Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Ciekawostki»Dlaczego Microsoft trzyma swoją chmurę pod wodą?
    Ciekawostki

    Dlaczego Microsoft trzyma swoją chmurę pod wodą?

    Jeden komentarzPrzeczytasz w 4 minuty
    Czujniki mają monitorować każdy aspekt funkcjonowania szafy pod wodą: ciśnienie, wilgotność i co najważniejsze – ruch.
    Test polegał na umieszczeniu ogromnej kapsuły kilometr od wybrzeża Kalifornii, 10 metrów pod powierzchnią Oceanu Spokojnego.

    W chwili kiedy firmy związane z technologią przenoszą swoje centra danych do nieco chłodniejszych krajów – aby zaoszczędzić na rachunkach za klimatyzację – Microsoft wymyślił jeszcze lepsze miejsce na przechowanie swojej chmury, tak samo oszczędzając na kosztach chłodzenia: pod wodą!

    Z oświadczenia Microsoftu:

    „50% z nas mieszka niedaleko wybrzeża. Dlaczego więc nie nasze dane?”

    Budowa wielkich centrów danych pod wodą może i brzmi jak coś szalonego, ale właśnie ten pomysł jest w tej chwili testowany przez Microsoft przy użyciu łodzi podwodnej nazwanej Leona Philpot.

    Pierwsze na świecie podwodne centrum danych

    Faza testowa planu Microsoftu znana jest pod nazwą „Project Natick” – jest to projekt badawczy mający na celu budowę oraz obsługę działania centrum danych, które jest całkowicie zanurzone w oceanie. Takie rozwiązanie – wg. oceny firmy – może sprawić, że w/w centrum będzie szybsze, tańsze, przyjazne środowisku i łatwiejsze do założenia.

    Leona Philpot (nazwa pochodząca od jednej z postaci gry Halo na Xboxa) była testowana w sierpniu. Test polegał na umieszczeniu ogromnej kapsuły kilometr od wybrzeża Kalifornii, 10 metrów pod powierzchnią Oceanu Spokojnego.

    W kapsule o szerokości dwóch i pół metra została umieszczona jedna szafa serwerowa, do której podłączonych zostało około stu czujników. Mają one monitorować każdy aspekt funkcjonowania szafy pod wodą: ciśnienie, wilgotność i co najważniejsze – ruch.

    Faza testowa rozpoczęła się w sierpniu, a zakończyła w listopadzie zeszłego roku i trwała dokładnie 105 dni. Według inżynierów zaangażowanych w projekt testy zakończyły się większym sukcesem, niż się spodziewano.


    Pobierz teraz i przetestuj AVG PC TuneUp!
    Testuj za darmo program do przyspieszenia pracy komputera przez 90 dni!

    Po co tworzyć podwodne centrum danych?

    Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których Microsoft rozpoczął eksperymenty z tym typem lokacji dla danych:

    1. Jeśli chodzi o koszty prowadzenia centrów danych, klimatyzacja jest ich największą częścią. Tradycyjne miejsca tego typu pochłaniają około 3% światowej energii elektrycznej.

    Umieszczenie centrów danych w takim miejscu wyeliminuje potrzebę chłodzenia i w dużym stopniu zredukuje koszty związane z odprowadzaniem ciepła wytwarzanego przez serwery, które obsługują i przechowują nasze „cyfrowe życia.”

    1. Połowa światowej populacji żyje nie dalej niż 200 kilometrów od wybrzeża. Zatem umiejscowienie w/w centrów w morzach zredukuje opóźnienie – czyli czas jaki jest potrzebny, aby przesłać dane z serwera źródłowego do klienta. W praktyce oznacza to szybszy dostęp do danych.
    2. Redukcja czasu potrzebnego na stworzenie centrum danych z 2 lat do 90 dni. Microsoft jest przekonany, że jeżeli rozpocznie masową produkcję stalowych kapsuł, będzie w stanie wybudować centrum danych w 90 dni.

    Obniżyłoby to nie tylko koszty działania, ale również czas potrzebny na założenie podobnej placówki na lądzie.

    Co więcej, specjalnie zaprojektowane kapsuły opierałyby się na nowym, innowacyjnym typie szaf, które nie wymagają interakcji z człowiekiem.

    1. Wykorzystanie energii odnawialnej. Inżynierowie wierzą, że w przyszłości podwodne centra danych będą mogły być zasilane przez odnawialne źródła energii (np. poprzez wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą podwodnych turbin czy energii pochodzącej z pływów )
    2. Rozwiązanie przyjazne środowisku. Microsoft zmierzy się również z kwestiami środowiskowymi. Firma twierdzi, że obecnie istniejący prototyp centrum danych emituje „niezwykle” mało ciepła do okolicznych wód.

    Kilka ograniczeń

    Centra danych na lądzie są obsługiwane przez inżynierów, którzy w razie potrzeby są w stanie wymienić serwer. Jednakże firma zakłada, że podwodne centra danych będą funkcjonowały bez konserwacji przez okres kilku lat.

    W związku z faktem, iż Microsoft nie posiada zespołu inżynierów-nurków, każdy z takich centrów musiałby pracować bezawaryjnie przez 5 lat. Po tym okresie byłby wyciągany na powierzchnię celem wymiany osprzętu.

    Pozostałe problemy związane z tym rozwiązaniem to np. słona woda, która powoduje korozję, czy wpływ pogody na daną jednostkę.

    Takie rozwiązanie może sprawić, że przechowywanie danych będzie szybsze, tańsze, przyjazne środowisku i łatwiejsze do założenia.
    Microsoft wymyślił ciekawe miejsce na przechowanie swojej chmury, oszczędzając na kosztach chłodzenia: pod wodą!

    Przyszłość Centrów Danych

    Microsoft rozpoczął pracę nad tym pomysłem w 2013 roku, jednakże przygotowanie fizycznego prototypu zakończyło się dopiero w roku 2014, natomiast testy jednostki podwodnej Leona Philpot rozpoczęły się w sierpniu 2015.

    Ze względu na fakt, że Projekt Natick jest jeszcze we wczesnej fazie bardzo trudno określić kiedy idea podwodnych centrów danych wejdzie w życie. Niemniej jednak, Microsoft ma plan stworzenia nowej wersji takiego miejsca, które byłoby 3 razy większe niż Leona Philpot.

    Sprawa ta nie dotyczy tylko Microsoftu – wiele firm związanych z technologią rozważa alternatywne sposoby przechowywania danych. W 2013 roku Facebook założył jedno ze swoich najnowszych, supernowoczesnych centrów na północy Szwecji (Luleå) celem wykorzystania taniej, odnawialnej hydroenergii oraz dostępnego tam zimnego powietrza (na potrzeby chłodzenia).

    Co sądzisz na temat rozwiązania, nad którym pracuje Microsoft? Czy umieszczenie większej ilości centrów danych pod wodą Twoim zdaniem nie będzie miało wpływu na środowisko? Podziel się swoją opinią!

    Źródło: //thehackernews.com/2016/02/microsoft-underwater-datacenter.html

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP najlepszy program do oczyszczania komputera. Masz już dość wolno działającego komputera? Dzięki temu programowi przywrócisz mu dawną formę.

    antywirus avg logo

     

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 0 Średnia: 0]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    Encyklopedia Bezpieczeństwa

    Odbierz darmowe porady od AVG
    centrum danych data centre Leona Philpot Microsoft MS Natick podwodne podwodne centrum danych Project Natick prototyp testowanie
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Chiss
    Chiss
    6 lat temu

    Ciekawy pomysł. Powstają już projekty miast położonych pod wodą, więc to może być przyszłościowy kierunek 🙂 Chyba, że od razu obierzemy kierunek -> kosmos 🙂
    Chcielibyście mieszkać w mieście pod wodą? 🙂

    0
    Odpowiedz
    Chiss
    Chiss
    4 lat temu

    Ciekawy pomysł. Powstają już projekty miast położonych pod wodą, więc to może być przyszłościowy kierunek 🙂 Chyba, że od razu obierzemy kierunek -> kosmos 🙂 Chcielibyście mieszkać w mieście pod wodą? 🙂

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Patryk Dropbox jest świetny. Fajnie zintegrowany z wieloma aplikacjami, wygodny, wiele użytecznyc...Dropbox – dysk w chmurze
    • Wiktoro Dobre zasilacze awaryjne UPS ma w ofercie marka armacJaki zasilacz UPS do firmy wybrać?
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Skontaktuj się z biuro@avg.pl podaj dane subskrypcji (numer zamówienia oraz nr refe...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Robert Zainstalowałem i opłaciłem subskrypcję produktu avg TuneUp i teraz mam problem z anulowan...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Asia Świetny artykuł, ale warto go trochę zaktualizować, bo powstało sporo ciekawych stron z ra...Aplikacja z promocjami – którą wybrać?
    Skuteczny Antywirus
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz