Dyskusja o wyższości iPhone nad innymi smartfonami toczy się od bardzo wielu lat. Zwolennicy Apple wysuwają argumenty o bezpieczeństwie, jakości i nowoczesności rozwiązań technicznych, które można znaleźć w sprzęcie z jabłuszkiem, ale fani Androida nie pozostają im dłużni. Jak to jest naprawdę? Czy popularność iPhone wynika z jego cech, czy to tylko kwestia dobrego marketingu?
Przyjrzeliśmy się uważnie obu rodzajom telefonów i przedstawiamy 12 powodów, dlaczego to jednak iPhone powinien zdobyć palmę pierwszeństwa.
Spis treści
- 1. Ekosystem apple
- 2. Prosty oraz intuicyjny interfejs
- 3. Bezpieczne aplikacje w AppStore
- 4. Pierwszeństwo do nowych aplikacji
- 5. Wartość sprzętu
- 6. Wsparcie dla systemu operacyjnego
- 7. Sprawna aktualizacja urządzeń
- 8. Synchronizacja urządzeń Apple
- 9. Bezpieczne i proste przechowywanie danych w iCloud
- 10. Akcesoria Apple
- 11. Wsparcie serwisowe
- 12. Telefon Apple iPhone
1. Ekosystem apple
System iOS jest systemem zamkniętym, co oznacza, że nie można go modyfikować. Ma to swoje zalety. Przede wszystkim jest to większa stabilność działania (nie można wprowadzać zmian, więc nie narusza to funkcjonującego już układu), czego efektem jest mniej awarii i zawieszeń smartfona.
Zamknięty system jest także bezpieczniejszy i bardziej wydajny. Trudniej się do niego włamać, bo tworzy jednolitą całość. Znacznie mniej wirusów jest pisanych na telefony z iOS, co zmniejsza szansę zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem.
2. Prosty oraz intuicyjny interfejs
System iOS jest bardzo prosty w obsłudze. W kilka chwil łapie się jego podstawowe zasady. W przypadku Androida wszystko zależy od wersji oraz modelu telefonu. Wystarczy zmienić smartfona na telefon innego producenta, by trzeba było od nowa poznawać funkcje poszczególnych klawiszy.
Co więcej, telefony z Androidem często mają irytujące nakładki od operatorów sieci komórkowych. IPhone jest od nich wolny.
3. Bezpieczne aplikacje w AppStore
Podobnie jak Android, również i iOS umożliwia instalowanie aplikacji ze sklepu. Różnica między nimi jest jednak taka, że te aplikacje, które trafiają do AppStore (iPhone) są znacznie lepiej kontrolowane niż to, co ląduje w GooglePlay (Android). AppStore dba przede wszystkim o bezpieczeństwo programów, ale zwraca uwagę również na ich optymalizację. W efekcie to, co ściągniemy na iPhone, będzie stabilniejsze i bezpieczniejsze.
4. Pierwszeństwo do nowych aplikacji
Kto lubi nowinki, ten z pewnością wybierze iPhone. Dlaczego? Dlatego że nowe aplikacje są najczęściej pisane najpierw dla systemu iOS, a dopiero potem dla Androida. Jeżeli więc lubicie testować nowości, iPhone będzie lepszym wyborem.
IPhone ma również dużo aplikacji systemowych, które ułatwiają korzystanie z telefonu, np. program do obróbki zdjęć. W połączeniu z zainstalowanym, dobrym aparatem można na nim pstrykać naprawdę fajne fotki.
5. Wartość sprzętu
Co zrobić, gdy telefon nam się znudzi albo chcemy wymienić go na nowy? Sprzęt pracujący na Androidzie najczęściej ląduje w szufladzie (lub dostaje go młodsze rodzeństwo), bo bardzo szybko traci na wartości i nie opłaca się go sprzedawać. W przypadku iPhone ta relacja jest całkiem inna – używane telefony można sprzedać po dobrej cenie, bo nie tracą one swojej wartości (nawet po kilku latach. Warto więc przyjrzeć się iPhone 12 Pro, bo przy kupnie nowego modelu, sprzedasz go w całkiem niezłej cenie).
Dlatego kupując iPhone warto rozważyć opcję zakupu z drugiej ręki (np. urządzeń poleasingowych) – cena będzie bardzo atrakcyjna. Dzięki temu można mieć sprawny i dobry telefon za mniejsze pieniądze.
6. Wsparcie dla systemu operacyjnego
Aktualizowany system operacyjny to nie tylko bezpieczeństwo, ale również stabilność działania telefonu. W przypadku iPhone wsparcie dla produktów można otrzymać nawet przez 4-5 lat od daty produkcji. Oznacza to, że starsze telefony również mogą pracować na najnowszej wersji oprogramowania. Android niestety znacznie szybciej się „przeterminuje”.
7. Sprawna aktualizacja urządzeń
Jak już mowa o aktualizacjach, to nie sposób nie wspomnieć o urządzeniach. W systemie Android jest ich mnóstwo; każda aktualizacja to konieczność synchronizowania ich od nowa, co trwa bardzo długo. W przypadku iPhone jest ona o wiele szybsza.
8. Synchronizacja urządzeń Apple
Android wydaje się być uniwersalny, ale synchronizacja z innymi urządzeniami często powoduje kłopoty. Coś nie jest kompatybilne, coś nie chce się pobrać, trzeba zainstalować jakieś patche… W przypadku produktów Apple mamy jedną wielką rodzinę urządzeń (m.in. komputer – Macbook, telefon – iPhone, tablet – iPad i zegarek – Apple Watch). Wszystko współpracuje ze sobą bez żadnych zakłóceń, a integracja danych między poszczególnymi urządzeniami nie stanowi żadnego problemu.
9. Bezpieczne i proste przechowywanie danych w iCloud
Synchronizacja to jedno, ale bezpieczne przechowywanie plików z pełnym dostępem, to drugie. IPhone oferuje usługę chmury iCloud, gdzie można wrzucać wszystkie dane. Są one dostępne z każdego urządzenia i zabezpieczone przed atakiem hakerskim.
10. Akcesoria Apple
Odwieczny problem zmieniających telefon, czyli dopasowanie akcesoriów do nowego modelu takiego jak iPhone 12 Pro Max. W przypadku telefonów z Androidem nawet modele tego samego producenta potrafią się różnić o kilka milimetrów, co powoduje, że stare (lecz ciągle dobre!) etui można wyrzucić do kosza. Tak samo dzieje się w przypadku ładowarek czy innych akcesoriów.
W urządzeniach Apple coś takiego nie ma miejsca. Ładowarka ze starego telefonu będzie pasowała do nowego (etui często też…).
11. Wsparcie serwisowe
IPhone słynie z doskonałego serwisu i dbałości o klienta. Firma najwyraźniej wychodzi z założenia, że jak już ktoś kupuje produkt premium, to powinien dostać w pakiecie odpowiedni standard obsługi. W przypadku wady konstrukcyjnej użytkownik zazwyczaj dostaje nowy telefon i nie musi czekać tygodniami na jej usunięcie.
12. Telefon Apple iPhone
Na uwagę zasługuje również sam telefon. IPhone można kupić w wersji kompaktowej, bardzo wygodnej i poręcznej, gdy ktoś potrzebuje mieć telefon do dzwonienia i rozmawiania (a z innych funkcji korzysta np. na tablecie). W przypadku smartfonów z Androidem ciężko znaleźć tak małe urządzenie.
IPhone wyróżniają się także designem i konstrukcją. Śmiało można nazwać je produktami klasy premium.
Podsumowanie
Iphone wygrywa rywalizację z Androidem na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim to stabilność działania i bezpieczeństwo systemu, które są kluczowe na co dzień. Niewielka liczba awarii, brak problemów z synchronizacją plików i kompatybilność wszystkich urządzeń z rodziny Apple to duża zaleta.
Atutem jest również jakość iPhone i ich wartość. Telefon kupujemy na kilka lat, przez które będzie wspierany aktualizacjami i w pełni sprawny. Jeżeli będziemy chcieli go wymienić, wówczas łatwo odsprzedamy aparat komuś innemu – i to w dobrej cenie. A jeżeli do tych wszystkich zalet dodamy elegancki design, fajne kolory i dobrą jakość wykonania, to mamy urządzenie, które będzie cieszyło się ogromną popularnością.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Oczywiście że jest lepszy. Wolniej się starzeje i dłużej trzyma wysoką jakość. Lecz cenowo wypada gorzej.
Popieram, Iphone SE używam do dziś i jest naprawdę szybki.
Cieszymy się, że jest Pan zadowolony. Ja sam posiadam różne modele iPhonów, zmieniam co 4 lata i jest idealnie 🙂
Po pierwsze to nie „iPhone jest lepszy niż Android” tylko ewentualnie „iOS jest lepszy niż Android” albo „iPhone jest lepszy niż telefon z Androidem”.Bo w pierwotnej formie to brzmi jak „12 powodów dla których Asus jest lepszy niż Windows”
A po drugie… takie opowieści są pozbawione sensu, wiele osób może podać 12 powodów dla których wolą Androida od iOS. Można co najwyżej stwierdzić że to „moje 12 powodów dla których wybieram” to lub tamto.
Co do zasady ma Pan rację. Autor tego wpisu założył, że Android jest skrótem myślowym od urządzeń z Androidem. Chodziło o krótszy tytuł, nic więcej. Oczywistym jest też, że to opinia autora wpisu, a nie oświecona prawda 🙂
Taka ciekawostka. Na telefonie iPhone X internet WiFi działa 4 razy wolniej (speed test) niż na telefonie z Android.
Możliwe, że to wada karty sieciowej tego konkretnego aparatu.
Mam od jakiegoś czasu i widzę w nim sporo zalet ale też wady, podobnie jak z urządzeniami na Androidzie nie ma idealnych systemów i telefonów.
Cześć, oczywiście, że nie ma ideałów, ale czasem jednym lepiej podejdzie iOS, a innym Android i warto o tych różnicach rozmawiać 🙂
Od kilku miesięcy przesiadłem się wraz z całym sprzętem na apple (iphone 13 pro, macbook air m1, ipad mini, apple watch, airpods) i najbardziej zadowolony jestem z macbooka. Ipad czasem irytuje np. Tym że nie można zagęścić siatki ukon, aw jest ok ale nie widzę żadnej przewagi względem galaxy watcha 4 którego miałem. Najbardziej irytuje mnie iphone z ios. Wolne ładowanie czasem przeszkadza jak potrzebuje na szybko podładować i wyjść. Aplikacja zdjęcia wrzucająca do jednego wora wszystko (fotki, screen shoty, pobrane grafiki) bezmyślnie pchająca wszystko do icloud (chciałbym np synchronizować tylko fotki), klawiatura apple to porażka a gboard działa zauważalnie… Czytaj więcej »
1 – brak możliwości konfiguracji jest zaletą? XD 2 – android jest równie prosty 3 – to że na apple jest mniej aplikacji to nie znaczy że są lepiej sprawdzane, po prostu jest ich mniej 4 – rzeczywiście, pomiędzy wydaniem czegoś na iphone a androidem jest jakieś 20 minut różnicy, każdy normalny producent myśli od razu o wersji na androida, wręcz może od niej zacząć 5 – prawda 6 – czy aktualizacje androida, które ustają po 2-3 latach to jakikolwiek problem? 7 – cooo?????? jaka synchronizacja, aktualizacje lecą jak wyścigówki bez problemu 8 – jakie kłopoty z urządzeniami? XD za… Czytaj więcej »
Miał pan kiedyś iPhone, czy pan tak tylko gada? iPhone to nie jest przestarzała technologia, podczas korzystania z produktów Apple odnosimy wrażenie, że to bardzo nowoczesny sprzęt. Mniej aplikacji nie musi być wadą, skoro nikt się nie skarży na ich niedobór, szczerze nie brakuje mi żadnej aplikacji z mojego dawnego Xiaomi. Mniej opcji konfiguracji rzeczywiście może być problemem, chociaż osobiście mi on nie dolega. Co do używania „Tylko produktów apple jako dodatkowych” się nie zgodzę. Można kupić przejście z lightning na dowolny kabel np. od słuchawek. I nie, nie płacimy za logo Apple tylko za naprawdę bardzo dobrą jakość urządzeń… Czytaj więcej »
Sparować drukarkę samsung z Apple graniczy z cudem jest mało kompatybilny z urządzeniami z poza apple najbardziej jest kompatybilny ze śmietnikiem u mnie ten telefon nie znalazł zastosowania w niestandardowym korzystaniu android się lepiej spisuje
Korzustam z IOS i potwierdzam większość argumentów jednak wartość iPhone, to mit. Kupiłem niecałe dwa lata temu iPhone 11 pro 256 GB za 5200 zł a po roku mogłem za niego dostać 3tys. czyli jak w przypadku zakupu Samsunga S21 ultra. iPhone trzymał wartość kiedy wychodził co dwa lat
Nie jest lepszy
jest wyjątkowo nudny i nie warty tych pieniędzy
Do Androida mu daleko
Kupiłem ten telefon a konkretnie i phone 13 i teraz wiem ze wyrzuciłem kasę
ten sprzęt jest bardzo ograniczony
moze Na rynku amerykańskim jest ok
ale w Polsce nie.
Mam takie przemyślenie, że czasy, gdy IOS płynął jak bułeczka po masełku a android lagował i ogólnie do niczego się nie nadawał – te czasy dawno minęły. Z tego powodu po 6 latach użytkowania iphonów (do wystarczająco dużo czasu, by odkryć wszystkie wady ogryzka) stając przed wyborem nowego fona wybrałem Samsunga S23. I faktycznie to świetny telefon, szybki, wydajny z genialnym wręcz aparatem (zdjęcia nocne – kosmos). No ale wytrzymałem miesiąc, meandrując po zawiłościach androida ostatecznie sprzedałem samsunga (z potężną stratą finansową oczywiście) i kupiłem znów iphona. Nie dlatego, że 13 jest lepsza od s23. Po prostu nie mogłem się… Czytaj więcej »
Boże czytam i nie wierze przez takie pseudo artykuły kupiłem ipphone gowno wart ten artykuł serwisy Apple najgorsze dziadostwo i dużo osób które znam z ipphonem to potwierdza. Dużo więcej oferuje android. Bateria dno wgl po 3 latach korzystania z tego dziadostwa to mam wrażenie ze Apple prubuje co najwyżej gonić konkurencje i to jeszcze nie zgrabnie. Nowinki w AppStore?? Pilnowanie starości i funkcjonalności aplikacji??? Żeby chociaż naprawili aplikacje pierwszej potrzeby do meili to już coś. Nie przyznają się do błędów o których wiedza zreszta po co ??? Nagminnie wyłączanie się aplikacji czy zawieszanie norma w Apple. Dzięki temu artykułowi… Czytaj więcej »
Nie znam osoby która by miała problem z aktualizacją na androida więc nie rozumiem oco chodzi z tą sprawną aktualizacją, wogóle niektóre punkty sią bez sensu np ten z bezpiecznymi aplikacjami na ios, jak ktoś nie ściąga jakiś podejrzanymi aplikacji typu darmowy laser do telefonu to też nie biędzie miał żadnego zagrożenia. Też nie rozumiem oco chodzi z tym icloud bo trzeba przyznać że fajnie borć taką bezpieczną chmurę ale nie tylko appe to ma, na androida jest np dyski google albo chmura Microsoftu więc argument bez sensu. A interfejs apple to akurat rzecz dyskusyjna bo tu żależy od przyzwyczajenia… Czytaj więcej »