Elektroniczna archiwizacja odpowiedzią na troskę o środowisko

0

Archiwa – państwowe, prywatne, publiczne – to najczęściej ogromne budynki z równie ogromnymi pomieszczeniami, gdzie przechowywane są setki tysięcy dokumentów ważących dziesiątki ton. Tak przynajmniej kojarzone jest współczesne archiwum przez przeciętnego Polaka. W rzeczywistości coraz częściej instytucji rezygnuje z tradycyjnych form archiwizacji i skupia się na formach elektronicznych. Powód jest jasny: oszczędność finansowa, oszczędność przestrzeni oraz względy ekologiczne.

Mniej drukowanych dokumentów

O ile pierwsze dwa powody są dość oczywiste – elektroniczne archiwum jest zwyczajnie tańsze i wymaga zatrudnienia mniejszej liczby pracowników do obsługi – o tyle względy ekologiczne nie dla każdego mogą być jasne. Przede wszystkim elektroniczne archiwa oraz elektroniczny obieg dokumentów w firmach, biurach, instytucjach publicznych, urzędach, szkołach itp. sprawia, że wykorzystywanych jest znacznie mniej kartek. A to już bezpośrednio wpływa na zapotrzebowanie danej firmy lub instytucji na papier i przekłada się na ochronę lasów i drzew.

Oczywiście z poziomu jednej kilkuosobowej firmy jest to zaledwie promil w morzu całej produkcji papieru, ale obecnie na elektroniczne archiwa decyduje się średnio co trzecia firma. W skali miasta, kraju czy potem całego świata jest to już ogromna oszczędność papieru i ogromny wpływ na ochronę środowiska.

Przechowywanie dokumentów

Jednak ekologia zyskuje w jeszcze jeden sposób dzięki elektronicznym archiwom. Widać to na przykładzie firm albo instytucji, które kończą swoją działalność i nagle w ciągu kilku dni muszą pozbyć się zgromadzonych dokumentów. W takich wypadkach wyrzucane są one na śmietnik, co przekłada się na zwiększoną produkcję śmieci na wysypiskach i automatycznie większe zanieczyszczenie ekologiczne. Elektroniczne archiwa(cały obieg dokumentów) pozwalają tego uniknąć, ponieważ wszelkie dane przechowywane są w formie zapisu komputerowego. Po likwidacji firmy wystarczy je więc usunąć z dysku i baz danych, co jest nie tylko lepsze dla środowiska, ale i znacznie szybsze.

Ekologiczne firmy

O tym, że dbałość o środowisko i troska firmy o to, aby być bardziej ekologiczną i przyjazną otoczeniu, świadczą rosnące z roku na rok statystyki. Jeszcze przed dekadą w elektroniczne archiwa oraz wirtualny obieg dokumentów inwestowała zaledwie co dwudziesta firma w Polsce i co dziesiąta instytucja państwowa.

Pod koniec 2017 roku tych firm było już 25%, a elektroniczne archiwa dotarły do ponad 80% jednostek państwowych, samorządów i urzędów. W ekologicznym podejściu przodują przede wszystkim duże firmy, krajowi i międzynarodowi giganci, dla których elektroniczny obieg dokumentów to ogromna oszczędność finansowa liczona w milionach złotych. Szybkie przesyłanie danych w połączeniu z dbałością o środowisko sprawia, że elektronicznymi systemami zarządzania oraz archiwizacji interesują się też mniejsze podmioty gospodarcze.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

PR & Marketing Manager. Pasjonat wszelakich ewolucji, wynalazków i mutacji ochrzczonych mianem e-commerce. Z wykształcenia filolog. Miłośnik gier strategicznych i solidnej fantastyki. Uzależniony od systemu walki Krav Maga.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku