Według różnych szacunków dziennie powstaje od 35 do 50 tysięcy wirusów komputerowych. Dziś prawie nikt nie wyobraża sobie korzystania z komputera bez zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Na rynku znajdziesz kilkanaście produktów zabezpieczających (darmowych i płatnych), jednak często pojawia się problemy z wyborem. Darmowy antywirus czy jego płatny odpowiednik? Który typ oprogramowania wybrać?
Skaner online – darmowy antywirus?
Jednym z najczęściej wyszukiwanych narzędzi internetowych jest skaner online – narzędzie proste w obsłudze, szybkie i nie wymaga instalacji na komputerze.
Skaner online jest jedną z najpopularniejszych aplikacji antywirusowych. Może wydawać się doskonałym i szybkim narzędziem, przynoszącym błyskawiczne rezultaty, do tego nie obciążającym systemu. Jednakże to tylko pozory, w rzeczywistości to najmniej efektywne narzędzie zabezpieczające.
Główny problem tkwi w tym, że skaner nie chroni przed infekcją, tylko informuje o zagrożeniu. Użytkownik i tak musi zaopatrzyć się w aplikację, która pomoże mu pozbyć się złośliwego oprogramowania. Inaczej złośliwy robak będzie hulał po naszych dyskach twardych na lewo i prawo, mnożąc się i szkodząc.
Jednakże, warto rozważyć używanie skanera online jako narzędzia „uzupełniającego” pracę naszego antywirusa.
Za darmo… nie umarło.
Wśród propozycji firm dystrybuujących darmowe oprogramowanie antywirusowe, możemy znaleźć dwa typy aplikacji: wersje TRIAL i FREE. Czym się różnią?
Wersja FREE (taka jak AVG FREE) to podstawowa, całkowicie darmowa forma ochrony, działająca przez cały rok, zabezpieczająca system przed wirusami i końmi trojańskimi. Darmowy antywirus jest regularnie aktualizowany i działa korzystając z rozwiązań zawartych w jego rozszerzonych wersjach.
Wśród części internautów krąży mit, mówiący o tym, że wersje te są mniej skuteczne, gdyż specjalnie nie wykrywają części zagrożeń. To nieprawda.
Oprogramowanie FREE chroni system tak samo jak jej płatne odpowiedniki, jednakże koncertuje się na wybranych typach szkodliwych aplikacji, zabezpieczając przede wszystkim przestrzeń dysku twardego (nie chroni przed atakami phishingowymi – czyli wyłudzeniem danych, SPAM-em, ani atakami z zewnątrz, nie wprowadza też dodatkowej ochrony pól do wpisywania haseł).
Bardzo ważne jest to, że wersje FREE są zazwyczaj dedykowane do użytku prywatnego.
TRIAL to aplikacja, która pozwala na przetestowanie wszystkich funkcji płatnej wersji programu, ale tylko przez określony czas (najczęściej 30 dni). Po upływie tego okresu, należy wykupić licencję, by móc dalej korzystać z pełnej ochrony (programy najczęściej przestają aktualizować bazy wirusów, przez co komputer każdego kolejnego dnia narażony jest na ataki wzrastającej liczby zagrożeń). Po kilku dniach braku ochrony, komputer staje się właściwie bezbronny. Co nie przeszkadza mu oczywiście wciąż działać na dowolne szkodliwe oprogramowanie, które ukazało się przed datą wygaśnięcia licencji.
A może wersja płatna?
Obok darmowych wersji programów, producenci oferują wersje płatne. Tu również mamy do wyboru dwie opcje: ochronę podstawową (antywirusową) lub rozszerzoną (pełne zabezpieczenie komputera).
Ochrona podstawowa koncentruje się na zabezpieczeniu pamięci komputera, usuwając z niej potencjalne zagrożenia. Dodatkowo zwykle aktualizuje się częściej niż darmowy odpowiednik, a także posiada kilka narzędzi chroniących przed podejrzanymi witrynami.
Wersja rozszerzona (jak AVG Internet Security) ma za zadanie zapewnić całkowitą ochronę komputera i naszej tożsamości w sieci. Program oprócz opisanej wyżej ochrony podstawowej, zawiera firewall (zabezpieczający komputer przed włamaniem z zewnątrz), skanuje linki, które otrzymujesz (np. za pośrednictwem portali społecznościowych), umożliwia połączenie z programem pocztowym (ochrona przed SPAM-em) oraz chroni dane gdy korzystamy ze sklepu internetowego lub bankowości online. Ponadto posiada narzędzia skanujące witryny, które przeglądasz, bezzwłocznie informując o podejrzanej zawartości stron.
Co wybrać?
Jeżeli spędzasz w sieci nie więcej niż pół godziny dziennie, używasz komputera głównie do celów prywatnych, a aktywność ograniczasz się do sprawdzenia poczty i przeglądaniu zaufanych serwisów informacyjnych, darmowy antywirus powinien Ci całkowicie wystarczyć.Jeżeli regularnie i często korzystasz z Internetu, kupujesz w sieci wybierając bankowość online, ściągasz pliki, grasz, a także wymieniasz informacje w serwisach społecznościowych, wybierz kompleksową, płatną ochronę.
