Coraz popularniejsze drony przyczyną ciągłych problemów?

0

Drony stają się coraz większym problemem, stwarzając nowe wyzwania dla prywatności, bezpieczeństwa i innych aspektów naszego życia.

Ostatni incydent z udziałem drona ma znacznie poważniejsze konsekwencje niż brzęczenie na podwórku sąsiada. W styczniu tego roku, jedno z takich urządzeń rozbiło się o drzewo rosnące w południowej części ogrodu przed rezydencją prezydenta Stanów Zjednoczonych. Najwyraźniej dron był wystarczająco mały i nie został wykryty przez radar Białego Domu.

Człowiek kontrolujący drona był pracownikiem Państwowej Agencji Wywiadu. Po obejrzeniu reportażu w wiadomościach następnego dnia skontaktował się z urzędnikami, aby przyznać się do winy. Po jakimś czasie wyznał, że podczas sterowania dronem był nietrzeźwy.

Jak widać, przygody dronów są coraz bardziej (i to dosłownie) poza kontrolą.

Incydent w Białym Domu miał miejsce zaledwie kilka dni po konferencji Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, która odbyła się w Arlington w stanie Wirginia. Dyskutowano tam między innymi na temat zagrożeń dla infrastruktury i obiektów rządowych płynących z niewłaściwego użycia dronów.

New York Times doniósł, że konferencja prezentowała drona typu DJI Phantom – taki sam model rozbił się pod Białym Domem.Untitled

Jednakże, dron prezentowany na wystawie podczas konferencji Bezpieczeństwa Narodowego miał dołączone trzy funty fałszywych materiałów wybuchowych, które pokazują jak łatwo jest takiego drona uzbroić.

Prezydent podczas wywiadu dla CNN powiedział, że zlecił agencjom federalnym zbadanie problemu pod szerszym kątem i ustalenie ograniczeń dotyczących posiadania dronów.

W sprawie dronów, prezydent słusznie zauważył, że „Nie dysponujemy jeszcze odpowiednimi strukturami prawnymi ani też architekturą zarówno w skali globalnej jak i lokalnej, aby zarządzać nimi w odpowiedni sposób”.

Prezydent dodaje również, że aby wprowadzić przepisy lub egzekwować prawo „musimy wprowadzić pewien rodzaj systemu, który będzie nad wszystkim czuwał i zminimalizuje ewentualne szkody.”

Ustawy oraz przepisy muszą zostać wprowadzone w życie jak najprędzej. Nawet jeśli latanie dronem w Waszyngtonie jest nielegalne, to nie wydaje się to być wystarczająco odstraszające.

Zobaczymy jak to się rozwinie. Każdy musi być świadomy zagrożeń prywatności i bezpieczeństwa płynących z niewłaściwego używania dronów, a wyżej opisany incydent być może przyspieszy działania rządu.

www.avg.com

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.
antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku