Dzieci spędzają w sieci nawet 6 godzin dziennie!

1

Firma AVG Technologies, dbająca o bezpieczeństwo internetowe ponad 200 milionów użytkowników dziennie, opublikowała właśnie wyniki bardzo ciekawego badania dotyczącego najmłodszych użytkowników internetu. Dokładnie zbadano czas, jaki dzieci obecnie spędzają w sieci i czy ulegnie on zmianie, gdy dzieci zaczną używać inteligentnych (czyt. połączonych z internetem) zabawek. Pod uwagę wzięto również kwestie bezpieczeństwa.

Ila czasu spędzają w sieci najmłodsze dzieci?

W badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące rodziców z Wielkiej Brytanii. Po przeanalizowaniu ich odpowiedzi, okazało się, że prawie 1/6 najmłodszych dzieci (4-6 lat) spędza w sieci codziennie nawet 6 godzin, co daje oszałamiającą sumę ponad 2 tysięcy godzin rocznie! To prawie 3 razy więcej czasu online niż średnia dla całego kraju, czyli 2 godziny dziennie (dzieci w wieku 4-16).

Jeszcze bardziej online

Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze 'must have’ z dziecięcej listy życzeń, czyli inteligentne zabawki – czas spędzany online może jeszcze wzrosnąć.

Z badania wynika również, że prawie 2/3 maluchów jeszcze przed ukończeniem 6. roku życia jest już w posiadaniu jednego lub dwóch urządzeń, które umożliwiają dostęp do internetu. Najczęściej jest to tablet lub smartfon, który dzieci najchętniej wykorzystują do gier online.


Pobierz teraz darmowy poradnik przygotowany specjalnie dla mam.

Konkretne porady przygotowane przez ekspertów AVG dla mam zwiększających bezpieczeństwo dzieci w internecie.


Inteligentne zabawki pod lupą

Wyniki badania wskazują również, że rodzice nie do końca są świadomi zagrożeń związanych z użytkowaniem inteligentnych zabawek, takich jak np. 'Hello Barbie’ czy 'Furby Boom’. Zabawki tego typu są obecnie najlepiej sprzedającym się towarem z działu dziecięcego. Wyprzedziły nawet nieśmiertelne klocki Lego.

Tony Anscombe, ekspert ds bezpieczeństwa internetowego w firmie AVG Technologies, wyjaśnia: Każda z tych nowych, inteligentnych zabawek korzysta z połączenia WiFi, systemów rozpoznawania mowy oraz możliwości przechowywania w chmurze zebranych danych. Dlatego to bardzo ważne, by rodzice naprawdę byli świadomi tego, co kupują swojemu dziecku. Zabawka jest tak naprawdę urządzeniem, które jest połączone z internetem.

Tak jak z każdym innym tego typu urządzeniem również tutaj trzeba pamiętać o względach bezpieczeństwa, a przede wszystkim chronieniu prywatności. Skoro wiadomo, że pewne dane uzyskane od użytkowników są analizowane i przechowywane, dobrze byłoby mieć pewność, że są one odpowiednio zabezpieczone i nie są użyte w złej wierze.

Bardzo łatwo jest stracić głowę, gdy sklepy nęcą nas atrakcyjnymi ofertami lub gdy dzieci namawiają nas na zakup konkretnej zabawki. Jednak, to my, jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszego dziecka w sieci – niezależnie od tego czy logują się do internetu za pomocą tabletu czy też słodkiego pluszowego misia.

Więcej informacji na temat inteligentnych, łączących się z internetem zabawek (connected lub smart  toys) znajdziecie na naszej stronie trybawaryjny.pl. W poprzednich artykułach analizowaliśmy je pod względem bezpieczeństwa, a także przedstawiliśmy stanowisko producentów w kwestii przechowywania danych.

Świat poza siecią

Mam nadzieję, że kolejne badanie będzie dotyczyło dzieci w Polsce. Zapewne u nas wyniki nie byłyby aż tak zatrważające (przynajmniej nie w tej grupie wiekowej), bo jeśli dziecko spędza w sieci aż 6 godzin dziennie – to kiedy chodzi do przedszkola lub szkoły, bawi się z rówieśnikami lub spędza czas z rodzicami?

A Ty wiesz, ile czasu spędza w sieci Twoje dziecko? Co sądzisz o wynikach tego badania, czy to znak naszych czasów – dzieciństwo przed komputerem i wirtualni znajomi?

Źródło: //now.avg.com/

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź dobry antywirus AVG Internet Security. Idealny jeżeli potrzebujesz profesjonalnej ochrony domowego komputera.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Jajko
Andrzej Jajko
5 lat temu

Mam wątpliwości co do tych statystyk:
A moje pytanie brzmi: Jakim cudem wiecie że to dzieci a nie dorośli. Robicie im zdjęcia z kamery czy sprawdzacie jaki profil ktoś ma włączony.
Tak z ciekawości pytam i z chęcią poznam odpowiedź.

A i mam sugestie: może też porady piszcie jak ustawiać składnik pocztowy dla znanych kont. TO by było przydatne

Andrzej Jajko
Andrzej Jajko
3 lat temu

Mam watpliwosci co do tych statystyk:A moje pytanie brzmi: Jakim cudem wiecie ze to dzieci a nie dorosli. Robicie im zdjecia z kamery czy sprawdzacie jaki profil ktos ma wlaczony. Tak z ciekawosci pytam i z checia poznam odpowiedz.A i mam sugestie: moze tez porady piszcie jak ustawiac skladnik pocztowy dla znanych kont. TO by bylo przydatne

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku