Wybierając laptopa spotkać można się z wieloma określeniami tych urządzeń, które najczęściej odnoszą się do ich przeznaczenia. Spośród najbardziej znanych rodzajów, wyróżnić możemy notebooki gamingowe, biurowe, ultrabooki czy laptopy biznesowe. W tym artykule przyjrzymy się temu, co oferują te ostatnie, a więc notebooki biznesowe.
Spis treści
Dla kogo jest notebook biznesowy?
Notebook biznesowy, to wbrew nazewnictwu, sprzęt dla każdego, kto pracuje przy komputerze, a nie tylko dla ludzi związanych bezpośrednio z biznesem. Sprawdzi się więc jako narzędzie pracy dla wszystkich, którzy do wykonywania swoich obowiązków potrzebują niezawodnego laptopa.
A dlaczego laptopy te nazywa się biznesowymi? Przede wszystkim wyróżnia je wysoka wydajność, długi czas pracy baterii, niska waga, która ułatwia transport oraz wytrzymałość. Notebooki biznesowe ponadto są zwykle mniejsze, wykonane z solidnych materiałów, a ich wygląd jest elegancki.
Specyfikacja laptopa biznesowego – co powinien posiadać?
Notebooki biznesowe to sprzęt, który musi sprawdzić się w niemal każdych warunkach, tak by znacząco ułatwić Ci pracę i nie zawodzić w najważniejszych momentach. Zacznijmy więc od procesora – w laptopach biznesowych najczęściej są to Intel Core i5 lub Intel Core i7 (jak w HP ProBook 450 G8 i5-1135G7). Alternatywnie wybrać możesz także sprzęt z procesorami AMD Ryzen 5 lub Ryzen 7. Zarówno Intel, jak i AMD mają swoich zwolenników, jednak w codziennej pracy z pewnością sprawdzą się oba.
Nie musisz wybierać laptopa z dedykowaną kartą graficzną, jeśli nie montujesz filmów, nie tworzysz skomplikowanych projektów graficznych, a gry nie są rozrywką dla Ciebie. W takim wypadku wystarczy zintegrowany układ graficzny, jak Intel Iris Xe Graphics lub AMD Radeon Graphics. W przypadku gdy potrzebujesz sprzętu z dobrą grafiką, wybierz taki z dedykowaną kartą, np. NVIDIA GeForce.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem laptopa jest pamięć RAM. Notebook biznesowy standardowo powinien posiadać 16 GB RAM-u. Mniejsza wartość – 8GB może być niewystarczająca i negatywnie wpłynie na szybkość pracy sprzętu, natomiast wyższa – 32 GB pozwoli na pozostawienie zapasu mocy.
A jaki dysk twardy najlepiej sprawdzi się w laptopie biznesowym? W nowoczesnych urządzeniach montuje się zwykle dyski SSD, które zapewniają najszybszy dostęp do danych. To, jaka pojemność dysku jest odpowiednia, zależy od tego, czy na komputerze trzymasz dużą liczbę plików czy też nie. Jeśli niezbędne dane przechowujesz na serwerze, w chmurze czy na nośnikach danych, wystarczy 128 lub 256 GB. Ale gdy to laptop jest głównym magazynem plików, najlepiej sprawdzi się 512 GB, 1 TB lub nawet większy dysk.
Nie można zapominać także o baterii, ponieważ jest to niezwykle ważny podzespół, jeśli często podróżujesz albo znajdujesz się w miejscach, gdzie brakuje gniazdka z prądem. Laptop z dobrą baterią to taki, który na jednym ładowaniu wytrzymuje przynajmniej 4-5 godzin.
Ale to nie wszystko. Zwróć uwagę na rodzaj ekranu – najlepiej sprawdzi się laptop z matową matrycą IPS. Taka powłoka dobrze radzi sobie z odbijaniem światła, a więc nie będą przeszkadzać Ci promienie słoneczne czy oświetlenie z zewnątrz.
Na koniec coś, co wielu użytkowników pomija przy wyborze laptopa, a jest to ważne – porty i złącza. Są bardzo istotne, jeśli z notebookiem łączysz różne akcesoria, monitory, kamerę czy rzutnik do prezentacji albo nośniki zewnętrzne. Niezbędne porty to USB i HDMI. Do złącza USB podłączysz np. myszkę czy nośnik danych, a do HDMI monitor lub rzutnik.
Jak widzisz, decydując się na zakup notebooka biznesowego, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących jego konstrukcji. Dzięki temu wybierzesz dokładnie taki sprzęt, jakiego potrzebujesz.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!