Co raz więcej czasu spędzacie w biegu. Często w podróży, na spacerze z psem, w drodze po dzieci. Ciężko jest wygospodarować dłuższą chwilę na to, by spokojnie usiąść z książką i delektować się lekturą. Nawet jeśli macie możliwość czytania w komunikacji miejskiej, nie zawsze są ku temu warunki. Czas najwyższy zainteresować się audiobookami, które zdobywają co raz większą popularność, a przez to ich wybór rośnie z dnia na dzień.
Czym jest Audiobook i gdzie go szukać – odpowiedź znajdziecie w artykule
Spis treści
- Co to jest audiobook?
- Skąd można zakupić audiobooki?
- Czy jest coś dla tych, którzy nie chcą kolejnej aplikacji?
- Coś dla wygodnych
- Podsumowanie
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Co to jest audiobook?
Tłumacząc wprost, to książka w formie słyszanej i tym dokładnie jest. Jest to plik dźwiękowy, czasem płyta CD, z lektorem, często znaną aktorką bądź aktorem, który czyta wybraną książkę.
Możemy zatem słuchać i poznawać książki podczas krzątania się po domu, spaceru z psem, czy podróży do pracy. Mając ręce i oczy wolne możemy robić inne rzeczy przy okazji słuchania, co czyni audiobooki bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych książek.
Skąd można zakupić audiobooki?
Jest kilka opcji w zależności od tego w jakim formacie ich poszukujemy. Słyszeliście o Netflixie czy HBO GO? Również dla audiobooków są podobne programy. Płacicie stałą, miesięczną składkę i uzyskujecie dostęp do całej audiobiblioteki.
W Polsce mamy Storytel. Wystarczy utworzyć konto, ściągnąć aplikację na wasz smartfon i zapłacić abonament. Koszt to 29,90 zł / miesiąc. Audiobooki możemy w tej usłudze wcześniej ściągnąć i odsłuchiwać je offline.

Ciekawą propozycję ma Audioteka, największy serwis poświęcony audiobookom. Możemy albo skorzystać z subskrypcji i za 19,90 zł móc wybrać dowolny audiobook za darmo, raz na miesiąc, albo wykupić karnety na 5, 10, 20 audiobooków dostając sporą zniżkę, sięgającą nawet 50%. W serwisie obecnie dostępne jest 7000 tytułów.

Czy jest coś dla tych, którzy nie chcą kolejnej aplikacji?
Oczywiście, rozwiązaniem jest ściąganie audiobooków w formie plików mp3. Takie pliki możemy na pendrivie podłączyć do radia w samochodzie, czy odsłuchać także na telefonach bez dotykowych ekranów, a także na odtwarzaczach mp3. Największą ofertę mają sklepy Publio oraz Virtualo.


Warto jednak śledzić wszystkie miejsca, gdzie sprzedawane są ebooki, czyli książki w wersji elektronicznej. Bardzo często pojawiają się tam również audiobooki. Niejednokrotnie w bardzo promocyjnych cenach.
Coś dla wygodnych
Czyli audiobooki od razu nagrane na płytę CD. Jeśli wasze radio w aucie nie obsługuje plików mp3, nie można też połączyć się z nim poprzez Bluetooth z telefonem, takie rozwiązanie może się okazać przydatne.
Jest to też opcja, dla osób starszych, które zapewne posiadają jakieś radyjko z odtwarzaczem CD, a nie koniecznie chcą się uczyć nowych technologii. Największy wybór Audiobooków na płytach CD znajdziecie w Empiku, Media Markt czy na aukcjach Allegro (na chwilę pisania tekstu, w tym ostatnim, jest ich przeszło 135 000).

Podsumowanie
Warto dodać, że wspomniana Audioteka czasem zamiast nagrania lektora tworzy całe słuchowisko, które bardzo uprzyjemnia odbiór książki. Pokazaliśmy wam różne możliwości odtwarzania audiobooków. Będziecie próbować się bliżej z nimi zapoznać? Jeśli tak, to w jakiej formie? Dajcie nam koniecznie znać!
„słuchowisko, które bardzo uprzyjemnia odbiór książki.” Oj tylko nie to
Panie Tomaszu, co ma Pan przeciw słuchowiskom? 🙂