Alkomat w wielu krajach jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Może się przydać również w codziennym życiu, gdy nie mamy pewności, czy po ostatniej imprezie można już wsiadać za kółko. Warto więc mieć takie urządzenie w domu.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Jak wybrać alkomat – poradnik
Oto cztery najważniejsze kryteria, które powinny zadecydować o wyborze.
- Cel zakupu + zastosowanie. Kupując alkomat warto zastanowić się w jakich sytuacjach i jak często będziemy z niego korzystać. Jeżeli potrzebny jest do sprawdzenia zawartości alkoholu we krwi po jednej imprezie, wówczas wystarczy nam jednorazówka. Osoby szukające czegoś na dłużej mają do wyboru alkomaty półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Różnią się one sposobem pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu i dokładnością pomiaru.
- Dokładność pomiaru. Żeby używanie alkomatu miało jakikolwiek sens musi on być skalibrowany i mieć jak najmniejszy błąd pomiaru (najlepiej poniżej 0,1 promila). Najbardziej precyzyjne (ale jednocześnie najdroższe) są alkomaty elektrochemiczne. Wynika to ze sposobu pomiaru (czujnik elektrochemiczny, który reaguje z alkoholem) oraz z braku wrażliwości na inne czynniki, które mogą wpłynąć na wynik (np. dym z papierosa). Nieco mniej dokładne są alkomaty półprzewodnikowe i jednorazowe.
Pewność prawidłowego odczytu da urządzenie z atestem, spełniające wymagania normy EN 15964. - Koszty eksploatacji. Wybierając urządzenie warto pomyśleć o kosztach eksploatacji. Alkomat często wymaga ponownej kalibracji po wykonaniu określonej liczby pomiarów. Dla użytkownika oznacza to konieczność oddania go do serwisu, który wymieni zużyte podzespoły. Koszty ponoszone w trakcie eksploatacji to także jednorazowe ustniki. W „zestawie startowym” z urządzeniem jest ich kilka, potem trzeba je dokupić. Tych wydatków można jednak uniknąć wybierając urządzenie, które nie wymaga używania ustników. Wystarczy dmuchnąć w jego kierunku z niewielkiej odległości by otrzymać wynik.
- Wygoda korzystania. Alkomat powinien być łatwy w użyciu i czytelnie prezentować wyniki (najlepiej w możliwie precyzyjnej formie). Dlatego warto wybrać sprzęt z wyświetlaczem, który liczbowo pokazuje wartość pomiaru. Kolorowe diody nie dają informacji o realnej zawartości alkoholu we krwi, więc pomiar trzeba powtarzać, aż do uzyskania „zielonego” rezultatu.
Za dobry i dokładny alkomat trzeba zapłacić nieco więcej niż za tanie odpowiedniki. Warto jednak zainwestować w sprzęt, który precyzyjnie wskaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek na drodze.
Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]