Przestępczość internetowa rozwija się w błyskawicznym tempie, codziennie powstają dziesiątki tysięcy nowych zagrożeń. Często bywa tak, że skutki ataków stają się widoczne dopiero po pewnym czasie (nawet po kilku miesiącach!), kiedy na jakąkolwiek reakcję jest już za późno, nasze dane zostały wykradzione, a konto bankowe świeci pustkami.
Dzień ochrony komputera (w zależności od programu) kosztuje ok. 45 groszy, a to chyba niezbyt wygórowana cena za komfort spokoju i bezpieczeństwo, nie sądzicie? Jeśli masz swoje przemyślenia na temat bezpieczeństwa komputera lub sprawdzone sposoby, by czuć się bezpiecznie – podziel się nimi w komentarzu.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy antywirus dla Ciebie i reszty domowników. Zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami typu ransomware, ochrona kamery i wiele innych przydatnych funkcji.
Nie pracuje na systemie Windows. Dlaczego?, bo jest drogi w eksploatacji. Nie spotkałem się z dobrym programem antywirusowym dla takich dystrybucji jakich używam. Raz zdarzyło mi się mieć – ok. 7 lat temu złośliwy program (nazwijmy wirusowy) na systemie powodujący zmiany uprawnień w plikach ważnych katalogów. Nie będę dokładnie opisywał jak działał. Wynikło to z mojej lekkomyślności. Mam wątpliwości co do zupełnej skuteczności zabezpieczeń antywirusowych w Windowsach. Po pierwsze – można napisać skrypt kształtujący tzw. użytkownika w Windows (zasady grupy itp.) jest to praktycznie niekontrolowana sfera systemu bo z natury pracujemy w sieci i pewne funkcje muszą być dostępne. Miałem… Czytaj więcej »
Ja wole wasz płatny antywirus IS ale wiadomo jak sie nie ma platnego trzeba używać darmowego. mam propozycje rozdawania licencji na AVG Internet Security: najlepiej losować pośród adresów zarejestrowanych darmowych wersji antywirusa avg i wówczas fani wierni AVG będą mogli posmakować płatnego antywirusa i zwiększy się szansa że płatny antywirus się spodoba i że taki zadowolny klient zainwestuje w wasz płatny antywirus. a brakuje mi sprawdzania plików w przechowalni wirusów i oznaczania ich na czerwono albo na zielono czyli jesli to nie wirus to na zielono a jesli to wirus to na czerwono by użytkownik wiedział czy opróżniać przechowalnie całą… Czytaj więcej »
Powiem Ci że to nie ma sensu bo AVG Internet Security 2015 można mieć bezpłatnie na cały miesiąc.
Mógłbym prosić o doprecyzowanie co dokładnie nie ma sensu?
Mam na myśli te osoby które mają założone konto na AVG i używają avg zen. Tak by licencje trafiły w sprawdzone ręce a nie na sprzedarz. No i to by zachęciło wiadomo osoby do zakładania kont na AVG portalu
AVG w wersji darmowej jest deczko lepszy od bezpłatnego Avasta. Avast do taka mała wtopa.
Nie pracuje na systemie Windows. Dlaczego?, bo jest drogi w eksploatacji. Nie spotkalem sie z dobrym programem antywirusowym dla takich dystrybucji jakich uzywam. Raz zdarzylo mi sie miec – ok. 7 lat temu zlosliwy program (nazwijmy wirusowy) na systemie powodujacy zmiany uprawnien w plikach waznych katalogow. Nie bede dokladnie opisywal jak dzialal. Wyniklo to z mojej lekkomyslnosci. Mam watpliwosci co do zupelnej skutecznosci zabezpieczen antywirusowych w Windowsach.Po pierwsze – mozna napisac skrypt ksztaltujacy tzw. uzytkownika w Windows (zasady grupy itp.) jest to praktycznie niekontrolowana sfera systemu bo z natury pracujemy w sieci i pewne funkcje musza byc dostepne. Mialem kilka… Czytaj więcej »
Ja wole wasz platny antywirus IS ale wiadomo jak sie nie ma platnego trzeba uzywac darmowego. mam propozycje rozdawania licencji na AVG Internet Security:najlepiej losowac posrod adresow zarejestrowanych darmowych wersji antywirusa avg i wowczas fani wierni AVG beda mogli posmakowac platnego antywirusa i zwiekszy sie szansa ze platny antywirus sie spodoba i ze taki zadowolny klient zainwestuje w wasz platny antywirus.a brakuje mi sprawdzania plikow w przechowalni wirusow i oznaczania ich na czerwono albo na zielono czyli jesli to nie wirus to na zielono a jesli to wirus to na czerwono by uzytkownik wiedzial czy oprozniac przechowalnie cala czy nie… Czytaj więcej »
Powiem Ci ze to nie ma sensu bo AVG Internet Security 2015 mozna miec bezplatnie na caly miesiac.
Moglbym prosic o doprecyzowanie co dokladnie nie ma sensu?
Mam na mysli te osoby ktore maja zalozone konto na AVG i uzywaja avg zen. Tak by licencje trafily w sprawdzone rece a nie na sprzedarz. No i to by zachecilo wiadomo osoby do zakladania kont na AVG portalu
AVG w wersji darmowej jest deczko lepszy od bezplatnego Avasta. Avast do taka mala wtopa.