5 programów do czyszczenia urządzeń Android

8

Z czasem użytkowania smartfona z systemem android możemy zauważyć, że telefon zaczyna działać wolniej. System zapycha się coraz bardziej i wyczyszczenie pamięci staje się konieczne by nasz telefon znów działał z oczekiwaną wydajnością.

Skoro już wiemy, że trzeba to zrobić – nasuwa się pytanie – jak? Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie, którejś ze sprawdzonych aplikacji. Której? Oto kilka propozycji:

Programy do czyszczenia urządzeń Android

Przedstawiamy top 5:


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź


1. CCleaner

CCleaner to świetna aplikacja na Androida. Składa się z czyściciela pamięci podręcznej tzw. cache, pustych folderów, listy połączeń, procesów i optymalizatora pamięci RAM. Aplikacja nie usunie sama nam plików. Trzeba je zaznaczyć po analizie. Analiza wykaże potencjalne pliki „śmieciowe”, takie jak pamięć podręczna, stare puste foldery, listę połączeń, historię przeglądarki.

Możemy również przeprowadzić analizę pamięci telefonu- zobaczyć co zajmuje najwięcej miejsca, odczytać dane systemowe i sprzętowe- np. sprawdzić numer IMEI, sprawdzić temperaturę baterii i poziom naładowania telefonu.

Dostępna jest też wersja Pro, która umożliwia ustanowienie harmonogramu automatycznego czyszczenia. To przydatna funkcją, gdyż pomaga zachować „czystość” w telefonie, gdy użytkownik nie macie na to czasu.

CCleaner - pulpit

wygląd panelu CCleanera

Zalety:

 • bezpłatna
 • przydatne funkcje w jednym programie
 • bez reklam

do pobrania: CCleaner

2. Clean Master (lite)

Jest to zoptymalizowana wersja programu Clean Master. Różni się wyglądem, a funkcjonalność pozostaje podobna. Czyści pamięć podręczną, potrafi wyszukać luki w bezpieczeństwie, hibernuje aplikacje. W łatwy sposób możemy oszczędzać baterię smartfonu i pozbyć się aplikacji w tle. Program tworzy skrót 1 Tap to Boost na ekranie startowym. Dzięki niemu, bez otwierania okna programu, przyspieszamy nasz telefon- zwolni pamięć RAM.

Proces czyszczenia telefonu jest taki jak w aplikacji CCleaner, musimy wskazać co chcemy wyczyścić. Domyślnie program pozbędzie się uruchomionych aplikacji- zostaną one wyłączone.

Niektóre aplikacje mimo zamknięcia ich okna pozostają w trybie czuwania, działają w tle. Opcja Oszczędzanie baterii pokaże takie programy i pozwoli je zamknąć. Zwykle nie są nam potrzebne, a ciągną baterię. Zamknięcie ich przyniesie pozytywne skutki dla baterii telefonu, a jedynie aplikacje będą uruchomiały się dłużej (raz po tym zabiegu). Warto też wspomnieć, że usługi takie jak Messanger nie powiadomią nas o wiadomościach i wydarzeniach na Facebooku. Jeżeli potrzebujecie wiedzieć, co dzieje się na portalu społecznościowym, nie wyłączajcie ich.

CleanMaster Lite wygląd panelu

Panel CleanMastera

Zalety:

• bezpłatna
• obrazowe przedstawianie funkcji programu

Wady:

• częste powiadomienia aplikacji

do pobrania: Clean Master (Lite)

3. The Cleaner

Program zaskakuje przejrzystym interfejsem. Umożliwia oczyszczenie pamięci operacyjnej zapełnionej przez otwarte procesy i programy.
Druga funkcja programu czyści pamięć podręczną (pliki cache) i umożliwia nam usunięcie pobranych plików, których już nie potrzebujemy.

Funkcja aplikacje zwróci nam listę zainstalowanych aplikacji z podziałem na przyznane im uprawnienia.

Ciekawą funkcją jest App Locker, czyli blokada aplikacji. Możemy ustawić pin dla wybranych aplikacji, np. przechowujących nasze prywatne dane lub zdjęcia. Przy każdym uruchomieniu tych aplikacji, zostaniemy poproszeni o podanie kodu.

Aplikacja może przydać się do zwalniania pamięci operacyjnej – RAM, usunięcia plików tymczasowych z telefonu, jednak brakuje jej jednej funkcjonalności- hibernowania aplikacji, co powoduje oszczędzanie baterii telefonu.

