Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed komputerem. Długie siedzenie jest obciążające dla kręgosłupa, dlatego warto zainwestować w fotele dla graczy. Dzięki specjalnej budowie i wielu regulacjom gwarantują one wygodę i pozwalają zachować ergonomiczną pozycję ciała również w trakcie wielogodzinnych rozgrywek.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Fotel dla gracza – co musi mieć?
Siedzenie przez wiele godzin sprawia, że fotel musi być ergonomiczny – dokładnie dopasowany, by było w nim wygodnie. Dlatego fotele gamingowe mają wiele różnych ustawień, pozwalających na „ułożenie” ich pod konkretną osobę.
Podstawową możliwością jest regulacja wysokości siedziska (dzięki której można dopasować je do wzrostu gracza i położenia blatu) oraz wysokości podłokietników (pozwala to oprzeć łokcie i uniknąć męczenia się rąk trzymanych godzinami na klawiaturze lub myszce).
Fotele dla graczy mają również ergonomicznie ukształtowane oparcie. Nigdy nie jest ono płaskie, lecz ma wybrzuszenia w miejscach naturalnych wygięć kręgosłupa, m.in. w dolnej części. Bardziej zaawansowane modele dają możliwość regulacji stopnia wypukłości oparcia w okolicy lędźwi oraz szyi (np. za pomocą pokrętła). Pozwala to ułożyć kręgosłup w naturalnej dla niego pozycji i odciążyć kark oraz barki.
Każdy porządny fotel dla gracza ma konstrukcję kubełkową, wzorowaną na fotelach samochodowych, co wymusza siedzenie w prawidłowej pozycji. Dzięki temu, że krawędzie fotela są nieco wyższe niż środek, ciało automatycznie układa się w ergonomiczny sposób.
Wśród ciekawych funkcji, dostępnych w droższych modelach, warto wspomnieć o możliwości odginania oparcia (zazwyczaj jest to kąt od 90 do 140°), zintegrowanych podnóżkach, zdejmowanych pokrowcach (można wyprać w razie zabrudzenia) oraz ruchomych siedziskach (pozwalają bujać się w fotelu). Nie brak też innych opcji, takich jak wbudowane głośniki Bluetooth lub oświetlenie LED.
Jak rozpoznać fotel dla gracza?
Fotele dla graczy są zazwyczaj nieco bardziej zabudowane niż klasyczne krzesła biurowe. Bardzo często przypominają fotele z wyścigów samochodowych lub wręcz ze statków kosmicznych! Kubełkowa budowa, futurystyczne kształty, agresywny wygląd i ostra kolorystyka to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy.
Wiele z nich ma hydrofobowy materiał (dzięki czemu trudniej je zalać np. colą) i specjalną budowę, pozwalającą na lepszą wentylację pleców w trakcie grania. Na bokach można znaleźć dodatkowe kieszenie na różne drobiazgi.
Na rynku jest duży wybór foteli gamingowych. Najpopularniejsi producenci to Diablo Chairs, Quersus, SPC Gear, Warrior Chairs, E-Blue i Gamvis.
Najtańsze modele można mieć już do 400zł. Nieco bardziej zaawansowany sprzęt to przedział od 400 do 1000zł, a profesjonalne fotele dla graczy zaczynają się od 1000zł w górę. Jednak jest to cena, którą warto zapłacić, bo komfort siedzenia i zdrowy kręgosłup rekompensują poniesiony wydatek.