Jak montować puszki instalacyjne podtynkowe i natynkowe?

0

W naszym poradniku podpowiadamy, jak należy właściwie montować puszki instalacyjne podtynkowe i natynkowe. Przedstawiamy również najczęściej popełniane błędy przy montażu puszek oraz przedstawiamy dobre praktyki i zasady, które zapewnią trwałość instalacji elektrycznej.

Jak zamontować puszkę elektryczną w pełnej ścianie?

Na rynku jest wiele typów puszek elektrycznych. Najważniejszy podział to: puszka podtynkowa i puszka natynkowa, inaczej puszka elektryczna zewnętrzna. Instalacyjna puszka elektryczna służy docelowo do montażu sprzętu elektrycznego. Jak ją zamontować?

Najpierw należy wyznaczyć punkty pod puszki. Następnie trzeba wywiercić odpowiedni otwór – typowa średnica zewnętrzna takiej puszki wynosi około 63 mm. Przydadzą się nam więc młotowiertarka i otwornica o średnicy przynajmniej 65 mm. Głębokość takiego otworu może być różna:

  • puszka głęboka to 61 mm,
  • puszka płytka to 41 mm.

Jeśli natomiast trzeba zamontować puszkę podwójną, potrójną lub jeszcze większą to, powielamy liczbę otworów. Gotowy otwór należy oczyścić z resztek po wierceniu. Warto również dodatkowo przy takim otworze wywiercić otwór pomocniczy, który będzie mieć zastosowanie pod przewody wchodzące czy też wychodzące z puszki.

Montaż puszki natynowej.

Prawidłowy montaż pozwoli uniknąć problemów w przyszłości.

Kolejny etap to osadzenie puszki w ścianie. Minimalna grubość tynku na przewodach to 5 – 7 mm. Bardzo ważne, aby wypoziomować puszkę, tak aby była zamontowana równolegle zarówno do pionu, jak i poziomu linii ścian i podłóg. W przypadku puszek łączonych szeregowo powinny one być odpowiednio mocno połączone ze sobą – w przeciwnym razie również nie będzie to wyglądać estetycznie.

Jak zamontować puszkę elektryczną w ścianie z płyty g-k?

Montaż puszki elektrycznej w ścianie wykonanej z płyty g-k, czyli w ścianie pustej, również rozpoczyna się od oznaczenia miejsce, gdzie te gniazdka będą montowane. Następnie przechodzi się już do przygotowania otworu. Przeprowadzenie instalacji elektrycznej w ścianie z płyt g-k ma zupełnie inny charakter niż w przypadku ścian pełnych.

W ścianach pustych okablowanie rozprowadza się między profilami, do których zostaną przykręcone płyty g-k. Przewody, które przechodzą przez profile, muszą być zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Montaż puszek przeznaczonych do ścian pustych jest o wiele szybszy i łatwiejszy w porównaniu do puszki przeznaczonej do ścian pełnych. Do montażu puszki instalacyjnej w ścianie pustej posłuży nam wkrętarka z otwornicą oraz wkrętak krzyżakowy. Ponadto przygotowany otwór nie będzie już wymagać takiego kalibrowania – jest niemal od razu gotowy, aby przeprowadzić ostateczny montaż puszki.

Teraz przychodzi czas na osadzenie puszki w przygotowanym wcześniej otworze. Posłuży do tego wkrętak krzyżakowy. Puszkę należy wsadzić w przygotowanym otworze, a następnie dokręcić śrubki zakończone łapkami blokującymi.

Śrubki te dokręca się aż do chwili, gdy czuć opór. Bardzo ważne, aby nie stosować zbyt dużej siły podczas wykonywania tej czynności, gdyż łapki, które przytrzymują puszkę, nie mogą przejść na zewnątrz – spowodowałoby to, że puszka nie będzie trzymać się odpowiednio w otworze. Puszki tego typu nie wymagają przeprowadzenia czynności poziomowania.

Należy jednak pamiętać, że źle zamontowana puszka w ścianie pustej może w późniejszym etapie użytkowania domowej instalacji elektrycznej skutkować wyciąganiem gniazdka razem z puszką. Dosyć często popełnianym błędem przy montażu puszki w pustej ścianie jest też dobór nieodpowiedniej średnicy otwornicy do otworu. Czasami można też zbyt mocno dokręcić łapki trzymające puszkę w otworze.

Montaż puszki elektrycznej w ścianie – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja – poradnik – jak zamontować puszkę instalacyjną w ścianie był dla Was zrozumiały. Dzięki niemu bez przeszkód poradzicie sobie z własnoręcznym montażem puszek instalacyjnych w ścianach.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku