Formatowanie telefonu, nazywane również przywróceniem do ustawień fabrycznych, hard resetem czy zerowaniem, wykonuje się najczęściej w dwóch sytuacjach. Pierwszą jest przygotowanie smartfonu do sprzedaży lub oddania innej osobie, a drugą – potrzeba dokładnego oczyszczenia pamięci wewnętrznej urządzenia. A co konkretnie się dzieje, gdy zostaje wykonane formatowanie telefonu? Jak zrobić taki format i czy na każdym smartfonie się da? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Spis treści
Formatowanie telefonu – co oznacza?
Formatowanie telefonu polega na usunięciu z jego pamięci wszystkich śladów użytkowania. Po formacie smartfon jest zatem tak „pusty”, jak po przywiezieniu go ze sklepu. Zostają wykasowane takie dane, jak między innymi:
- pobrane i zainstalowane aplikacje,
- aktualizacje aplikacji systemowych,
- historia połączeń, SMS-ów i MMS-ów,
- kontakty,
- konta Google/Apple ID,
- zdjęcia, screenshoty, zapisane obrazki czy filmy,
- dokumenty,
- notatki,
- muzyka,
- ciasteczka,
- pliki-śmieci.
Wiele osób zastanawia się, czy format usuwa wirusy. Odpowiedź brzmi: to zależy. W przypadku większości „infekcji” przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych powinno rozprawić się z problemem, np. dzięki usunięciu zainfekowanych plików. Zdarzają się jednak trojany i inne wirusy, które skutecznie chowają się przed hard resetem. Mimo tego warto spróbować formatowania telefonu, gdy zaczniesz podejrzewać, że sprzęt został zawirusowany.
Jak przygotować telefon do formatowania?
Formatowanie telefonu nie wymaga żadnych długich czy skomplikowanych przygotowań. Ważne będzie wyłącznie wykonanie kopii zapasowej, dzięki której będziesz mieć możliwość odzyskania osobistych danych na nowym telefonie (lub na formatowanym, jeśli wykonujesz format np. z powodu przepełnienia jego pamięci). Możesz samodzielnie wybrać, które informacje mają zostać zapisane w kopii zapasowej – w przypadku zdecydowania się na kompletną, w chmurze zostaną zachowane nawet informacje o tym, jakie aplikacje były zainstalowane na urządzeniu.
Mogło też się zdarzyć, że od razu po otrzymaniu telefonu ustawiłeś lub ustawiłaś automatyczne regularne wykonywanie kopii zapasowej – np. raz na tydzień czy raz na miesiąc. Wówczas zrobienie jej tuż przed formatem smartfonu najprawdopodobniej nie będzie konieczne, zawsze warto to jednak sprawdzić. W tym celu poszukaj w menu telefonu opcji kopii zapasowej; urządzenia z Androidem mają ją zwykle zaszytą pod ustawieniami konta Google, a smartfony z iOS – w ustawieniach iCloud.
Jak sformatować telefon?
Formatowanie telefonu to funkcja dostępna w każdym smartfonie. Nie musisz ręcznie usuwać wszystkich informacji, by wyzerować pamięć urządzenia; wystarczy znaleźć w ustawieniach opcję formatu i potwierdzić chęć jego wykonania. Zależnie od marki i modelu telefonu, usługa ta może nosić różne nazwy, takie jak np. formatowanie telefonu, wyzeruj, wykonaj hard reset czy przywróć do ustawień fabrycznych. Cały proces może trwać kilka minut, a pod koniec smartfon zostanie uruchomiony ponownie – już oczyszczony ze wszystkich informacji osobistych.
Artykuł sponsorowany.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!