Wybór odpowiedniego smartfona wymaga zwrócenia uwagi na szereg parametrów. Oczywiście mało wymagający klient zainteresuje się jedynie wybranymi kwestiami, ale już zaawansowany, z odpowiednio wysokim budżetem, może oczekiwać najnowszych podzespołów, nowoczesnego systemu operacyjnego, odpowiedniego wyglądu i wielu innych funkcji.
Czego oczekujemy od smartfonów?
WP Money przeprowadziło w 2017 roku sondę, której uczestnicy odpowiedzieli na pytanie, czego oczekują od najlepszych smartfonów. Wyniki nie są zaskakujące. Ponad 50 proc. respondentów wymaga długiego czasu pracy baterii, czyli tego, na co większość użytkowników smartfonów po prostu narzeka. Dla 22 proc. bardzo duże znaczenie mają szybkość i płynność działania, a 8 proc. przywiązuje dużą wagę do odporności na urazy mechaniczne. Co ciekawe, zaledwie 5 proc. uczestników wskazało jako istotną jakość kamery i aparatu. Jeszcze mniejszy udział miały takie czynniki jak pojemność wbudowanej pamięci, dual SIM czy design.
Wybieramy nowego smartfona – ważne kryteria
Istotnych parametrów, które charakteryzują dany smartfon, jest wiele. Są wśród nich bardzo szczegółowe, ale również ogólne. Pamiętajmy jednak, że nasze oczekiwania muszą odpowiadać kwocie, jaką chcemy przeznaczyć na zakup nowego urządzenia.
- Pamięć RAM – im jej więcej, tym lepiej. To właśnie od niej uzależniona jest płynność działania smartfona. Dzięki odpowiedniej ilości pamięci RAM możemy m.in. wykonywać wiele zadań jednocześnie na naszym urządzeniu. Np. smartfon Motorola Moto X 4 Gen ma 3 GB pamięci przy systemie Android 7.1. Na rynku znajdziemy smartfony, które mają 2 GB pamięci, ale i kilkukrotnie więcej. Wspomniane 3 GB to już wystarczająca ilość do płynnej pracy.
- Dual SIM – czy telefon umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM? Pamiętajmy, że zasady działania mogą być tutaj różne. Dual SIM aktywny oznacza, że oba numery są cały czas aktywne. W przypadku opcji stand-by druga karta jest uśpiona w momencie, kiedy działa pierwsza. Natomiast pasywny Dual SIM oznacza konieczność ręcznego wyboru karty, z której chcemy aktualnie korzystać.
- Aparat smartfona – w niskobudżetowych smartfonach aparat będzie dawać podobne możliwości. Ogólnie im wyższa podawana w Mpix rozdzielczość, tym lepiej. Ważna jest również jasność obiektywu, która może być określona zapisem f/2.0. W tym wypadku im niższa wartość liczbowa, tym większa szansa na wysokiej jakości zdjęcia. Coraz popularniejsze staje się stosowanie dwóch aparatów. Np. wspomniany smartfon firmy Motorola ma dwa tylne aparaty – 12 Mpx + 8 Mpx.
- Bateria smartfona – im większa pojemność, tym lepiej. Na 2–3 dni normalnego korzystania z urządzenia powinny nam pozwolić baterie od 4000 mAh wzwyż. Oczywiście rzeczywisty czas pracy uzależniony jest od wielu czynników. M.in. od wielkości ekranu, rozdzielczości, procesora czy też po prostu zasad wykorzystywania urządzenia.
- Procesor – mniej istotny dla mało zaawansowanych użytkowników, ale w praktyce mający duże znaczenie dla działania smartfona. Producenci stosują procesory różnego typu. Należy zwracać uwagę na liczbę rdzeni, ale bardzo ważny jest również rodzaj procesora. Np. dobrym rozwiązaniem dla graczy są procesory ośmiordzeniowe. Wymagający klienci powinni obserwować aktualne testy. W testach przeprowadzonych w marcu 2018 roku przez serwis Benchmark najlepsze osiągi uzyskał Qualcomm Snapdragon 845.
- System operacyjny – w tym przypadku wybór polega na tym, czy chcemy kupić iPhone’a czy inną markę smartfona. Dlaczego? Otóż na rynku tak naprawdę istnieją już tylko dwa systemy. Liderem jest Android, zainstalowany według danych z 2017 roku na blisko 86 proc. wszystkich urządzeń. Drugie miejsce zajmuje iOS, który wykorzystywany jest właśnie na iPhone’ach. Który z systemów jest lepszy? Oba są rozwijane i dają ogrom możliwości. Pozostaje zatem wybrać, czy chcemy kupić iPhone’a, czy też interesuje nas smartfon innej marki.
Wiele kryteriów i trudny wybór
Im większy budżet mamy do wykorzystania, tym wyższych parametrów możemy oczekiwać. Powyżej podaliśmy kilka istotnych parametrów, a czynników określających możliwości smartfona jest zdecydowanie więcej. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie: czego oczekujemy od wybranego urządzenia?
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
tak jak piszesz – wszystko zależy od tego, czego oczekuje użytkownik smartfona 🙂 dla niektórych wystarczającym urządzeniem będzie takie za kilkaset złotych – do zadzwonienia, napisania sms, odsłuchania muzyki 🙂 a jeśli ktoś chce, żeby smartfon posiadał jak najwięcej funkcji to budżet musi być większy 🙂
Dokładnie tak! A do jakiej grupy Pani się zalicza?