Czy można cofnąć przelew?

0

Dzięki bankowości elektronicznej wszelkie operacje finansowe przenieśliśmy do wirtualnego świata, co pozwala o dowolnej porze, niezależnie od godzin pracy naszego banku, wykonać przelew, sprawdzić historię operacji czy złożyć wniosek o nową kartę do rachunku.

Smartfony czy tablety sprawdzają się przy obsłudze płatności internetowych, pozwalając na skorzystanie z dedykowanych aplikacji bankowych. Właściwy i bezpieczny sprzęt możemy kupić, wykorzystując pożyczki pozabankowe.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Internetowe operacje bywają niebezpieczne, szczególnie dla osób działających szybko. Bankowość elektroniczna pozwala bowiem na wykonanie operacji za pomocą jednego kliknięcia myszką. Brak weryfikacji rachunku odbiorcy przelewu może spowodować, że pieniądze trafią do innego adresata.

Internetowe pieniądze

Psychologowie sugerują, aby częściej korzystać z gotówki niż z karty i płatności online. Gotówka daje nam poczucie, iż wydajemy jedynie tyle, ile powinniśmy. Bankowość internetowa natomiast to pieniądze wirtualne, które widzimy jedynie w formie cyfr na naszym rachunku.

Często, decydując się na zakupy internetowe, wykonujemy przelew internetowy. Dzięki temu pieniądze szybciej trafiają do odbiorcy. W tym momencie mogą wystąpić kłopoty w postaci błędnego numeru rachunku, na który dokonujemy przelewu.

Banki zwykle przesyłają klientom sms z kodem autoryzacyjnym, w którym podany jest numer konta odbiorcy oraz kwota przelewu. Nie zawsze jednak sprawdzamy te dane, co skutkuje poważnymi konsekwencjami. Warto zainstalować aplikację banku na swoim telefonie, dzięki czemu autoryzacja przelewów będzie łatwiejsza.

Logując się do systemu będziemy widzieć dokładne dane odbiorcy wraz z pełnym numerem rachunku. Poprawność tych informacji powinna nas skłonić do zatwierdzenia operacji. Smartfon odpowiedni do działania bankowości elektronicznej można zakupić, wykorzystując pożyczki pozabankowe.

Kiedy można cofnąć przelew?

Wycofanie przelewu będzie trudne, jeśli nasze zlecenie trafiło już do jednej z trzech sesji w ramach systemu Elixir. Wówczas pieniądze zmierzają już do banku odbiorcy, a w konsekwencji na jego rachunek. Jeśli jesteśmy na etapie początkowym, kiedy dopiero wysłaliśmy przelew, możemy z poziomu bankowości elektronicznej anulować zlecenie lub też skontaktować się z infolinią banku. Dzięki temu pieniądze wrócą na nasze konto.

Jeśli natomiast przelew znajduje się już w jednej z trzech sesji, jego anulowanie jest niemal niemożliwe. Być może pomocny będzie konsultant banku, jednakże i on nie zawsze jest w stanie rozwiązać ten problem.

Konsekwencje błędnego przelewu

Nadawca przelewu, jeśli wysłał środki do niewłaściwego odbiorcy, co do zasady nie może nic zrobić. Musi pogodzić się ze stratą, chyba że osoba, która otrzymała omyłkowo środki, zwróci je dobrowolnie. W innym przypadku można spróbować, korzystając z pomocy prawnika, odzyskać pieniądze. Koszt porady pomogą sfinansować pożyczki pozabankowe.

Osoba, która otrzymała nienależne jej środki, będzie zmuszona – po interwencji prawnika – do ich zwrotu. Często wiąże się to z koniecznością wystąpienia na drogę postępowania sądowego.

Przelewy internetowe, które są rozwiązaniem ułatwiającym nam codzienne funkcjonowanie, czasami mogą przysporzyć kłopotów. Szczególnie jeśli bez weryfikacji danych odbiorcy zatwierdzamy operację. Narażamy się wówczas jednocześnie na stratę i konieczność długotrwałego dochodzenia swoich należności przed sądem, jeśli środki nie zostaną nam dobrowolnie zwrócone.


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku