Jak wybrać dobry alkomat?

0

Alkomat w wielu krajach jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Może się przydać również w codziennym życiu, gdy nie mamy pewności, czy po ostatniej imprezie można już wsiadać za kółko. Warto więc mieć takie urządzenie w domu.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Jak wybrać alkomat – poradnik

Oto cztery najważniejsze kryteria, które powinny zadecydować o wyborze.

 1. Cel zakupu + zastosowanie. Kupując alkomat warto zastanowić się w jakich sytuacjach i jak często będziemy z niego korzystać. Jeżeli potrzebny jest do sprawdzenia zawartości alkoholu we krwi po jednej imprezie, wówczas wystarczy nam jednorazówka. Osoby szukające czegoś na dłużej mają do wyboru alkomaty półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Różnią się one sposobem pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu i dokładnością pomiaru.
 2. Dokładność pomiaru. Żeby używanie alkomatu miało jakikolwiek sens musi on być skalibrowany i mieć jak najmniejszy błąd pomiaru (najlepiej poniżej 0,1 promila). Najbardziej precyzyjne (ale jednocześnie najdroższe) są alkomaty elektrochemiczne. Wynika to ze sposobu pomiaru (czujnik elektrochemiczny, który reaguje z alkoholem) oraz z braku wrażliwości na inne czynniki, które mogą wpłynąć na wynik (np. dym z papierosa). Nieco mniej dokładne są alkomaty półprzewodnikowe i jednorazowe.
  Pewność prawidłowego odczytu da urządzenie z atestem, spełniające wymagania normy EN 15964.
 3. Koszty eksploatacji. Wybierając urządzenie warto pomyśleć o kosztach eksploatacji. Alkomat często wymaga ponownej kalibracji po wykonaniu określonej liczby pomiarów. Dla użytkownika oznacza to konieczność oddania go do serwisu, który wymieni zużyte podzespoły. Koszty ponoszone w trakcie eksploatacji to także jednorazowe ustniki. W „zestawie startowym” z urządzeniem jest ich kilka, potem trzeba je dokupić. Tych wydatków można jednak uniknąć wybierając urządzenie, które nie wymaga używania ustników. Wystarczy dmuchnąć w jego kierunku z niewielkiej odległości by otrzymać wynik.
 4. Wygoda korzystania. Alkomat powinien być łatwy w użyciu i czytelnie prezentować wyniki (najlepiej w możliwie precyzyjnej formie). Dlatego warto wybrać sprzęt z wyświetlaczem, który liczbowo pokazuje wartość pomiaru. Kolorowe diody nie dają informacji o realnej zawartości alkoholu we krwi, więc pomiar trzeba powtarzać, aż do uzyskania „zielonego” rezultatu.

Za dobry i dokładny alkomat trzeba zapłacić nieco więcej niż za tanie odpowiedniki. Warto jednak zainwestować w sprzęt, który precyzyjnie wskaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek na drodze.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku