Ile prądu zużywa sprzęt komputerowy? Komputer stacjonarny a laptop?

0

Komputer stacjonarny lub laptop to urządzenia, które bardzo często są włączone w naszych domach nawet przez kilkanaście godzin. W związku z tym potrafią zużyć wiele prądu. Ile dokładnie i które z tych urządzeń jest mniej energooszczędne? Pokazujemy, jak to obliczyć.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Pralka, odkurzacz czy czajnik elektryczny to sprzęty, które pobierają dużo prądu w domu. Tymczasem podobną ilość jest w stanie zużyć sprzęt komputerowy. Nie ulega natomiast wątpliwości, że największym pożeraczem energii jest płyta indukcyjna.

Sprawdź ranking rocznego zużycia energii elektrycznej przez sprzęty w Twoim domu.

Komputer czy laptop – co zużywa więcej prądu?

Szybka odpowiedź na to pytanie to oczywiście komputer, który zazwyczaj dysponuje większą mocą obliczeniową, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z urządzeniem gamingowym lub przeznaczonym do specjalistycznych zastosowań.

Na większe zużycie energii elektrycznej przez komputer stacjonarny wpływają też urządzenia peryferyjne, które są do niego podłączone. Monitor, głośniki, myszka czy klawiatura – one również generują dodatkowy pobór energii.

Od czego zależy zużycie prądu w komputerze?

Standardowy komputer charakteryzuje się mocą około 400 watów. Znajdziemy jednak także modele, które wyposażone są w zasilacze o maksymalnej mocy nawet 700 watów. Tymczasem pobór energii przez typowy laptop z niższej półki nie powinien przekraczać 65 watów.

Dokładne zużycie energii przez komputer jest uzależnione od kilku czynników. Mowa m.in. o sposobie wykorzystania. Im więcej obliczeń komputer musi wykonać i im bardziej jest obciążony, tym więcej energii zużyje.

Komputer, na którym uruchamiamy wiele aplikacji jednocześnie, wykonujemy skomplikowane działania w programie graficznym czy gramy w gry zużyje znacznie więcej energii, niż ten przebywający w stanie spoczynku lub wyświetlający prostą aplikację biurową (np. edytor tekstu).

Rachuneo

Jak obliczyć kosz zużycia energii elektrycznej?

Do poprawnego obliczenia będziemy potrzebować:

  • mocy komputera (wyrażana w watach)
  • kosztu 1 kWh (cenę znajdziesz na fakturze za prąd)
  • taryfy prądu (zazwyczaj G11, można sprawdzić na fakturze)
  • czasu pracy sprzętu w ciągu dnia

Źródło: Kalkulator zużycia prądu Rachuneo

Proces obliczenia jest bardzo prosty – taki sam dla komputera i laptopa. Mnożymy moc urządzenia przez czas pracy, a następnie dzielimy wynik przez 1000. Rezultat mnożymy przez koszt 1 kWh. Finalny wynik jest dziennym kosztem energii komputera.

Przykład: komputer o mocy 200 W działający przez 6 godzin dziennie.

200 W * 6 godzin / 1000 = 1,2 kWh.

1,2 kWh * 0,77 zł = 0,924 zł dziennie.

Komputer o mocy 200 W działający przez 6 godzin dziennie kosztuje nas przy średniej cenie prądu ok. 92 grosze dziennie. Miesięczny koszt to zatem ok. 28,64 zł.

Rachuneo Kontakt

Masz pytania? Chciałbyś coś dodać? Zostaw komentarz poniżej!


Artykuł sponsorowany powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.

Avast | AVG


Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 4]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku