Z czasem użytkowania smartfona z systemem android możemy zauważyć, że telefon zaczyna działać wolniej. System zapycha się coraz bardziej i wyczyszczenie pamięci staje się konieczne by nasz telefon znów działał z oczekiwaną wydajnością.
Skoro już wiemy, że trzeba to zrobić – nasuwa się pytanie – jak? Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie, którejś ze sprawdzonych aplikacji. Której? Oto kilka propozycji:
Spis treści
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Programy do czyszczenia urządzeń Android
Przedstawiamy top 5:
1. CCleaner
CCleaner to świetna aplikacja na Androida. Składa się z czyściciela pamięci podręcznej tzw. cache, pustych folderów, listy połączeń, procesów i optymalizatora pamięci RAM. Aplikacja nie usunie sama nam plików. Trzeba je zaznaczyć po analizie. Analiza wykaże potencjalne pliki „śmieciowe”, takie jak pamięć podręczna, stare puste foldery, listę połączeń, historię przeglądarki.
Możemy również przeprowadzić analizę pamięci telefonu- zobaczyć co zajmuje najwięcej miejsca, odczytać dane systemowe i sprzętowe- np. sprawdzić numer IMEI, sprawdzić temperaturę baterii i poziom naładowania telefonu.
Dostępna jest też wersja Pro, która umożliwia ustanowienie harmonogramu automatycznego czyszczenia. To przydatna funkcją, gdyż pomaga zachować „czystość” w telefonie, gdy użytkownik nie macie na to czasu.
Zalety:
- bezpłatna
- przydatne funkcje w jednym programie
- bez reklam
do pobrania: CCleaner
2. Clean Master (lite)
Jest to zoptymalizowana wersja programu Clean Master. Różni się wyglądem, a funkcjonalność pozostaje podobna. Czyści pamięć podręczną, potrafi wyszukać luki w bezpieczeństwie, hibernuje aplikacje. W łatwy sposób możemy oszczędzać baterię smartfonu i pozbyć się aplikacji w tle. Program tworzy skrót 1 Tap to Boost na ekranie startowym. Dzięki niemu, bez otwierania okna programu, przyspieszamy nasz telefon- zwolni pamięć RAM.
Proces czyszczenia telefonu jest taki jak w aplikacji CCleaner, musimy wskazać co chcemy wyczyścić. Domyślnie program pozbędzie się uruchomionych aplikacji- zostaną one wyłączone.
Niektóre aplikacje mimo zamknięcia ich okna pozostają w trybie czuwania, działają w tle. Opcja Oszczędzanie baterii pokaże takie programy i pozwoli je zamknąć. Zwykle nie są nam potrzebne, a ciągną baterię. Zamknięcie ich przyniesie pozytywne skutki dla baterii telefonu, a jedynie aplikacje będą uruchomiały się dłużej (raz po tym zabiegu). Warto też wspomnieć, że usługi takie jak Messanger nie powiadomią nas o wiadomościach i wydarzeniach na Facebooku. Jeżeli potrzebujecie wiedzieć, co dzieje się na portalu społecznościowym, nie wyłączajcie ich.
Zalety:
• bezpłatna
• obrazowe przedstawianie funkcji programu
Wady:
• częste powiadomienia aplikacji
do pobrania: Clean Master (Lite)
3. The Cleaner
Program zaskakuje przejrzystym interfejsem. Umożliwia oczyszczenie pamięci operacyjnej zapełnionej przez otwarte procesy i programy.
Druga funkcja programu czyści pamięć podręczną (pliki cache) i umożliwia nam usunięcie pobranych plików, których już nie potrzebujemy.
Funkcja aplikacje zwróci nam listę zainstalowanych aplikacji z podziałem na przyznane im uprawnienia.
Ciekawą funkcją jest App Locker, czyli blokada aplikacji. Możemy ustawić pin dla wybranych aplikacji, np. przechowujących nasze prywatne dane lub zdjęcia. Przy każdym uruchomieniu tych aplikacji, zostaniemy poproszeni o podanie kodu.
Aplikacja może przydać się do zwalniania pamięci operacyjnej – RAM, usunięcia plików tymczasowych z telefonu, jednak brakuje jej jednej funkcjonalności- hibernowania aplikacji, co powoduje oszczędzanie baterii telefonu.
