstawowych sposobów jest wciśnięcie przycisku Print Screen na klawiaturze. Wtedy obraz ekranu zapisuje się w schowku. Można go wkleić prosto do Worda bądź Painta i tam dalej działać. Jeśli jednak od razu chcemy to zapisać do pliku łatwiej skorzystać z dodatkowego programu. Jednym z popularniejszych jest Jing i to na nim skupimy się podczas tego krótkiego tutoriala.

Jing – program do zrzutów ekranu, tutorial krok po kroku

Aby zacząć udajemy się pod tę stronę. Ściąga się nam plik instalacyjny. Otwieramy go i instalujemy.

Strona do ściągnięcia programu.

Strona do ściągnięcia programu.

Tworzymy nowe konto bądź logujemy się do już istniejącego.

Ekran rejestracji do Jing.

Ekran rejestracji do Jing.

Na górze pojawia się nam mały półokrąg. Możemy go dowolnie przeciągać. Okaże się wtedy, iż jest to słoneczko, które po upuszczeniu przylepia się do najbliższej krawędzi ekranu.

Gdzie jest Wally? Czyli znajdź żółty półokrąg.

Gdzie jest Wally? Czyli znajdź żółty półokrąg.

Po najechaniu na niego myszką otwierają się przed nami trzy możliwości: Capture, History, More.

Słoneczko z możliwymi akcjami.

Słoneczko z możliwymi akcjami.

Po wybraniu Capture możemy narysować prostokąt zaznaczając jaką część ekranu chcemy zapisać.

Ustawianie rozdzielczości zrzutu / filmiku.

Ustawianie rozdzielczości zrzutu / filmiku.

Po zaznaczeniu miejsca możemy dowiedzieć się jaką rozdzielczość ma zaznaczenie, zapisać obrazek czy rozpocząć nagrywanie filmu. Nagrywane jest tylko to co dzieje się wewnątrz wybranej części ekranu. Jeśli coś nam nie pasuje możemy ponownie wyznaczyć obszar bądź anulować całe przedsięwzięcie.

Menu filmu.

Menu filmu.

History to lista wszystkich zapisanych zrzutów ekranu i filmików. Możemy zaznaczyć by wyświetlało jedne, drugie albo oba naraz. Sortować możemy po dacie utworzenia lub wielkości pliku.

Okno historii robionych zrzutów.

Okno historii robionych zrzutów.

Po wybraniu More otwiera się przed nami większe menu. Niestety w żaden sposób nie jesteśmy w stanie pokazać, gdyż będąc w menu uniemożliwione jest robienie zrzutów.

W nim mamy dostęp do zgłoszenia naszych odczuć, uzyskania dostępu do miejsc z pomocą i wyjście z aplikacji. Osobnym przyciskiem otwieramy narzędzia. Tutaj ustawimy skrót klawiszowy, pod którym zawsze będziemy mieć dostęp do zrobienia zrzutu, dane do serwera proxy, gdzie możemy automatycznie przesyłać zrzuty czy skonfigurować przyciski na dole pod filmikiem.

Możemy dzięki temu błyskawicznie podzielić się swoim dziełem na wybranym serwisem. W tym miejscu także ustalimy jakie urządzenie będzie nam służyło za mikrofon podczas nagrywania. Dzięki temu dodamy komentarz i błyskawicznie stworzymy sami filmik instruktażowy dla kogoś innego.

Gdybyście mieli jakieś problemy z ustawieniem serwera do zapisu to piszcie. W miarę możliwości postaramy się wam pomóc.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Zobacz dobry antywirus AVAST Internet Security dla osób oczekujących pełnego bezpieczeństwa online.
antywirus avast logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku