Kiedy Internet zawitał do Polski?

0

Pierwsze internetowe łącze na terenie Polski zostało uruchomione 26 września 1990 roku.

Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie 19 listopada 1990 roku otrzymał, jako pierwszy w Polsce, adres IP 192.86.14.0, który został mu nadany przez Ministerstwo Obrony USA.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


20 listopada 1990 r. z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych został wysłany pierwszy e-mail do Polski i odebrano go we wspomnianym instytucie.

Te wydarzenia zainicjowały rozwój Internetu na terenie Polski.

Ważnym wydarzeniem było zniesienie ograniczeń komitetu CoCom. Komitet blokował towary i technologię „podwójnego zastosowania”, tzn. mogących obok normalnych zastosowań cywilnych posłużyć np. rozwojowi techniki wojskowej, skierowanemu przeciw państwom zachodnim. Internet mógł być taką technologią.

W styczniu 1992 roku w Polsce było już 2 tys. internautów, byli to naukowcy i pracownicy uczelni. Do 1994 roku polski Internet był prawie wyłącznie siecią akademicką.

Od 1993 roku firma teleinformatyczna ATM jako pierwsza w Polsce (pod marką IKP, Internet Komercyjny w Polsce) rozpoczęła sprzedaż przedsiębiorstwom dostępu do sieci.

W 1996 roku Telekomunikacja Polska uruchomiła połączenie do Internetu za pomocą modemu i linii telefonicznej.


Licencja bez limitu stanowisk.


11 stycznia 2001 roku Telekomunikacja Polska wprowadziła Neostradę. Połączenie z Internetem stało się stałe i powszechne. Znacząco poprawiła się także jakość łącza.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku