Uwierzytelnianie dwuskładnikowe dzięki dźwiękom nagranym z otoczenia

0

Przeciętny użytkownik Internetu z pewnością posiada konta na kilku bądź przynajmniej jednym serwisie poza pocztą e-mail. W każdym z przypadków musi wpisać hasło przy logowaniu. A jak to z tajnymi danymi bywa… lubią czasem trafić w niepowołane ręce.

W celu uniknięcia nieprzyjemności związanych z włamywaniem się na cudze profile, firma Apple udostępniła funkcję tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego. Logując się na jedną z platform giganta,  otrzymujesz smsem hasło przed podaniem właściwych danych. Sama idea jest dość prosta, ale mimo to może stać się kłopotliwa w zastosowaniu (zwłaszcza gdy logujemy się często do różnych portali).

Czy technologia dźwiękoszczelna sprawdzi w logowaniu?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą technologii dźwiękoszczelnej może być znaczącym krokiem do poprawienia bezpieczeństwa logowania

Dźwiękoszczelny ratunek

Zespół naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu znalazł sposób na ulepszenie autoryzowania. Mowa o technologii Sound-Proof czyli Dźwiękoszczelności.

O co chodzi?

Podczas próby logowania się do witryny z zainstalowanym modułem Sound-Proof, serwer uruchamia aplikację na telefonie.  Następnie w tym samym czasie przeglądarka i telefon nagrywają kilka sekund dźwięków z otoczenia. Oprogramowanie przetwarza odgłosy na cyfrowe kody i porównuje je. Jeśli pasują one do siebie (są takie same) uzyskujemy dostęp do logowania.

Wyniki badań przeprowadzonych na użytkownikach wskazują, że większość osób ankietowanych chce używać „dźwiękoszczelnego” zamiast zwykłego uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Na pewno jest to dużo szybsze i łatwiejsze w zastosowaniu.

Wady aplikacji 

Istnieją pewne niedogodności. Jeśli ktoś jest z nami w tym samym pomieszczeniu i zna nasze hasła – może łatwo uzyskać dostęp do naszych kont (nagrany dźwięk będzie identyczny).

Technologia Sound-Proof jest na razie tylko działaniem badawczym, chociaż twórcy uważają, że może się to szybko zmienić.

Technologia dźwiękoszczelna wydaje się ciekawym rozwiązaniem prawda? Jeśli masz przemyślenia – podziel się z nami. Na co dzień rozmawiamy o technologii i bezpieczeństwie. Super by było, abyś się do tych rozmów przyłączył 😉 Jak to zrobić? Wystarczy dodać komentarz 🙂

źródło:

www.wired.com/2015/08/noise-around-strengthen-passwords/

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku