Urządzenia mobilne ze stałym dostępem do Internetu nikogo już nie zaskakują, ale lodówka czy pralka podłączona do Wi-Fi to nadal coś nowego. Ponadto, takich przedmiotów jest coraz więcej.
Zjawisko gromadzenia i wymiany danych przez różne przedmioty za pośrednictwem sieci komputerowej określamy pojęciem “Internet of Things” (IoT). Pojęcia to określa jedną z możliwych wizji niedalekiej przyszłości, w której nawet najprostsze urządzenia są połączone z Internetem i bez przerwy przesyłają dane. Zaczynając od smart-watchy, przez inteligentne lodówki i kończąc na inteligentnych wagach, które znajdą dla Ciebie odpowiednią dietę w Internecie na podstawie Twojej wagi.
Niezależnie od plusów i minusów posiadania tego typu przedmiotów trzeba się upewnić, że przechowywane przez nie dane są w 100% bezpieczne.
Według badań, liczba urządzeń podłączonych do Internetu szybko rośnie i w najbliższej przyszłości to się raczej nie zmieni.
Wbudowanie układów zabezpieczających we wszystkie te urządzenia byłoby nie lada wyczynem. Po za tym, wizja wprowadzania hasła, aby ubrać nasze inteligentne skarpetki wydaje się… lekko mówiąc niepokojąca. Dlatego właśnie powinniśmy się skupić na zabezpieczeniu routerów i publicznych punktów dostępu Wi-Fi.
Coraz więcej obywateli przystosowuje się do inteligentnych urządzeń pojawiających się w ich domach. Niektóre mogą być uciążliwe, a niektóre mogą ocalić nam życie i oszczędzić kłopotów.
Wszystkie te urządzenia łączy jednak konieczność zabezpieczenia ich oraz domowy router. Pojedyncze zabezpieczenie każdego z nich będzie nieefektywne i zajmie mnóstwo czasu, dlatego skup się na routerze i ilość posiadanych przez Ciebie urządzeń nie będzie miała wpływu na ich bezpieczeństwo.
Niestety, większość popularnych routerów wymaga doświadczenia od użytkownika w celu obsługi. Nie wszystkie menu są intuicyjne, co zniechęca użytkowników do wprowadzenia zmian w ustawieniach.
Poniżej przedstawiamy trzy wskazówki, które już teraz mogą poprawić bezpieczeństwo Twojej sieci Wi-Fi.
Trzy wskazówki, które poprawią bezpieczeństwo Twojego routera:
1. Zmień dane logowania
Większość routerów posiada domyślne dane logowania. Większość ludzi nigdy ich nie zmienia. „Nazwa użytkownika: admin Hasło: hasło” może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. Upewnij się, że zmienisz dane logowania na trudniejsze do odgadnięcia.
2. Skonfiguruj listę dostępu
Większość routerów posiada możliwość utworzenia listy urządzeń „dopuszczalne”, która ogranicza dostęp urządzeń do Twojej sieci. Umieszczenie na tej liście wszystkich domowych urządzeń jest dobrym sposobem na zabezpieczenie sieci przed nieautoryzowanym dostępem.
3. Dokładnie sprawdź zaporę Firewall
Firewall działa jak filtr Twojej sieci Wi-Fi. Wszystkie dane, wysyłane lub pobierane, muszą przez niego przepłynąć. Upewnij się, czy ustawienia zapory nie pozwalają na napływ niepotrzebnych lub szkodliwych danych.
Wzrastająca liczba urządzeń połączonych z Internetem może pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Inteligenty piekarnik wyłączający się po długim braku aktywności ze strony użytkownika? Zdalnie sterowana mikrofala, która podgrzewa dla nas posiłki zanim jeszcze wrócimy z pracy do domu? Daj znać w komentarzu, co sądzisz o takich udogodnieniach.
Najlepiej psa przy niej przywiązać jak idziemy gdzieś daleko i zostawiamy dom bez opieki. Mam na myśli stare lodówki bez intrnetu i elektroniki.
Najlepiej psa przy niej przywiazac jak idziemy gdzies daleko i zostawiamy dom bez opieki. Mam na mysli stare lodowki bez intrnetu i elektroniki.