To miejsce szczególnie ważne dla graczy. Musi być wygodne, zapewniać odpowiednią ergonomię, a sprzęt cechować się wysoką wydajnością. Mowa oczywiście o stanowisku dla gracza, które jest nie tylko miejscem spędzania wolnego czasu, ale także swego rodzaju wizytówką entuzjasty gier. Jak je urządzić, jakie sprzęty wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Tłumaczymy wybrane aspekty.
Biurko i fotel to podstawa
Mówiąc o sprzęcie dla graczy, bardzo często w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam poszczególne podzespoły komputera, które muszą być odpowiednio wydajne. Zapominamy jednak o ergonomii, która w przypadku stanowiska gamingowego jest bardzo ważna. W końcu niekiedy spędzamy w tym miejscu po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie.
Z tego względu projektując własny kącik dla gracza, warto w pierwszej kolejności przemyśleć zakup odpowiedniego biurka. Powinno ono charakteryzować się solidnym i stabilnym blatem i dużą przestrzenią roboczą. Wymiary blatu są oczywiście ograniczone przestrzenią, którą dysponujemy w pomieszczeniu. Przed zakupem warto więc wszystko odpowiednio wymierzyć.
Szerokość i długość blatu jest jednak bardzo istotną kwestią. Im jest on mniejszy, tym mniej miejsca na potencjalne peryferia. W przypadku ograniczonej przestrzeni będziemy zmuszeni np. zrezygnować z pełnoprawnej klawiatury na rzecz modelu TKL, czyli turniejowego, pozbawionego sekcji klawiszy numerycznych.
Duże biurko to także możliwość dostawienia w przyszłości kolejnego monitora czy większych głośników. Jeżeli więc tylko mamy takie możliwości, powinniśmy rozważać większy blat, który daje nam po prostu więcej możliwości.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Biurka gamingowe bardzo często oferują dodatkowe, przydatne dla graczy rozwiązania. To między innymi specjalny uchwyt do zawieszenia słuchawek czy wręcz dedykowane miejsce na kubek z napojem. Nie można też zapominać o ważnej kwestii, jaką jest podświetlenie. Umieszczone w biurku ledowe taśmy pozwalają nadać stanowisku odpowiedniego charakteru, a bardziej zaawansowane modele można nawet zsynchronizować kolorystycznie z treścią wyświetlaną aktualnie na ekranie.
Niektóre biurka oferują też płynną regulację wysokości – czy to za pomocą specjalnej korbki, czy też elektrycznego siłownika. To bardzo przydatna sprawa, dzięki której nie tylko dostosujemy wysokość blatu do własnych preferencji, ale także skorzystamy z komputera na stojąco, co pozytywnie wpłynie na kondycję naszego kręgosłupa.
Nie można też zapominać o odpowiednio komfortowym fotelu. Powinien on być stabilny i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Świetnie, jeżeli jest odpowiednio wyprofilowany i oferuje stałe podparcie newralgicznych punktów kręgosłupa, w tym odcinka lędźwiowego. Przy wyborze fotela gamingowego warto też sprawdzić jego maksymalną nośność i dostosować ją do naszego ciężaru ciała. Idealnie, jeżeli przed zakupem fotel możemy przymierzyć gdzieś w sklepie.
Wybierz odpowiedni monitor
Zadowolenie z grania to składowa wielu elementów. Jednym z nich jest odpowiedni monitor. Powinien mieć przekątną o długości przynajmniej 24 cali (jeżeli zamierzamy grać w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli) lub 27 i więcej (jeśli myślimy o wyższych rozdzielczościach). Dobrze, jeśli sprzęt oferuje przy tym odświeżanie na poziomie 144 lub 165 Hz, które zapewnia wyższą płynność rozgrywki, szczególnie istotną w sieciowych strzelankach, gdzie każda milisekunda ma znaczenie.
Monitor gamingowy powinien też być wyposażony w technologię synchronizacji częstotliwości obrazu z liczbą klatek na sekundę generowaną przez kartę graficzną. Dla układów graficznych od Nvidii rozwiązanie to nazywa się G-Sync, a w przypadku urządzeń od AMD jest to FreeSync. Niekiedy monitory oferują wsparcie dla obu technologii. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż dzięki temu obraz będzie bardziej płynny i nie doświadczymy efektu tzw. rozrywania obrazu.
Przy wyborze monitora powinniśmy kierować się też rodzajem matrycy. Na rynku szeroko dostępne są panele VA, TN oraz IPS. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Przykładowo matryca TN oferuje bardzo szybki czas reakcji, jest stosunkowo tania, ale jej kąty widzenia są ograniczone. Panel VA ma natomiast świetny kontrast i rewelacyjne odwzorowanie czerni – nada się więc nie tylko do grania, ale chociażby do oglądania filmów. Modele monitorów IPS charakteryzują się bardzo dobrym przedstawieniem kolorów i szerokimi kątami widzenia. Mają jednak nieco większe opóźnienie, które producenci ostatnimi czasy starają się jednak niwelować. Monitory IPS wydają się więc rozsądnym i najbardziej uniwersalnym wyborem.
Postaw na wydajne podzespoły
Na koniec pozostawiliśmy kwestię najważniejszą, czyli wybór odpowiedniego komputera. W przypadku urządzeń stacjonarnych dysponujemy pełną dowolnością w wyborze parametrów. Warto jednak pamiętać, by były one ze sobą kompatybilne – np. płyta główna musi pasować do procesora.
Obecnie do grania w rozdzielczości Full HD wystarczy nawet procesor klasy Intel i3 najnowszej generacji, choć myśląc o bardziej przyszłościowym rozwiązaniu, warto zainwestować w platformę opartą przynajmniej na i5 lub i7.
W przypadku kart graficznych rozsądną propozycją będzie np. Nvidia GeForce RTX 2060 lub nowsza generacja – RTX 3060. Analogicznie z obozu AMD warto wybrać np. RX 6600 XT. Jeżeli zależy nam na absolutnej wydajności, warto zainteresować się kartami GeForce RTX 3070 lub nawet 3080, a spośród produktów od AMD wybrać RX 6800 XT lub RX 6900 XT.
Obecne niedobory kart graficznych i niewielka dostępność w sklepach sprawiają, że trudniej je kupić i niestety należy przygotować się na wyższą cenę. Alternatywą mogą więc być laptopy gamingowe, które również oferują wysoką wydajność i przy okazji można je wszędzie ze sobą zabrać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domu korzystać z nich jak z komputera stacjonarnego, podpinając do monitora, a na wyjeździe cieszyć się ciągłym dostępem do ulubionych gier. Kupując takie urządzenie, warto postawić na najnowszą generację z układami graficznymi z serii RTX 30xx. To gwarancja, że sprzęt posłuży nam przez długie lata.
Baw się dobrze
Powyżej wymieniliśmy wyłącznie najważniejsze aspekty urządzania kącika dla gracza. Warto do tego dobrać odpowiednie peryferia – myszkę, klawiaturę, słuchawki, gamepady czy chociażby głośniki. Podczas kompletowania sprzętu należy kierować się własnymi preferencjami i wymaganiami. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że późniejsza rozgrywka będzie czystą przyjemnością.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Jeżeli ma to być komputer który wystarczy na długo to moim zdaniem powinniśmy zapomnieć o i5 i wybierać bez zastanowienia i7 oczywiście zwracając uwagę na generację :). Natomiast, ważną sprawą jest również płyta główna oraz pamięci ram, które umieścimy w niej.
Hej,
To się wszystko oczywiście zgadza, jeśli tylko budżet będzie wystarczająco pojemny to inwestycja w i7 czy Ryzena7 jest dobra, jako perspektywa na dłużej.