Zalety:
• bezpłatna
• bez reklam
Wady:
• brak opcji hibernacji programów w tle
do pobrania: The Cleaner
4. Power Clean
Aplikacja nie tylko zadba o optymalizację działania smartfonu, ale i automatycznie przyśpieszy czas jego ładowania. Po podłączeniu go do sieci, program uruchamia procedurę wyłączenia aplikacji zżerających baterię. Zyskujemy estetyczny ekran ładowania przypominający ten z systemu IOS.
Standardową funkcjonalnością jest czyszczenie plików śmieciowych, cache, oczyszczanie pamięci operacyjnej telefonu. Ponadto posiada wcześniej wymienioną funkcję – blokadę PIN dla wybranych aplikacji.
W powiadomieniach użytkownik otrzymuje skróty do optymalizacji telefonu, informację o temperaturze procesora, stan swojej sieci i latarkę z kompasem!
Na pulpicie program tworzy skrót o nazwie Boost. Klikając na niego szybko wyczyścimy pamięć RAM bez otwierania okna programu.
Program rozbudowany, funkcjonalny i utrzymywany futurystycznym stylu. Ma jeszcze kilka innych składników: grupowanie powiadomień, analizę wykorzystania sieci, które na pewno będą służyć.
Zalety:
• rozbudowany
• zautomatyzowany
• obrazowe przedstawianie funkcji
Wady:
• reklamy
do pobrania: Power Clean
5. AVG Ultimate
Najpewniejszym rozwiązaniem będzie AVG Ultimate. Jego składnik – AVG Cleaner PRO łączy funkcje wszystkich wymienionych programów. Dodatkowo zadba o nasze bezpieczeństwo w najlepszy możliwy sposób. W przypadku zgubienia, smartfon zostanie zablokowany przy próbie zmiany karty SIM. Ponadto użytkownik może sam zdalnie zablokować telefon i wymazać z niego dane.
Program czyści historię przeglądarki, niechciane i niepotrzebne pliki pamięci podręcznej (cache), zaciera ślady poprzez usunięcie historii starych połączeń i wiadomości, pozwala zabezpieczyć hasłem aplikacje i ustawienia lub po prostu automatycznie konserwuje telefon.
Dodatkowymi atutami programu są: tworzenie kopii zapasowych ważnych danych na karcie SD, antywirus, blokada niechcianych połączeń i wiadomości, ochrona sieci, antywirus, pułapka zdjęciowa- demaskuje, kto próbuje włamać się do urządzenia oraz plan zasilania.
AVG Ultimate to nie tylko optymalizacja i ochrona smartfona. To kompleksowy pakiet antywirusowy i zapewniający szybkość i wydajność na wszystkich urządzeniach.
Zalety:
• połączenie 80 aplikacji w jedną
• kompleksowa ochrona i optymalizacja wszystkich urządzeń
• jedna cena
do pobrania: AVG Ultimate
Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki
6. Podsumowanie
To tylko kilka dobrych i skutecznych programów. Od Was zależy który wybierzecie, ale zachęcamy by jednak się zdecydować. Nie tylko poprawicie wydajność swojego smartfona, ale i w niektórych przypadkach poprawicie również jego bezpieczeństwo. Jeśli macie jakieś pytania – piszcie śmiało w komentarzach.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!
A gdzie programik1.Norton Clean, Junk Removalhttps://play.google.com/sto…2.od McAfee też są
Bardzo dobre opinie zbiera Cache Cleaner. CCleaner to jedna wielka reklama od Avasta.https://play.google.com/sto…
O nie w top 5 jest clean master? Zartujecie? Przecież ta apka jest całe życie zawirusowana i to od bardzo dawna. Niezły macie research
To zeszłoroczny tekst, ale dziękujemy za zwrócenie uwagi!
Koledzy z forum Android.com w ogóle nie polecają czyszczenia za pomocą Task Killerów.. Jestem w kropce.
Takie narzędzia są przydatne zwłaszcza dla osób, które potrzebują wsparcia w takich zadaniach, gdyż samodzielna zmiana ustawień może być dla nich za trudna.
AVG Ultimate to nie aplikacja android
Jeśli posiada Pan pakiet Ultimate, to aplikacja na Android wchodzi w jej skład i może Pan korzystać z tej samej licencji.
Ale za wyczyszczenie ukrytej pamięci podręcznej to albo zapłać a wa darmowych nie ma
Cześć,
To się zgadza, niestety darmowe programy mają swoje ograniczenia i często również reklamy, z których się utrzymują.