Portfele kryptowalut to usługi lub przedmioty, dzięki którym w wygodny sposób można gromadzić i zarządzać swoimi aktywami elektronicznymi. Oznacza to, że osoba posiadająca dostęp do takiego portfela, może dysponować naszym krypto wedle własnej woli. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o bezpieczeństwo portfela do kryptowalut.
Spis treści
- Bezpieczeństwo portfela do kryptowalut online
- Zabezpieczenie sprzętowego portfela krypto
- Bezpieczeństwo portfela krypto na telefon
- Shortcody w stopce
Bezpieczeństwo portfela do kryptowalut online
Portfel kryptowalut online, a inaczej portfel webowy, jest dość wygodnym rozwiązaniem dla osób, które lubią prowadzić swoje działania z poziomu komputera bez większych utrudnień. Warto jednak pamiętać, że aby z rozwiązania tego można było korzystać w sposób bezpieczny, warto wdrożyć przynajmniej podstawowe środki ostrożności.
Podstawowym zabezpieczeniem, jakie posiadać może portfel do kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum czy Monero, jest hasło dwuskładnikowe. Metoda ta polega na zabezpieczeniu webowego portfela krypto standardowym hasłem, a następnie wybraniu preferowanej metody uwierzytelnienia. Może być to potwierdzenie przez wiadomość wysłaną na maila lub konieczność podania kodu wysłanego SMSem.
Oczywiście, korzystając z portfela do kryptowalut w przeglądarce kluczowym elementem zabezpieczeń, jest pamiętanie o wylogowywaniu się z aplikacji po zakończeniu operacji. Jest to szczególnie istotne, kiedy z naszego komputera korzysta ktoś poza nami. Nie można również zapominać, że logowanie się do publicznych i niezabezpieczonych sieci WiFi również nie jest najlepszym pomysłem. To samo dotyczy korzystania z publicznych komputerów w bibliotekach lub kafejkach internetowych.
Zabezpieczenie sprzętowego portfela krypto
Sprzętowe portfele kryptowalut, w porównaniu z portfelami online są nieco bezpieczniejsze, a to dlatego, że nie wymagają ciągłego połączenia z internetem. Można więc powiedzieć, że jednym z elementów zabezpieczenia swoich aktywów elektronicznych, jest wyposażenie się w portfel sprzętowy. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie offline również narażone jest na pewne zagrożenia.
Największym zagrożeniem, jeśli chodzi o sprzętowe portfele do kryptowalut, jest możliwość ich zgubienia. Urządzenia te są bowiem dość małe, często w formie standardowego pendrive’a. Trzymanie go przy sobie lub zamykanie w bezpiecznym miejscu jest więc jedną z lepszych form zabezpieczenia portfela krypto. Decydując się na zakup portfela sprzętowego warto więc pomyśleć również o małym sejfie lub skrytce, w której będziemy mogli bezpiecznie trzymać drobne urządzenia.
Bezpieczeństwo portfela krypto na telefon
Przeglądając rankingi portfeli kryptowalutowych, można również natrafić na rozwiązanie na telefon. Tego typu aplikacje działają podobnie do portfeli online na przeglądarkę, ale można z nich korzystać z poziomu smartfona. W praktyce wszystko wygląda podobnie, do standardowej aplikacji bankowej i właśnie przez to niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Oprócz zabezpieczeń znanych z przeglądarek, przy aplikacjach mobilnych najważniejszym, a tym samym najprostszym zabezpieczeniem, jest pilnowanie swojego telefonu.
Jak więc widać, to jak dbać o bezpieczeństwo portfela do kryptowalut, w dużej mierze zależy, od rodzaju wybranej usługi lub przedmiotu. Chcąc zabezpieczyć swój portfel krypto online, dobrze jest zastosować hasło z uwierzytelnianiem dwuetapowym. Wybierając rozwiązanie sprzętowe, najważniejsze, to nie zgubić tego małego urządzenia. Zastanawiając się natomiast nad portfelem na telefon, należy połączyć powyższe porady i dobrze zabezpieczyć hasło oraz cały czas pilnować fizycznego urządzenia.
Shortcody w stopce
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.