Jak efektywnie zorganizować home office?

0

Praca z domu ma niewątpliwie całą listę zalet i wad. Organizowanie listy zadań, ustalenie harmonogramu dnia pracy i unikanie rozproszenia uwagi to niektóre z kluczowych czynników, dzięki którym praca zdalna może być efektywna i całkiem przyjemna.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Obecnie z powodu epidemii koronawirusa wiele osób jest zmuszonych pracować z domu, ale również na dłuższą metę coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z możliwości zatrudniania na stałe osób pracujących zdalnie. Taka forma zatrudnienia pomaga nie tylko obniżyć koszty biurowe, ale także często zwiększa produktywność pracowników, których dodatkowo można zatrudnić w dowolnym miejscu na świecie, bez ograniczeń geograficznych.

Ponieważ podstawowym wyzwaniem home office jest konieczność przedstawienia rezultatów swoich działań, a nie sama obecnosć w biurze, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę aby pracować jak najbardziej efektywnie.

Przestrzeń biurowa we własnym domu

Znajdź odpowiednią przestrzeń do wykonywania pracy. Jeśli nie może to być cały pokój, wystarczy określić miejsce, w którym będziesz pracować. Najlepiej odbyć też rozmowę z domownikami i poprosić, aby była to strefa przeznaczona wyłącznie do Twojej pracy. Nieprofesjonalne jest odbieranie połączeń z hałasem domowym w tle. Ustal podobny harmonogram jak w przypadku zwykłego dnia roboczego.

Ważne jest, aby mieć jasne cele na dany dzień. Najlepiej zaplanować zadania do wykonania osobno na rano i po południu oraz ustalić, jakie konkretnie cele należy osiągnąć.  Skoncentruj się na jednym zadaniu na raz i unikaj rozpraszania uwagi.

Zalecane jest zamknięcie wszystkich sieci społecznościowych, oczywiście z wyjątkiem tej, która jest przydatna do pracy. Jeśli to możliwe, zostaw telefon komórkowy poza zasięgiem i zamknij karty przeglądarki, z wyjątkiem tych, które są niezbędne.

Skorzystaj z sieci VPN. Najlepiej jest od razu zainstalować rozszerzenie przeglądarki, np. mozilla firefox vpn. Dzięki temu za pomocą jednego kliknięcia połączysz się z VPN, która natychmiastowo zaszyfruje połączenie.

Stanowi to dodatkową warstwę ochrony przed atakiem hakerów oraz zabezpieczenie danych firmowych, a dzięki zmianie adresu IP chroni nasz sprzęt również w przypadku, gdy korzystamy z prywatnego laptopa.

Jedna rzecz jednocześnie – mniej znaczy więcej

Najgorszymi czynnikami rozpraszającymi są nuda i ciekawość. Według badań społecznych, nie możemy skupić się na więcej niż czterech czynnościach na raz, gdy jedna z nich jest nowa. Jeśli mówimy o zadaniach, najlepiej pracować wyłącznie nad dwoma jednocześnie.

Podczas kwarantanny e-mail jest często jedynym kanałem komunikacji z szefami i współpracownikami, a przynajmniej najważniejszym. Spróbuj otworzyć go co najwyżej raz na godzinę.

W nagłych przypadkach skontaktują się z Tobą telefonicznie lub za pośrednictwem systemu wiadomości Twojej firmy. Warto również posegregować wiadomości na zakładki, wykorzystać dostępne funkcje skrzynki mailowej.

Rób przerwy w pracy. Najlepiej jest odpoczywać przez kilka minut, co godzinę. Nie przejmuj się pracą bardziej niż to konieczne. Godziny pracy mogą minąć szybciej, jeśli osiągniesz koncentrację. Poświęć chwilę w porze lunchu lub po południu, aby oderwać się na chwilę od pracy. Wyjdź na balkon. Zrób sobie cappucino z dużą ilością pianki.

Aplikacje usprawniające pracę zdalną

Istnieje wiele aplikacji, które pomagają zorganizować pracę zdalną. Na przykład Trello umożliwia tworzenie list zadań podzielonych na „Do zrobienia”, „W trakcie” oraz „Zrobione”, z których korzystać można również ze współpracownikami. Calmly Writer jest edytorem tekstu, dostępnym bezpośrednio w przeglądarce,  który zamyka wszystkie strony internetowe, z wyjątkiem tych, które są niezbędne do pracy. Asana to aplikacja, która przypomina o ważnych terminach, tworzy wykresy, które pomagają określić, ile czasu zajęły określone czynności.

Dzień się zaczyna i … kończy w domu. Masz okazję przejść z pracy do rozrywki jednym kliknięciem. Dobrze jest znaleźć sposób na relaks nie przed ekranem komputera lub telewizora. Odłącz się z sieci, aby odpocząć.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku