Przeciętny użytkownik Internetu z pewnością posiada konta na kilku bądź przynajmniej jednym serwisie poza pocztą e-mail. W każdym z przypadków musi wpisać hasło przy logowaniu. A jak to z tajnymi danymi bywa… lubią czasem trafić w niepowołane ręce.
W celu uniknięcia nieprzyjemności związanych z włamywaniem się na cudze profile, firma Apple udostępniła funkcję tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego. Logując się na jedną z platform giganta, otrzymujesz smsem hasło przed podaniem właściwych danych. Sama idea jest dość prosta, ale mimo to może stać się kłopotliwa w zastosowaniu (zwłaszcza gdy logujemy się często do różnych portali).
Dźwiękoszczelny ratunek
Zespół naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu znalazł sposób na ulepszenie autoryzowania. Mowa o technologii Sound-Proof czyli Dźwiękoszczelności.
O co chodzi?
Podczas próby logowania się do witryny z zainstalowanym modułem Sound-Proof, serwer uruchamia aplikację na telefonie. Następnie w tym samym czasie przeglądarka i telefon nagrywają kilka sekund dźwięków z otoczenia. Oprogramowanie przetwarza odgłosy na cyfrowe kody i porównuje je. Jeśli pasują one do siebie (są takie same) uzyskujemy dostęp do logowania.
Wyniki badań przeprowadzonych na użytkownikach wskazują, że większość osób ankietowanych chce używać „dźwiękoszczelnego” zamiast zwykłego uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Na pewno jest to dużo szybsze i łatwiejsze w zastosowaniu.
Wady aplikacji
Istnieją pewne niedogodności. Jeśli ktoś jest z nami w tym samym pomieszczeniu i zna nasze hasła – może łatwo uzyskać dostęp do naszych kont (nagrany dźwięk będzie identyczny).
Technologia Sound-Proof jest na razie tylko działaniem badawczym, chociaż twórcy uważają, że może się to szybko zmienić.
Technologia dźwiękoszczelna wydaje się ciekawym rozwiązaniem prawda? Jeśli masz przemyślenia – podziel się z nami. Na co dzień rozmawiamy o technologii i bezpieczeństwie. Super by było, abyś się do tych rozmów przyłączył 😉 Jak to zrobić? Wystarczy dodać komentarz 🙂
źródło:
www.wired.com/2015/08/noise-around-strengthen-passwords/
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!