Gdy zgubimy kartę i dostanie się ona w niepowołane ręce, przed wypłatą gotówki z bankomatu i płatnościami w sklepie na wyższe kwoty chroni nas numer PIN. Co jednak z płatnościami przez internet? Te transakcje są zabezpieczane przez kod CVV, który znajduje się na karcie. Dobrą praktyką jest więc usunięcie go z karty.
Spis treści
- Po co usuwać kod CVV/CVC z karty płatniczej?
- Jak usunąć kod CVV z karty debetowej i kredytowej?
- Twoją kartę chroni też mechanizm 3D Secure
Po co usuwać kod CVV/CVC z karty płatniczej?
Trzycyfrowy kod CVV zazwyczaj znajduje się z tyłu karty płatniczej. Jest on wymagany do autoryzacji płatności internetowych wraz z numerami karty. Jeśli więc ktoś niepowołany wejdzie w posiadanie naszej karty lub np. ukradkiem zrobi jej zdjęcie, zdobywając tym samym potrzebne dane, może zapłacić w internecie, pobierając środki z naszego konta.
Aby się przed tym zabezpieczyć, warto więc profilaktycznie usunąć kod CVV/CVC z karty płatniczej. Należy wcześniej zapisać go jednak w bezpiecznym miejscu, by móc go użyć w razie potrzeby. Świetnie sprawdzi się w tym celu aplikacja do przechowywania haseł, czyli menedżer haseł.
Jak usunąć kod CVV z karty debetowej i kredytowej?
Kod CVV jest nadrukowany na plastikowej karcie, więc najprościej jest go zdrapać np. nożykiem, uważając przy tym, aby nie uszkodzić innych elementów karty.
Alternatywnie można go zamazać wodoodpornym markerem lub zakleić nieprzezroczystą taśmą. W takim przypadku zabezpieczymy się przed zrobieniem karcie zdjęcia, ale gdy ktoś wejdzie w jej posiadanie, będzie mógł odzyskać kod, np. odklejając taśmę czy zmazując marker. Najskuteczniejszą metodą jest więc zdrapanie kodu.
„
Kod CVV jest nadrukowany na plastikowej karcie, więc najprościej jest go zdrapać np. nożykiem.
Twoją kartę chroni też mechanizm 3D Secure
Warto pamiętać, że nawet w przypadku wycieku danych karty wraz z kodem CVV, niektóre transakcje internetowe są wyrywkowo chronione przez mechanizm 3D Secure. Podczas płatności kupujący jest w takim przypadku proszony o wpisanie dodatkowego kodu przesłanego na numer telefonu. Potencjalny oszust musiałby więc także wejść w posiadanie naszego smartfona, by zrealizować transakcję.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Źródło zdjęć: depositphotos.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!