Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Porady dla domu»Nowy smartfon na Święta?
    Porady dla domu

    Nowy smartfon na Święta?

    Brak komentarzyPrzeczytasz w 5 minut

    AVG Mobilation

    Wielkimi krokami zbliżają się Święta, więc przygotowaliśmy kilka rad, o których warto pamiętać, gdy będziecie rozpakowywać Wasze nowe elektroniczne zabawki.

    Wiele osób zapomina o tym, że każde urządzenie mobilne (smartfon, tablet) podłączone do internetu, zawiera cenne informacje osobiste. Dlatego też urządzenia takie powinny być traktowane identycznie jak laptop czy komputer osobisty. Należy je zatem zabezpieczyć, tak samo jak zabezpieczasz swój system. Smarfton jest podatny na ataki, jak każdy komputer i też musi być chroniony antywirusem

    Arek Zakrzewski zawsze powtarza, że nie trzeba mieć hiper wiedzy informatycznej, by znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. Wystarczy pamiętać o kilku prostych rzeczach i działanie programu antywirusowego uzupełniać zdrowym rozsądkiem.

    Przedstawiamy zatem 8 naszych sposobów na zapewnienie sobie spokojnych i bezpiecznych ferii:

    1.       Zmień ustawienia domyślne

    Gdy tylko rozpakujesz swój nowy telefon, tablet czy też konsolę do gier, zmień ustawienia domyślne i wprowadź swoje indywidualne hasła, przejrzyj ustawienia prywatności oraz włącz każdą możliwą opcję zabezpieczenia swojego urządzenia.

    Pamiętaj – nie stosuj jednego uniwersalnego hasła do wszystkich kont!

    2.       Dbaj o bezpieczeństwo swojej nowej zabawki

    Zanim po raz pierwszy wyjedziesz na dłużej z domu ze swoim nowym telefonem lub tabletem, upewnij się, iż zainstalowana jest na nim aplikacja „Zdalnego Śledzenia” oraz „Zdalnego Wymazywania danych”. Ryzyko kradzieży lub zgubienia nowego gadżetu jest naprawdę duże. Wszyscy wiemy, że łatwo jest się zapomnieć i zostawić coś w taksówce, pociągu, pubie czy też kawiarni – szczególnie wtedy, gdy to „coś” jest rzeczą niedawno nabytą i nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do jej posiadania. Programy stworzone z myślą o smartfonach, tabletach i laptopach oraz narzędzia służące do namierzania i blokowania telefonu, a także wymazywania danych z jego pamięci, mogą zaoszczędzić Ci sporo czasu i wysiłku gdy stracisz swój telefon. Co więcej, zabezpieczą one Twój telefon przed utratą danych lub nieodpowiednim ich wykorzystaniem, jeśli wpadnie on w niepowołane ręce.

    Rzecz oczywista polecamy tutaj oprogramowanie AVG Mobilation for Android, które zawiera zestaw wszystkich potrzebnych funkcji pomagających w pełni chronić Waszą prywatność.

    3.       Nie płać jeśli nie musisz

    Jeśli kupisz sobie lub też dostaniesz na święta nowy telefon czy tablet, nie zapomnij wyłączyć w nim aplikacji, które umożliwiają zakupy przez internet, szczególnie wtedy, gdy dane urządzenie użyte może zostać przez dziecko. Dzięki temu, żadne dodatkowe opłaty nie będą naliczane na Twoim rachunku.

    Większość aplikacji jest darmowa, istnieją również takie, które pozwalają na wykupienie dodatkowych funkcji lub (jeśli jest to gra) nabycie unikalnych przedmiotów, które ułatwiają rozgrywkę. Poza tym, niektóre aplikacje pomimo tego, iż są darmowe, w specjalnych okresach czasu (np. podczas Świąt Bożego Narodzenia lub Nowy Rok) mogą wydawać płatne dodatki. Warto zawsze o tym pamiętać i czasem zastanowić się nad kolejnym kliknięciem.

    4.       Strzeż się nadmiernej uprzejmości

    Wyłącz funkcję „Geo taggingu”, aby podczas robienia zdjęć nie wyświetlane były informacje o czasie i miejscu, w którym się znajdujesz. Dane te mogą być łatwo znalezione na Facebooku i innych sieciach społecznościowych. W najlepszym wypadku, ujawnisz całemu światu gdzie znajduje się Twój ulubiony stok narciarski, w najgorszym –  zdradzisz, że nie ma u Ciebie nikogo w domu lub też, że znajdujesz się w miejscu, w którym nie powinno Cię w ogóle być.

