Jak zabezpieczyć firmową sieć WiFi

0

Bez względu na to, czy jesteś międzynarodową korporacją, czy małą firmą, posiadanie bezpiecznej sieci WiFi dla firm jest absolutnie niezbędne — zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wszystko stało się cyfrowe i wystarczy jedno niewłaściwe kliknięcie, aby narazić na szwank dane całej firmy. Według statystyk w 2019 roku straty spowodowane cyberprzestępczością wyniosą 2 biliony dolarów.

W związku z tym nie ma lepszego momentu niż teraz, aby upewnić się, że sieć WiFi w Twojej firmie jest bezpieczna. Być może nie masz jeszcze do dyspozycji całego działu bezpieczeństwa, ale istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Upewnij się, że sprzęt WiFi jest bezpieczny

Będąc w biurze, nie zostawiłbyś ważnych dokumentów leżących na wierzchu. Powinieneś mieć taką samą mentalność, jeśli chodzi o Twój sprzęt WiFi. W końcu codzienna działalność Twojej firmy zależy od routera, przełączników i punktów dostępu. Pozostawienie podstawowego sprzętu sieciowego bez nadzoru powoduje, że jest on podatny na ingerencję lub nawet przypadkowe ponowne uruchomienie. Może to doprowadzić do wstrzymania operacji biznesowych, a w konsekwencji do spadku wydajności, który w efekcie może być kosztowny dla firmy.

Sprawdź zabezpieczenia wbudowane w router

Wszystkie routery są wyposażone w pewne wbudowane opcje zabezpieczeń. Każdy router ma domyślne dane logowania i adres IP, których można użyć do zalogowania się i zmiany ustawień administracyjnych sieci. Protokół WPA2 jest bezpieczniejszy niż WEP, ale zawsze pamiętaj o ustawieniu bezpiecznego hasła, które składa się z wielkich i małych liter, cyfr i symboli. Jeśli to możliwe, należy używać długich zdań, które są łatwe do zapamiętania, ale trudne do rozszyfrowania przez boty — im więcej znaków, tym lepiej. Dzięki temu Twoja sieć będzie bezpieczniejsza, gdy będziesz czekać na sprawdzenie sieci WiFi przez specjalistę. Dobrą praktyką jest również regularne aktualizowanie hasła do sieci Wi-Fi; może się to wydawać kłopotliwe z administracyjnego punktu widzenia, ale ten mały krok może mieć ogromne znaczenie.

Innym sposobem zabezpieczenia adresu IP jest korzystanie z usługi VPN (Virtual Private Network). Chroni ona Twoje dane osobowe i szyfruje Twój adres IP podczas korzystania z Internetu. Możesz na przykład spróbować skorzystać z Surfshark VPN. Jest to przyzwoita usługa VPN, którą można pobrać pod adresem https://surfshark.com/pl/download.

Skorzystaj z profesjonalnej porady

Kierownicy działów IT mogą nie mieć odpowiedniego przeszkolenia, aby wdrażać i utrzymywać bezpieczne sieci WiFi. W rzeczywistości statystyki Uniwersytetu Maryville pokazują, że wzrost liczby ataków cybernetycznych doprowadził do zwiększenia zapotrzebowania na specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, których zadaniem jest zabezpieczanie sieci danych i tworzenie zaszyfrowanych protokołów bezpieczeństwa. Jeśli Twoja firma nie ma środków na zatrudnienie pełnoetatowego specjalisty ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, zatrudnienie go do skonfigurowania sieci WiFi zapewni bezpieczeństwo Twoich danych. Można również rozważyć poproszenie specjalistów o zorganizowanie szkoleń dla pracowników IT na temat szybkiego rozwiązywania problemów.

Nie zapomnij zaktualizować

Stale rozwijający się świat technologii oznacza, że aktualizacje są bardzo ważne. Choć może Ci się wydawać, że Twoja obecna konfiguracja jest bezpieczna, aby zapewnić najlepszą ochronę, sieci muszą być aktualizowane co około pięć lat. Ramy pięcioletnie należy traktować jako punkt odniesienia, ale należy pamiętać, że jeśli firma planuje rozwój, może być konieczne wcześniejsze uaktualnienie systemu. Podobnie jak w przypadku każdej aktualizacji, należy również zadbać o to, aby mieć kopię zapasową starych protokołów bezpieczeństwa i danych, na wypadek gdyby podczas aktualizacji coś poszło nie tak.

Ochrona przed nieuczciwymi punktami dostępowymi

Pomimo groźnej nazwy wiele nieuczciwych punktów dostępu jest często tworzonych bez zamiaru włamania się do sieci. Na przykład pracownik może przynieść urządzenie typu hotspot WiFi do użytku osobistego, aby odciążyć sieć firmową. Takie postępowanie w rzeczywistości tworzy port wejścia dla hakerów, ponieważ te nieuczciwe punkty dostępowe są podłączone do sieci bez tego samego poziomu protokołu bezpieczeństwa. Przeprowadzaj regularne skanowanie punktów dostępu, aby sprawdzić, czy w sieci są jakieś nieuczciwe punkty dostępu, i pamiętaj, aby ostrzec pracowników o zagrożeniach, jakie stwarzają one dla bezpieczeństwa firmy.

Artykuł sponsorowany

Masz pytania? Chciałbyś coś dodać? Zostaw komentarz poniżej!

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku