Rejestracja domeny internetowej umożliwia nam używanie danego adresu przez opłacony okres. Domenę rejestruje się na 12 miesięcy. Po tym czasie abonent musi zdecydować, czy chce dalej z niej korzystać. Co powinniśmy wiedzieć przed rejestracją domeny internetowej? Jak szukać domen i wybrać firmę, w której dany adres zarejestrujemy?
Co to jest domena internetowa?
Domena internetowa jest elementem systemu DNS (Domain Name System), czyli systemu nazw domenowych, który pozwala odnaleźć dane zasoby internetowe. Można powiedzieć również, że domena stanowi tłumaczenie adresu IP na nazwę, która jest łatwa do zapamiętania dla użytkownika. Domena internetowa składa się z dwóch elementów – wybranej nazwy i jej rozszerzenia. Klienci mają obecnie do wyboru setki przeróżnych rozszerzeń domen. Do dyspozycji mamy m.in.:
- domeny narodowe – np. .pl,
- domeny regionalne – np. czest.pl, waw.pl,
- domeny funkcjonalne – np. .biz,
- domeny globalne – np. .com,
Klienci mają również do wyboru rozszerzenia, w których wykorzystywane są popularne słowa kluczowe np. .marketing, .blog, .fitness i wiele innych. W nazwie domeny mogą znajdować się polskie znaki, litery i cyfry, podobnie jak znak „-„.
Domeny internetowe w Polsce w liczbach
Według statystyk NASK w listopadzie 2017 roku łącznie zarejestrowanych było 2,606 tysięcy domen z rozszerzeniem .pl. Rok wcześniej było ich o 127 tysięcy więcej, co oznacza, że rynek w pewnym sensie się kurczy, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że w 2016 roku internautów w Polsce było o 1,4 miliona mniej. Z czego może wynikać taka sytuacja? Na pewno duże znaczenie ma choćby ogromna popularność serwisów społecznościowych. Wiele małych firm rezygnuje z prowadzenia strony internetowej i decyduje się np. na fanpage na portalu społecznościowym Facebook. Jednak biorąc pod uwagę niskie ceny domen internetowych w Polsce i możliwości, jakie daje posiadanie własnej strony, trudno to uznać za rozsądne rozwiązanie.
Darmowe domeny internetowe – o co chodzi?
Firmy, oferujące rejestrację domen, bardzo często przygotowują promocje, w których klienci mają możliwość rezerwacji domeny za niewielką kwotę albo wręcz za darmo. Np. jedna z najbardziej znanych firm w branży – AZ.pl, zapwniająca szybką wyszukiwarkę domen, oferuje w tym momencie 5 domen .pl za 5 zł. Takie promocje są jak najbardziej korzystne, o ile dokładnie sprawdzimy ich zasady. Zweryfikujmy zatem:
- Czy mamy obowiązek przedłużenia domeny na kolejne 12 miesięcy?
- Ile wynosi cena przedłużenia domeny?
- Na jakich zasadach firma wydaje kod authinfo?
Jeśli rzeczywiście darmowe domeny internetowe oferowane są bez haczyków, to warto skorzystać z takiej promocji. W przypadku gdy uda się nam rozwinąć dany serwis, bez zastanowienia przedłużymy domenę na kolejny okres, a jeśli zrezygnujemy z niej, to po prostu nie uregulujemy płatności sugerowanej przez firmę.
Co z domeną po jej wygaśnięciu?
Cykl życia domen jest odmienny dla różnych rozszerzeń. Zacznijmy od tego, że danym adresem możemy dysponować dopiero po jego opłaceniu. Zatem sama wstępna rezerwacja nie wystarczy. Domenę opłacamy na 12 miesięcy i jest ona aktywna przez dokładnie 365 dni. Jeśli w tym czasie nie została ona opłacona, to zostanie wyłączona.
To nie oznacza jednak, że domena jest stracona. Przez kolejne 30 dni znajdować się będzie w kwarantannie, a więc w dalszym ciągu możemy ją opłacić i z niej korzystać. Po upłynięciu 30 dni, dokładnie 31. dnia domena trafia do puli wolnych nazw i może ją zarejestrować dowolna osoba.
Cykl życia domeny inaczej wygląda dla domen .eu czy domen globalnych. Firmy, które oferują możliwość rejestracji domen, wysyłają wielokrotne przypomnienia ze wskazaniem terminu, w którym domena zostaje wyłączona. Warto sprawdzić w panelu użytkownika, czy aby na pewno takie powiadomienia mamy włączone. Jeśli nie, to należy zmodyfikować ustawienia, szczególnie jeśli zarządzamy wieloma domenami.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!