Prawidłowe użytkowanie ładowarki do telefonu nie tylko wydłuży jej działanie, ale też wpłynie na bezpieczeństwo ładowanego urządzenia. Warto dbać o te urządzenie, ponieważ niejednokrotnie “ratuje” nam życie w sytuacjach podbramkowych.
Spis treści
- Zasady o których powinni pamiętać posiadacze ładowarek
- Ładowarka do telefonu – niezbędny gadżet, który zawsze warto mieć pod ręką
- Co ile czasu należy wymieniać ładowarkę do telefonu?
- Gdzie kupić wysokiej jakości model?
Zasady o których powinni pamiętać posiadacze ładowarek
Przede wszystkim trzeba zadbać o poprawne działanie ładowarki ze smartfonem. Warto pamiętać, że istnieją pewne zasady, które pozwolą zachować sprawność ładowarki przez wiele lat.
- Nie ciągnij za przewód podczas odłączania ładowarki.
- Nie moczyć obudowy, przewodu ani wtyczki.
- Unikaj wahań temperatury.
- Nie upuszczaj ładowarki.
- Nie pozostawiaj urządzenia na podłodze, gdy nie jest używane.
- Nie plącz ani nie wiąż przewodów.
- Nie używaj ładowarki bez zabezpieczenia przeciwprzepięciowego.
Te siedem prostych zasad sprawi, że ładowarka będzie nam służyć przez wiele lat. Jednak każde urządzenie tego typu ma swoje słabe strony. W przypadku ładowarek jest nią wtyczka.
Ładowarka do telefonu – niezbędny gadżet, który zawsze warto mieć pod ręką
W słuchawkach, kablach USB i ładowarkach to wtyczka jest najbardziej wrażliwym i delikatnym elementem. W większości przypadków wymiana urządzenia wynika właśnie z powodu uszkodzenia wtyczki. Niestety jest to całkowicie naturalny proces. I nie da się temu całkowicie zapobiec. Można jednak go spowolnić. Wówczas ładowarki do telefonu posłużą nam przez długi czas. Przestrzegaj następujących zasad:
- Wtyczkę należy wyciągać ze złącza tylko za jej plastikową część, bliżej styków. Nigdy nie ciągnij za przewód.
- Podczas wyjmowania wtyczki nie wykonuj gwałtownych ruchów. Żadnych szarpnięć.
- Jeśli chcesz przyciągnąć urządzenie, nie ciągnij go za przewód. Powód jest ten sam – po pociągnięciu powstaje dodatkowe napięcie, które może doprowadzić do zerwania cienkich drutów we wtyczce lub uszkodzenia gniazda.
- Jeśli ładowarka do telefonu nie jest ci chwilowo potrzebna lub zdecydujesz się zabrać ją ze sobą, ostrożnie zwiń ją i zabezpiecz elastyczną opaską lub specjalnym wiązaniem. W takim przypadku wtyczka musi być przymocowana do cewki głównej za pomocą plastikowej części.
- Gdy ładujesz smartfon, nigdy nie zostawiaj go wiszącego na przewodzie.
Jak dbać o ładowarkę?
Powinieneś obserwować ładowarkę zwłaszcza podczas jej pracy. Wówczas wychwycisz pojawiające się sygnały, co pozwoli ci w odpowiednim momencie dokonać wymiany urządzenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj oplotu przewodu ładowarki. Niestety ten często pęka. Najczęściej ten problem występuje w przypadku ładowarek do iPhone’a.
Drugi punkt to nadmierne przegrzanie bloku ładowarki. To normalne, że ładowarka nagrzewa się w trakcie pracy. Jednak jeśli jest bardzo gorąca, że nie można jej podnieść lub pachnie spalonym plastikiem, to jest powód do niepokoju. Musisz sprawdzić, czy inna ładowarka nie nagrzewa się w tym samym gniazdku i z tym samym smartfonem lub tabletem. Kolejnym czynnikiem, który może sygnalizować awarię, jest pogorszenie wydajności ładowania. I może się to objawiać na dwa sposoby:
- Brak jakiejkolwiek reakcji urządzenia na podłączenie ładowarki.
- Zauważalnie wydłużony czas ładowania gadżetu lub spadek działania naładowanej baterii.
Co ile czasu należy wymieniać ładowarkę do telefonu?
Kupując ładowarkę, musisz wiedzieć czego unikać, aby wybrać naprawdę wysokiej jakości i niezawodny model. Przede wszystkim nie kupuj ładowarki monolitycznej. To znacznie zmniejsza niezawodność urządzenia i zwiększa koszt ewentualnych napraw. Oddzielne ładowarki są znacznie wygodniejsze i bardziej opłacalne z kilku powodów:
- Odłączony kabel USB może służyć do przesyłania plików z komputera lub ładowania za pomocą Powerbanku.
- Możesz mieć jedną przejściówkę do gniazdka i kilka różnych kabli, jeśli w domu są gadżety z różnymi złączami. Na przykład Lightning dla iPhone’a i Micro-USB dla Samsunga i innych urządzeń z Androidem.
- Jeśli kabel lub adapter się zepsują, taniej będzie kupić je osobno niż kupić pełną ładowarkę.
- Oddzielnie kabel i adapter są znacznie łatwiejsze do znalezienia niż jednoczęściowe ładowanie.
Gdzie kupić wysokiej jakości model?
Dobra ładowarka musi spełniać kilka warunków. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na parametr „prąd wyjściowy”. W przypadku tabletu powinno to być 2A. Na smartfona – 0,7-1A. Duży prąd wyjściowy może uszkodzić urządzenie, jeśli smartfon jest stary lub wykazuje problemy z kontrolerem ładowania.
Kolejnym parametrem jest napięcie, które przesyła adapter. Napięcie wyjściowe w woltach dla smartfona nie powinno przekraczać 5V. Tablet potrzebuje więcej – 9V. Dlatego warto zaopatrzyć się w różne adaptery do tych urządzeń. Ewentualnie znajdź uniwersalny adapter z dwoma złączami skonfigurowanymi do różnych wydajności. Ważne jest, aby od razu zdecydować, do czego dokładnie służy kabel. To określi jego długość. Bo do użytku z powerbankiem warto wybrać jak najkrótszy kabel – nie więcej niż 1 metr. Ale jeśli potrzebujesz naładować urządzenie z zasilacza, powinieneś pomyśleć o dłuższych modelach. Do 3 metrów.


Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!