Uszkodzony pendrive? Sprawdź jak odzyskać zdjęcia!

0

Mobilne nośniki pamięci cieszą się dużym powodzeniem ze względu na możliwość przenoszenia dużych porcji danych. Urządzenia takie jak pendrive są też wykorzystywane do przechowywania i archiwizowania plików z różnych prywatnych kolekcji. Z drugiej strony, pomimo ich funkcjonalności, są też znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż jednostki stacjonarne. Jak i kiedy można odzyskać dane z pendrive’a, który uległ awarii?

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Kiedy możemy odzyskać dane z uszkodzonego pendrive”a?

Odzyskiwanie danych z mobilnego nośnika nie jest procesem jednolitym i nie stwarza takich samych możliwości powodzenia. O tym ostatnim, a także czasie, kosztach (płatne oprogramowanie) i potrzebie skorzystania z pomocy specjalistów decyduje rodzaj uszkodzenia.

Chociaż każdy pendrive wykorzystuje technologię flash, w rzeczywistości poszczególne modele różnią się budową, pojemnością czy też parametrami technicznymi. W praktyce wyróżnia się urządzenia z wbudowanym chipem oraz tzw. monolity. Każde z nich wymaga innych metod i narzędzi. Dodatkową trudność stwarza też ogromna różnorodność produktów na rynku, które oferuje wielu znanych wytwórców.

Niewielki nośnik danych zazwyczaj jest przenoszony w kieszeni, torebce czy plecaku bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wypadł do wody czy zgniótł się pod wpływem nacisku. Ogólnie uszkodzenia pendrive’a można podzielić na logiczne, elektroniczne i mechaniczne. Wszystkie stwarzają możliwość odzyskania plików, wiążą się jednak z innym stopniem trudności i wymagają stosowania innych metod. Najprostsze problemy, które możesz samodzielnie rozwiązać w domu, to uszkodzenia logiczne. Są one następstwem nieuwagi, przypadkowego skasowania pliku czy wykonania formatu dysku.

Jak odzyskać skasowane pliki z pendrivea?

Jak odzyskać dane z pendrive”a?

Twój pendrive zawodzi, nie komunikuje się z komputerem, nie wyświetla plików czy też jest zawirusowany? Przypadkowo skasowałeś ulubione zdjęcia z wakacji lub sformatowałeś nośnik bez stworzenia kopii jego zawartości? Nie musisz się martwić, że straciłeś ją bezpowrotnie.

W wielu takich sytuacjach jest możliwie odzyskanie plików w warunkach domowych. Chociaż znacznie lepsze efekty zagwarantuje Ci dobry serwis komputerowy, pierwsze próby z odzyskaniem danych możesz wykonać samodzielnie. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach.

Kiedy Twój nośnik danych zaczyna wykazywać pierwsze objawy niesprawności nie wykonuj już na nim żadnych operacji. Jakiekolwiek działanie może spowodować nadpisanie plików na już istniejących danych, a wówczas odzyskanie zawartości będzie znacznie utrudnione. Wielu użytkowników nie wie, że można odzyskać dane z pendrive’a, który został sformatowany, pod warunkiem, że nie doszło do ich nadpisania. Do dyspozycji masz dwie opcje – darmowe oprogramowanie oraz wizytę w profesjonalnym serwisie.  

Może Cię zainteresować: Zalałeś laptopa? Sprawdź jak go uratować!

Spróbuj odzyskać dane za pomocą programu

Jeśli dane na nośniku pamięci zostały uszkodzone, są niedostępne lub przypadkowo skasowałeś zdjęcia – nie formatuj pendrive’a tylko skorzystaj z bezpłatnego oprogramowania. Producenci oferują wiele darmowych wersji aplikacji, które pomagają w odzyskaniu danych z nośnika pamięci flash. Są to m.in.: EaseUS Data Recovery, Recuva, TestDisk & PhotoRec, Disc Drill Free, Puran, File, Recovery, StrongRecovery, Flash Drive recovery i wiele innych.

Po wyborze odpowiedniej aplikacji postępuj następująco:

 • pobierz, zainstaluj i uruchom aplikację,
 • podłącz pendrive do komputera,
 • w oknie programu wybierz urządzenie, z którego odzyskujesz dane,
 • wybierz odpowiednią opcję skanowania (jeśli jest dostępna) – w większości programów istnieje możliwość wyboru szybkiej lub dokładnej opcji skanowania. W drugim przypadku proces trwa znacznie dłużej, ale zapewnia też lepsze efekty,
 • poczekaj, aż program wyszuka wszystkie odzyskane pliki,
 • wybierz z listy i zapisz na dysku pliki, które chcesz zachować – koniecznie powinien być to inny nośnik, niż ten, z którego odzyskujesz dane.

Programy do odzyskiwania skasowanych danych z pendrivea.

Udaj się do serwisu komputerów

Samodzielne odzyskiwanie danych za pomocą darmowego oprogramowania jest możliwe tylko w niewielkim procencie przypadków i dotyczy głównie uszkodzeń logicznych. Znacznie trudniejsze jest odzyskiwanie danych po formatowaniu pendrive’a czy też jego uszkodzeniu mechanicznym lub elektronicznym. Jeśli awaria jest poważna, doszło do zalania urządzenia lub złamania nośnika, możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem.

Usługi odzyskiwania danych z różnych nośników, w tym również z pendrive’ów, świadczy firma ABC Komputery MESKOMP z Katowic. Dzięki wiedzy i doświadczeniu serwisantów oraz zapleczu technicznemu mogą oni odzyskać utracone dane nie tylko po ich skasowaniu czy formacie.

Jest to możliwe również wtedy, gdy uszkodzenie nie pozwala na dostęp do kości pamięci. W takich przypadkach zazwyczaj stosuje się metodę Chip-Off, które polega na wylutowaniu kości oraz jej sczytaniu i rozkodowaniu za pomocą specjalnego algorytmu. Odzyskanie danych z pendrive’a ta metoda jest niemożliwe w warunkach domowych.

Inną zaletą opcji serwisowej jest też dostęp do drogiego komercyjnego oprogramowania, które zapewnia znacznie większa skuteczność niż w przypadku ogólnodostępnych programów bezpłatnych.

Profesjonalne odzyskiwanie danych z naprawiamy.net.pl

Ile danych można odzyskać z uszkodzonego pendrive”a?

Pomimo przekonania, że skasowanie plików czy sformatowanie pamięci usuwają wszystkie zapisane informacje, w rzeczywistości prawie nigdy nie znikają one na stałe. Dlatego w przypadku błędów logicznych można odzyskać je w niemal 100%. Inaczej wygląda sytuacja, gdy nośnik uległ uszkodzeniu mechanicznemu lub elektronicznemu. Wówczas przywrócenie plików jest możliwe tylko z tych obszarów pamięci, które zachowały się w dobrym stanie. Niekiedy również sczytane dane są niekompletne, a naprawa uszkodzonych plików nie jest możliwa do wykonania.

Z pewnością w trudnych przypadkach znacznie większe szanse na odzyskanie zdjęć po formacie dysku czy zalaniu nośnika stwarza skorzystanie z pomocy specjalistów z firm takich jak Serwis komputerowy ABC Komputery MESKOMP z Katowic.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku