Jeśli jesteś obcokrajowcem, który prowadzi działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, musisz przestrzegać tamtejszych reguł podatkowych. Oznacza to m.in. konieczność korzystania z obowiązujących tam dokumentów, w tym z formularza W-8Ben. Podpowiadamy, jak go wypełnić!
Spis treści
- Co to jest formularz W-8Ben?
- Jak wypełnić W-8Ben krok po kroku?
- Nie tylko rezydenci. O formularzu W8 muszą pamiętać też inwestorzy giełdowi!
- Czy wypełnienie druku W8-Ben może przynieść korzyści finansowe?
Co to jest formularz W-8Ben?
W pewnym uproszczeniu jest to dokument, który musi wypełnić zagraniczny kontrahent lub osoba, która otrzymuje dochód ze źródeł amerykańskich, a jednocześnie nie ma statusu rezydenta. Druk jest wymagany przez tamtejszą agencję podatkową – IRS (Internal Revenue Service).
Dzięki danym, jakie wpiszesz na W-8Ben, służby mogą szybko sprawdzić, czy jesteś zobligowany do zapłacenia podatku. Jeśli tak, to możliwe też będzie szybkie obliczenie jego wysokości. Na łączną kwotę wpływają m.in. zasady zatrudnienia, a także wysokość honorarium i dywidend. Pamiętaj, że sporo cennych danych o zasadach wypełniania formularza W-8Ben znajdziesz w serwisie Fintechportal.pl.
Jak wypełnić W-8Ben krok po kroku?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest to szczególnie trudne, jednak musisz dysponować wieloma ważnymi informacjami, o których dowiesz się z dalszej części wpisu. Będzie trzeba podać takie dane, jak:
- imię i nazwisko lub nazwę firmy,
- adres stałego zamieszkania poza obszarem Stanów Zjednoczonych,
- numer identyfikatora TIN – to amerykański numer podatkowy. Jeśli go nie posiadasz, możesz użyć zagranicznego numeru TIN, jednak wcześniej upewnij się, że jest on honorowany przez władze USA i umowy dwustronne,
- status podatkowy: zaznacz, czy jesteś przedstawicielem firmy, niezależnym przedsiębiorcą czy kontrahentem,
- na końcu musisz tylko uzupełnić datę oraz podpisać formularz.
Przed wysłaniem koniecznie sprawdź druk. Źle wypełnione dane mogą nie tylko skutkować niepoprawnym naliczeniem podatku, ale też poważnymi konsekwencjami formalno-prawnymi!
Warto pamiętać też o tym, że jeśli Twój status podatkowy zmieni się w czasie obowiązywania dokumentu, jesteś zobowiązany do złożenia jego nowej, uaktualnionej wersji. Taka sytuacja będzie mieć miejsce np. gdy utracisz pewne preferencje podatkowe lub gdy zmienisz miejsce zamieszkania.
Nie tylko rezydenci. O formularzu W8 muszą pamiętać też inwestorzy giełdowi!
System podatkowy w Stanach Zjednoczonych uchodzi za dość rozbudowany, a jednocześnie czytelny i transparentny. Tak samo jak w Polsce, tak i obywatele USA mają do swojej dyspozycji kilka formularzy z tych samych grup podatkowych. Tym, który może zainteresować wiele osób, jest też W8-Den-E.
Powstał on z myślą o obliczeniu podatku od osób fizycznych, które grają na jednej z giełd zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych. W USA zyski z tego tytułu są objęte wysokim, 30-procentowym podatkiem. Dzięki W-8Den-E można ubiegać się o ich zmniejszenie. Wystarczy, że kraj, w którym jesteś zameldowany, podpisał odpowiednie umowy podatkowe z rządem federalnym.
Czy wypełnienie druku W8-Ben może przynieść korzyści finansowe?
Tak, nie brakuje sytuacji, kiedy zarówno rezydenci, jak i osoby grające na giełdzie, zostaną zakwalifikowane np. do niższego progu podatkowego, dzięki czemu mniej pieniędzy trafi do tamtejszego fiskusa.
W sieci można znaleźć wiele dokładnych instrukcji, a nawet stron, które w dużej mierze automatyzują cały proces uzupełniania formularza. Pamiętaj, że szereg użytecznych danych, wraz z grafikami samego druku W-8Ben znajdziesz w serwisie Fintechportal.pl.


Materiał przygotowany przez partnera serwisu.