Kto musi wypełniać deklaracje Intrastat?

0

Wymiana handlowa pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej przypomina krajowe transakcje, a więc nie wiąże się z koniecznością opłacania cła czy wypełniania innych obowiązków. Zdarza się jednak, że firmy importujące lub eksportujące różne towary będą musiały wykazać transakcje wewnątrzwspólnotowe w systemie Intrastat.

Kogo obowiązuje Intrastat?

Intrastat jest systemem statystycznym zbierającym dane dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych. Informacje te przekazywane są przez przedsiębiorców w deklaracjach Intrastat-Wywóz oraz Intrastat-Przywóz. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy podmiot importujący towary z państw wspólnoty lub eksportujący towary do innych krajów Unii Europejskiej musi takie deklaracje składać.

Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych bądź prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którzy są podatnikami VAT i dokonują wymiany z innymi państwami UE. Deklarację należy złożyć w sytuacji, kiedy wartość przywozu lub wywozu przekracza ustalone i ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wartości tzw. progów statystycznych na każdy rok podatkowy.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca zobowiązany jest do wypełniania i przesyłania deklaracji Intrastat tylko wówczas, gdy w danym roku podatkowym jego wywóz lub przywóz przekroczy któryś z progów statystycznych lub kiedy przekroczenie nastąpi wobec składek z aktualnego roku, chociaż transakcje dotyczą roku poprzedniego. Warto przy tym zaznaczyć, że podatnik przekraczający próg dotyczący np. wywozu towarów składa wyłącznie deklarację związaną z eksportem, a przywóz w tym przypadku w ogóle nie jest brany pod uwagę.

W jaki sposób składać deklaracje Intrastat?

Urzędem właściwym do przekazywania informacji w ramach systemu Intrastat jest w Polsce Izba Celna w Szczecinie. Przedsiębiorcy mogą składać deklaracje zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej, wypełniając specjalne formularze.

W przypadku deklaracji Intrastat okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Na złożenie tego dokumentu podmiot ma czas do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego on dotyczy. Jeśli przedsiębiorca nie dopełni tego obowiązku, otrzymuje trzy upomnienia, zaś jeśli one nie zadziałają – zostaje na niego nałożona kara w wysokości 3000 zł za każdy okres rozliczeniowy, w którym deklaracja nie została złożona.

Trzykrotne upomnienie i kara w razie jego bezskuteczności przewidziana jest również w sytuacji, kiedy zgłoszenie Intrastat zostanie wypełnione nieprawidłowo i podmiot nie wykona jego korekty.

Aby uchronić się przed karami i mieć pewność, że deklaracja Intrastat została przygotowana w prawidłowy sposób, warto zdecydować się na odpowiedni kurs. Przepisy dotyczące deklaracji Intrastat oraz zasady jej wypełniania obejmują m.in. szkolenia celne PwC. Osoby biorące w nich udział mogą m.in. ćwiczyć sporządzanie deklaracji na konkretnych przykładach obrotu towarowego, a ponadto poznają sposób uzyskania dostępu i zasady korzystania z portalu celno-skarbowego PUESC.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 1]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku