Pierwsze skojarzenie, jakie może przychodzić, myśląc o Facebooku, to z pewnością udostępnianie. Udostępnianie siebie – całemu światu. Czy jest tak rzeczywiście? Czy naprawdę nie mamy nad tym kontroli? Czy każdy obcy użytkownik Facebooka ma dostęp do naszych zdjęć, postów? Czy oznaczać na zdjęciach może nas każdy? Te i wiele pytań nasuwa się, gdy myślimy o prywatności na Facebooku. Warto poświęcić kilkanaście minut by mieć kontrolę nad dostępem do naszej facebookowej ściany. Na szczęście nie jest tak źle – Facebook wprowadza wiele narzędzi, które pomogą lepiej chronić nasz profil.
Opcje prywatności można ustawiać na Facebook w dwojaki sposób. Możemy skorzystać z ikony Prywatność – skróty. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy tu opcje, które pozwolą nam na szybkie określenie zasięgu naszych postów oraz osób, które mogą się z nami kontaktować.
Warto kliknąć Zobacz więcej ustawień, aby gdzie znajdziemy pełne ustawienia prywatności na Facebook’u. Aby ułatwić nam kontrolę nad prywatnością opcje zostały podzielone na trzy kategorie: Prywatność, Oś czasu i oznaczanie oraz Blokowanie.
Prywatność
Kto może zobaczyć dodawane przeze mnie treści? – Tutaj ustawimy zasięg naszych przyszłych, jak i przeszłych, postów.
- Możemy określić czy nasze posty mają być widoczne tylko dla znajomych, czy też publiczne. Korzystając z ustawień niestandardowych możemy określić konkretne osoby, które zobaczą nasze posty lub odwrotnie – możemy konkretne osoby wykluczyć z grona odbiorców.
- Przeniesie nas do historii naszej aktywności, gdzie będziemy mogli każde poszczególne działanie na Facebook’u określić, jako widoczne publicznie, dla znajomych, tylko dla siebie lub wybrać ustawienia niestandardowe.
- Opcja pozwala jednym kliknięciem ograniczyć widoczność starych postów tylko do grona naszych znajomych.
Kto może się ze mną kontaktować – dwie opcje, które tutaj znajdziemy pozwolą nam – pierwsza – kontrolować kto wysyła do nas zaproszenia do znajomych i – druga – kto wysyła do nas wiadomości bezpośrednie – czy są to wszyscy czy też tylko znajomi i znajomi znajomych.
Kto może mnie wyszukać – znajdziemy tutaj trzy ważne opcje, określające widoczność naszego profilu w wyszukiwarkach i możliwości wyszukania nas. Włączymy/wyłączymy tutaj wyszukanie nas za pomocą e-mail’a, numeru telefonu oraz ustawimy widoczność linka do naszego profilu w innych wyszukiwarkach.
Oś czasu i oznaczanie
Kto może dodawać treści do mojej osi czasu – pozwala określić kto publikuje treści na naszej tablicy oraz umożliwia włączyć przeglądanie postów, w których zostaliśmy oznaczeni, przed ich pojawieniem się na osi czasu.
Kto widzi moją oś czasu – mamy tutaj możliwość podejrzenia swojej osi czasu, tak jak widzą ją znajomi lub nieznajomi. Ustawimy też, kto widzi na naszej osi czasu posty, w których zostaliśmy oznaczeni oraz posty innych osób opublikowane na naszej tablicy.
Jak zarządzać znacznikami dodawanymi przez inne osoby i sugestiami dotyczącymi znaczników? – tutaj znajdziemy dwa ważne narzędzia, które dotyczą oznaczania nas w postach. (trzecia opcja jest niedostępna)
- Umożliwia włączenie kontroli nad tym kto i kogo oznacza w naszych postach/zdjęciach.
- Ważna opcja – pozwala określić kto widzi posty/zdjęcia, w których zostaliśmy oznaczeni.
Blokowanie
W tej kategorii ustawień dostajemy narzędzie pozwalające wpisywać na „czarną listę” użytkowników, zaproszenia z aplikacji, zaproszenia do udziału w wydarzeniach oraz aplikację. Wszystko z czarnej listy zostaje zablokowane w stosunku do naszego profilu. Możemy tutaj wpisać aplikacje, z których dostajemy denerwujące zaproszenia, jak i użytkowników wysyłających do nas wydarzenia, które nas nie interesują. Oczywiście mamy tutaj również dostęp do edycji naszej listy zablokowanych.
Podsumowanie
Facebook daje wiele możliwości zadbania o nasze konta i prywatność. Warto poświęcić parę minut, aby dzielić się naszym życiem tylko w takim stopniu jakim sami chcemy, i tylko z osobami, z którymi mamy ochotę się dzielić. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na zachowanie prywatności na Facebook’u jest dwukrotne przemyślenie treści, którą chcemy upublicznić, czy nadaje się do publikacji.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!