    Pamiętaj, że przy coraz większej liczbie (czasem wirtualnych) znajomych powoli traci się kontrolę nad tym, kto, kiedy i jak ma wgląd w Twoje prywatne sprawy.

    5.       Przygotuj się na niezapowiedzianych gości

    Ryzyko dla Twojego systemu stwarzają także znajomi i rodzina, która odwiedza Cię na święta. Jeśli nie wylogowujesz się ze stron i zostawiasz swój komputer włączony, mogą oni być chętni, by z niego skorzystać. Czasem jedno sprawdzenie maila może się przepoczwarzyć w ponad godzinne surfowanie…

    Może to doprowadzić do nieumyślnego pobrania szkodliwego oprogramowania. Staraj się chronić swój komputer oraz swoje dane poprzez częstą aktualizację aplikacji oraz systemu operacyjnego. Nie zapomnij także o włączeniu automatycznej aktualizacji każdego urządzenia korzystającego z sieci, a także utworzeniu loginu dla „gości” na swoim WiFi.

    6.       Kto ze  „znajomych” powinien dostać świąteczną kartkę?

    Kiedyś, w nie tak zamierzchłych czasach, każdego roku robiło się porządek książki adresowej, by zdecydować do kogo wysłać życzenia świąteczne, a kogo można było sobie, mówiąc nieelegancko, „odpuścić”.

    Powinniśmy także zrobić porządek ze znajomymi na Facebooku. Jeśli oddaliłeś się od kogoś lub nie utrzymujesz z daną osobą kontaktu, „usuń” go z listy znajomych. Osoba ta nie będzie w żaden sposób powiadomiona o tym co zrobiłeś, natomiast Ty nie będziesz musiał ujawniać jej swoich danych osobowych.

    7.       Postanowienie noworoczne – być dobrym „obywatelem” internetu

    Cyber-przestępstwa, które dotykają każdego z nas nie są zwykłymi przestępstwami, ponieważ w ich przypadku nie ma żadnych świadków. Są natomiast ofiary, które często czują się osamotnione, po tym jak zaatakowano je w ich własnym domu.

    Im prędzej zgłosimy podejrzaną internetową działalność lub inne cyber-oszustwo do właściwych organów (np. bank, sklep, pomoc techniczna programu antywirusowego), tym szybciej osoby odpowiedzialne za to zostaną ukarane. Większość dużych firm posiada specjalne zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo, działające z bezpośrednim dostępem do Google, Firefox itd.

    8.        Oszuści czyhają na Twój telefon

    Pamiętaj, że cyberprzestępcy nie śpią i bezustannie wymyślają sposoby, które pomogą im dostać się do zawartości Twojego konta. Wyłudzeń mogą próbować dokonać także przez telefon, nie tylko wysyłając sms-y, ale też… dzwoniąc.

    Dlatego do wszystkich niewiadomych połączeń telefonicznych należy podchodzić z ostrożnością, zwłaszcza gdy nie spodziewamy się rozmowy zagranicznej, a numer kierunkowy przywodzi na myśl jakiś bardzo odległy kraj.

    Wystarczy w tym miejscu przywołać problem, o którym jakiś czas temu informował Urząd Komunikacji Elektronicznej:

    UKE ostrzega – oddzwaniaj z głową!

    Mam nadzieję, że porady Wam się przydadzą.

    Chcieliśmy w tym miejscu razem z Arkiem życzyć wszystkim wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.
    antywirus avg logo

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 0 Średnia: 0]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    Encyklopedia Bezpieczeństwa

    Odbierz darmowe porady od AVG
    Android Antywirus AVG Bezpieczeństwo Mobilation mobilne Święta Zakupy
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Najnowsze komentarze
    • Patryk Dropbox jest świetny. Fajnie zintegrowany z wieloma aplikacjami, wygodny, wiele użytecznyc...Dropbox – dysk w chmurze
    • Wiktoro Dobre zasilacze awaryjne UPS ma w ofercie marka armacJaki zasilacz UPS do firmy wybrać?
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Skontaktuj się z biuro@avg.pl podaj dane subskrypcji (numer zamówienia oraz nr refe...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Robert Zainstalowałem i opłaciłem subskrypcję produktu avg TuneUp i teraz mam problem z anulowan...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Asia Świetny artykuł, ale warto go trochę zaktualizować, bo powstało sporo ciekawych stron z ra...Aplikacja z promocjami – którą wybrać?
    Skuteczny Antywirus
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz