Utrata danych z twardego dysku może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje i jest spowodowana np. nieumyślnym usunięciem plików bądź działaniem szkodliwego oprogramowania. Aby zabezpieczyć się przed tego typu nieprzyjemnościami, warto zdecydować się na tworzenie kopii zapasowych. Czym dokładnie są kopie zapasowe? Jakie są różnice między ręcznymi a automatycznymi kopiami? Na te i wiele innych pytań udzielamy szczegółowych odpowiedzi w poniższym poradniku.
Spis treści
- Czym są kopie zapasowe?
- Dlaczego warto tworzyć kopie zapasowe (backup)?
- Programy do przygotowania kopii zapasowych
- Serwer NAS, czyli klasyczne bezpieczne miejsce na dane
- Kopia w chmurze, nowoczesne dyski sieciowe
- Dlaczego popularność tych rozwiązań rośnie i czy warto skorzystać?
Czym są kopie zapasowe?
Kopie zapasowe, tzw. backupy, polega na duplikowaniu posiadanych danych w celu ich odtworzenia w przypadku ich utraty, uszkodzenia bądź nieumyślnego usunięcia. Zabezpieczenia te mają na celu zachowanie integralności i pełnej dostępności do danych.
Kopie zapasowe dzielimy na ręczne i automatyczne. Te pierwsze polegają na tym, iż manualnie wykonujemy kopie danych – kopiujemy pliki i foldery na zewnętrzne nośniki, np. pendrive’y, płyty DVD itp. Zastosowanie tej metody wiąże się z koniecznością zachowania systematyczności i dyscypliny.
Z kolei automatyczne kopie zapasowe NAS polegają na tym, iż konfigurujemy serwer NAS, który regularnie będzie tworzył automatyczne kopie danych wybranych plików i folderów na dyskach w ramach macierzy RAID bądź na zewnętrznych nośnikach podłączonych do serwera. Inne rozwiązanie to automatyczne kopie zapasowe w chmurze. Polega to na przechowywaniu kopii danych w zdalnym serwerze chmurowym.
Dlaczego warto tworzyć kopie zapasowe (backup)?
Tworzenie kopii zapasowych powinno być praktyką podejmowaną przez wszystkie osoby, którym zależy na właściwym zabezpieczeniu ich danych. Jest to niezwykle ważne z kilku powodów. Oto kilka kluczowych kwestii, które przesądzają o tym, dlaczego warto regularnie tworzyć backupy:
- Ochrona przed utratą danych. Do utraty danych może dojść w wyniku fizycznego uszkodzenia dysku, przypadkowego usunięcia plików czy ataku hakerskiego. Backupy skutecznie zabezpieczają przed takimi sytuacjami, ponieważ dzięki nim można bardzo szybko odtworzyć wszystkie utracone dane.
- Zabezpieczenie przed ataki typu ransomware. Ataki ransomware zdarzają się z roku na rok coraz częściej. Polegają one na blokadzie dostępu do danych i ich zaszyfrowaniu. Następnie hakerzy żądają od ofiary okupu w zamian za przywrócenie dostępu do plików. Mając aktualne kopie zapasowe można z łatwością odzyskać dane.
- Możliwość kontynuowania pracy w przypadku awarii sprzętu. Gdy dojdzie do awarii systemu operacyjnego bądź sprzętu, backup pomaga szybko przywrócić dane i wznowić pracę bez dużych przestojów.
Jakie konsekwencje może nieść za sobą brak systematycznego wykonywania kopii zapasowych? Najgroźniejsze konsekwencje to:
- trwała utrata danych przy poważnej awarii sprzętu lub ataku hakerskim,
- konieczność tworzenia bądź odtwarzania danych, co może być niezwykle czasochłonne,
- ryzyko bezpowrotnej utraty wartościowych danych firmowych, np. dokumentów,
- wysokie koszty związane z odzyskiwaniem danych w ramach korzystania z usług profesjonalnych firm,
- pogorszenie wizerunku firmy w przypadku wycieku poufnych danych klientów.
Programy do przygotowania kopii zapasowych
Wydawać by się mogło, że przygotowanie kopii zapasowej wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu. Na szczęście, jeśli pobierzemy odpowiedni program służący do robienia backupów, cały ten proces przebiegnie szybko i sprawnie. W tym momencie istnieje ogromna liczba aplikacji do przygotowywania kopii zapasowych oferujących zróżnicowane funkcje i możliwości dostosowane do potrzeb użytkowników. Do najpopularniejszych programów do przygotowywania kopii zapasowych zaliczamy:
- Acronis True Image. Jest to zaawansowana aplikacja, które oferuje szeroką ochronę danych zarówno w chmurze jak i na poziomie lokalnym. Wyróżnia ją intuicyjny interfejs oraz szereg elastycznych opcji w zakresie tworzenia backupów.
- EaseUS Todo Backup. Aplikacja ta oferuje wykonanie kopii zapasowej całego systemu, konkretnego dysku lub wybranej partycji bądź obszaru danych.
- Ashampoo Backup Pro 16. Jest to płatny program, do którego licencja kosztuje 29,99 dolarów. Cechuje go prostota obsługi, intuicyjny interfejs oraz możliwość wykonywania kopii zapasowych całego dysku jak i pojedynczych plików.
- AOMEI Backupper Standard. Wskazany program oferuje rozmaite opcje tworzenia backupów, np. dysku, partycji, pliku/folderu i systemu.
- Cobian Backup 11. W pełni bezpłatny program oferujący szereg funkcji – oprócz backupu plików m.in. synchronizację folderów czy szyfrowanie danych.
Szczegółowe informacje o programach do tworzenia kopii zapasowych dostępne są na https://nano.komputronik.pl/n/jaki-program-do-backupu-danych/.
Serwer NAS, czyli klasyczne bezpieczne miejsce na dane
Każdy, kto szuka bezpiecznego, klasycznego miejsca do przechowywania danych, powinien zainwestować w serwer NAS, ponieważ przynosi to dużą liczbę korzyści. Przede wszystkim, taki serwer oferuje duże pojemności, co jest istotne dla osób mających znaczne ilości danych do przechowywania. Dodatkowo, serwery NAS są zoptymalizowane pod kątem szybkiego transferowania plików, zarządzania dostępem oraz tworzenia kopii zapasowych. Serwery NAS są też zaprojektowane do pracy całodobowej, dlatego mogą działać bez jakichkolwiek przerw.
Oprócz serwerów NAS warto też zainteresować się możliwościami, jakie oferują dyski IronWolf. Ich duża pojemność, optymalizacja dla serwerów NAS, praca całodobowa oraz technologia AgileArray, IronWolf Health Management i długi okres gwarancji sprawiają, że jest to doskonały wybór dla wszystkich, którzy muszą przechowywać duże ilości danych oraz cenią sobie niezawodność i bezpieczeństwo. Więcej informacji o dyskach IronWolf można przeczytać na https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-seagate-ironwolf.
Kopia w chmurze, nowoczesne dyski sieciowe
Jedną z opcji na backup danych jest skorzystanie z aplikacji chmurowej. Przeniesienie danych do chmury jest banalnie proste. Dodatkowo, mając dane przeniesione do chmury możemy korzystać z nich dowolnego miejsca i dowolnie wybranego urządzenia – wystarczy, że mamy dostęp do internetu. Usługi chmurowe oferują też elastyczność w zakresie pojemności przechowywanych danych, co pozwala na łatwe zwiększanie lub zmniejszanie przestrzeni w zależności od tego, jakie są nasze potrzeby w danym momencie.
Do najbardziej znanych dostawców aplikacji służących do tworzenia kopii w chmurze zaliczamy:
- Dysk Google. Oferuje szereg usług za darmo, wysoką pojemność, możliwość integracji z innymi usługami Google.
- OneDrive. Jest to dysk Microsoftu, który posiada funkcję synchronizacji plików i udostępniania.
- Dropbox. Popularna aplikacja służąca do przechowywania i synchronizowania danych w chmurze.
- iCloud. Usługa Apple, dizęki której można tworzyć kopie zapasowe różnych urządzeń tej firmy, np. iPhone, iMac czy iPad.
Dlaczego popularność tych rozwiązań rośnie i czy warto skorzystać?
Popularność tych rozwiązań stale rośnie z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, iż gwarantują one bezpieczeństwo danych i umożliwiają tworzenie szybkich kopii zapasowych. Dodatkowo, stawiając na OneDrive czy Dysk Google możemy oszczędzić miejsce na standardowych dyskach fizycznych.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.