Systemy ERP, odpowiedzialne za planowanie zasobów przedsiębiorstwa, coraz częściej są podstawą, umożliwiającą odniesienie sukcesu w rywalizacji z rynkowymi konkurentami.
Ich wdrożenie może stać się znakomitą inwestycją. Wbrew pozorom nie musi również wiązać się z dużymi kosztami oraz nakładami pracy. Aby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba jednak dobrze przygotować się do tego procesu oraz wybrać sprawdzonego dostawcę oprogramowania ERP.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Wdrożenia systemu ERP
Wielu przedsiębiorców obawia się operacji wdrożenia systemu ERP. Często odpowiada za to nie tylko przeświadczenie o wysokich kosztach całego procesu, ale również obawa o dezorganizację bieżącej pracy. Rozpoczęcie korzystania z oprogramowania ERP wcale nie musi tak jednak wyglądać.
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy dostawcy oprogramowania oraz jego odbiorcy uda się wypracować właściwą koncepcję wdrożenia systemu ERP, jeżeli ta będzie właściwa, z pewnością nie zakłóci funkcjonowania firmy, szybko da jej jednak nowe bodźce do rozwoju – tłumaczy Piotr Bargieł – ekspert firmy Kotrak, zajmującej się wdrażaniem systemów ERP.
Ten musi być przede wszystkim dostosowany do konkretnej działalności: olbrzymią zaletą oprogramowania ERP jest jego różnorodność. Na rynku mamy obecnie wiele produktów, dzięki czemu możliwe jest znalezienie odpowiedniego systemu zarządzania ERP zarówno dla olbrzymiego przedsiębiorstwa, jak i mikrofirmy. Zawsze można także stworzyć system ERP od podstaw, uwzględniając charakterystykę konkretnej działalności – dodaje Piotr Bargieł.
Zarządzanie zasobami firmy
Rynkowe wymagania sprawiają, że osiągnięcie maksymalnej efektywności nie jest możliwe bez właściwego planowania zasobów przedsiębiorstwa, które są coraz bardziej rozproszone i zróżnicowane. W dobie cyfryzacji szczególne możliwości dają systemy ERP, umożliwiające integrację danych oraz korzystanie z jednej, scentralizowanej bazy, zastępującej dotychczasowe rozwiązania. Dzięki temu większość procesów ulega automatyzacji, pracownicy zyskują dostęp do aktualnych informacji, a poszczególne działy przedsiębiorstwa wykorzystują pełnię swojego potencjału.
Jedną z największych zalet oprogramowania ERP jest możliwość dostosowania go do profilu konkretnej działalności – jego potencjał można wykorzystać zarówno w konkretnym dziale (np. kadrach i płacach czy magazynie), jak i w całym przedsiębiorstwie, łącząc ze sobą jego poszczególne części. Dzięki temu zarządzanie zasobami jest nie tylko efektywne, ale również proste, co przekłada się bezpośrednio na osiągane rezultaty.
Dobra inwestycja
Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Panorama Consulting Solutions, aż 63% przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na wdrożenie systemu ERP, jest zadowolonych z zastosowanych technologii. Oprogramowanie ERP jest inwestycją, która szybko się zwróci, a jej zalety dostrzegają wszyscy pracownicy firmy. Jak każda inwestycja, również wdrożenie systemu ERP musi być odpowiednio przemyślane.
Aby mieć pewność satysfakcji, należy wybrać dostawcę, który nie tylko zagwarantuje odpowiedni poziom obsługi technicznej, ale okaże się również odpowiedzialnym doradcą zarówno przed, jak i po implementacji oprogramowania ERP. Należy przy tym pamiętać, że cykl życiowy produktów tego typu jest bardzo długi i rola dostawcy nie kończy się w dniu wdrożenia, ale właściwie dopiero wtedy rozpoczyna.
Równie ważne okaże się również wsparcie merytoryczne w trakcie pracy, przeszkolenie pracowników, przeprowadzanie aktualizacji oraz sugerowanie nowych rozwiązań, które mogą jeszcze bardziej podnieść potencjał firmy.
Artykuł Sponsorowany