TheCleaner - panel

panel TheCleanera

Zalety:

• bezpłatna
• bez reklam

Wady:

• brak opcji hibernacji programów w tle

do pobrania: The Cleaner

4. Power Clean

Aplikacja nie tylko zadba o optymalizację działania smartfonu, ale i automatycznie przyśpieszy czas jego ładowania. Po podłączeniu go do sieci, program uruchamia procedurę wyłączenia aplikacji zżerających baterię. Zyskujemy estetyczny ekran ładowania przypominający ten z systemu IOS.

Standardową funkcjonalnością jest czyszczenie plików śmieciowych, cache, oczyszczanie pamięci operacyjnej telefonu. Ponadto posiada wcześniej wymienioną funkcję – blokadę PIN dla wybranych aplikacji.

W powiadomieniach użytkownik otrzymuje skróty do optymalizacji telefonu, informację o temperaturze procesora, stan swojej sieci i latarkę z kompasem!
Na pulpicie program tworzy skrót o nazwie Boost. Klikając na niego szybko wyczyścimy pamięć RAM bez otwierania okna programu.

Program rozbudowany, funkcjonalny i utrzymywany futurystycznym stylu. Ma jeszcze kilka innych składników: grupowanie powiadomień, analizę wykorzystania sieci, które na pewno będą służyć.

PowerClean - panel

PowerClean – wygląd panelu

Zalety:

• rozbudowany
• zautomatyzowany
• obrazowe przedstawianie funkcji

Wady:

• reklamy

do pobrania: Power Clean

5. AVG Ultimate

Najpewniejszym rozwiązaniem będzie AVG Ultimate. Jego składnik – AVG Cleaner PRO łączy funkcje wszystkich wymienionych programów. Dodatkowo zadba o nasze bezpieczeństwo w najlepszy możliwy sposób. W przypadku zgubienia, smartfon zostanie zablokowany przy próbie zmiany karty SIM. Ponadto użytkownik może sam zdalnie zablokować telefon i wymazać z niego dane.

Program czyści historię przeglądarki, niechciane i niepotrzebne pliki pamięci podręcznej (cache), zaciera ślady poprzez usunięcie historii starych połączeń i wiadomości, pozwala zabezpieczyć hasłem aplikacje i ustawienia lub po prostu automatycznie konserwuje telefon.

Dodatkowymi atutami programu są: tworzenie kopii zapasowych ważnych danych na karcie SD, antywirus, blokada niechcianych połączeń i wiadomości, ochrona sieci, antywirus, pułapka zdjęciowa- demaskuje, kto próbuje włamać się do urządzenia oraz plan zasilania.

AVG Ultimate to nie tylko optymalizacja i ochrona smartfona. To kompleksowy pakiet antywirusowy i zapewniający szybkość i wydajność na wszystkich urządzeniach.

AVG Ultimate - panel

AVG Ultimate – wygląd panelu

Zalety:

• połączenie 80 aplikacji w jedną
• kompleksowa ochrona i optymalizacja wszystkich urządzeń
• jedna cena

do pobrania: AVG Ultimate


Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się


6. Podsumowanie

To tylko kilka dobrych i skutecznych programów. Od Was zależy który wybierzecie, ale zachęcamy by jednak się zdecydować. Nie tylko poprawicie wydajność swojego smartfona, ale i w niektórych przypadkach poprawicie również jego bezpieczeństwo. Jeśli macie jakieś pytania – piszcie śmiało w komentarzach.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 27 Średnia: 3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
andrzejjajko
andrzejjajko
2 lat temu

A gdzie programik1.Norton Clean, Junk Removalhttps://play.google.com/sto…2.od McAfee też są

WebOS
WebOS
2 lat temu

Bardzo dobre opinie zbiera Cache Cleaner. CCleaner to jedna wielka reklama od Avasta.https://play.google.com/sto

Kokoszka
Kokoszka
2 lat temu

O nie w top 5 jest clean master? Zartujecie? Przecież ta apka jest całe życie zawirusowana i to od bardzo dawna. Niezły macie research

Tomasz Wasiewicz
Editor
2 lat temu
Reply to  Kokoszka

To zeszłoroczny tekst, ale dziękujemy za zwrócenie uwagi!

PROWashing.pl
1 rok temu

Koledzy z forum Android.com w ogóle nie polecają czyszczenia za pomocą Task Killerów.. Jestem w kropce.

Tomasz Wasiewicz
Editor
1 rok temu
Reply to  PROWashing.pl

Takie narzędzia są przydatne zwłaszcza dla osób, które potrzebują wsparcia w takich zadaniach, gdyż samodzielna zmiana ustawień może być dla nich za trudna.

robert
robert
1 rok temu

AVG Ultimate to nie aplikacja android 

Tomasz Wasiewicz
Editor
1 rok temu
Reply to  robert

Jeśli posiada Pan pakiet Ultimate, to aplikacja na Android wchodzi w jej skład i może Pan korzystać z tej samej licencji.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku