W internecie często można spotkać dwa stwierdzenie dotyczące antywirusów: program antywirusowy nie działa oraz to firmy antywirusowe wymyślają szkodliwe oprogramowanie, aby móc zarabiać na swoich programach. Czy to prawda? Specjaliści z AVG postanowili obalić parę mitów.
Jak działa skuteczny program antywirusowy
Skuteczny program antywirusowy działa na wielu płaszczyznach (o czym przekonasz się podczas instalacji), które współpracują ze sobą pod jednym dachem, aby zapewnić urządzeniu bezpieczeństwo.
Dobrym porównaniem są zabezpieczenia w samochodzie. Złodziej musi najpierw otworzyć zamek w drzwiach, następnie wyłączyć alarm, aby w końcu zabrać się za stacyjkę samochodu – trzy systemy bezpieczeństwa, które wzajemnie się uzupełniają. W bezpieczeństwie chodzi wszak o zrozumienie wartości danej rzeczy i zastosowanie odpowiednich poziomów ochrony.
Otwórz drzwi do swojego samochodu i zostaw kluczyki w stacyjce – czy tego właśnie chcą ludzie, którzy twierdzą, iż oprogramowanie antywirusowe jest niepotrzebne? Może Ci się uda, i złodziej akurat nie będzie przechodził obok.
Ale jak długo może trwać taka sytuacja?
Biorąc pod uwagę inne metody, takie jak np. behavioralna, heurystyczna, wykrywanie/zapobieganie włamaniu, opinie, skanowanie linków oraz inne mechanizmy, takie jak zapory, anty-phishing, anty-spam, z których wszystkie są powszechnie używane, stosowanie analogi pomagającej zrozumieć działanie wielu poziomów programu antywirusowego wydaje się mieć sens. Chodzi o to, by program chronił Cię na wielu płaszczyznach, przed jak największą liczbą zagrożeń.

Utrzymanie cyfrowego bezpieczeństwa jest wielowymiarowym przedsięwzięciem, które rozpoczyna się na naszych komputerach i laptopach, a kończy na wszystkich innych urządzeniach, w tym smartfonach, tabletach i elektronicznych czytnikach.
Aby być na bieżąco, potrzebna jest innowacyjność zarówno intelektualna jak i technologiczna. Oprogramowanie, które chroni nasze dzieci przed niebezpieczeństwem sieci społecznościowych oraz przed zagrożeniami online nie ma nic wspólnego z wirusami i można powiedzieć, że jest tak samo (jeśli nie bardziej) ważne, jak codzienna ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

Wirusy mogą być naprawdę groźne. Jednak prawdopodobieństwo złapania takiego, który całkowicie zniszczyłby Waszą cyfrową tożsamość – zakładając, że posiadasz zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające, które jest aktualizowane na bieżąco – jest bardzo małe a wręcz znikome.
A jak to jest z wymyślaniem wirusów przez firmy antywirusowe? No cóż, teorie spiskowe zawsze będą kwitnąć w najlepsze i żadne zapewnienia nie przekonają niedowiarków.
Przede wszystkim wirusy (każdy typ złośliwego oprogramowania) to świetny i dochodowy biznes. Dziennie pojawiają się dziesiątki tysięcy nowy zagrożeń wymyślanych przez hakerów na całym świecie. Więc bez wymyślania własnych zagrożeń, mamy masę pracy z obecnymi.
Zdajemy sobie sprawę, ze ochrona cyfrowych dóbr jest istotnym problemem zarówno dla pojedynczych osób jak i całych firm. Dlatego też, firma AVG oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają, że nasza ochrona przed zagrożeniami jest na najwyższym poziomie. Dodajemy też i udoskonalamy co jakiś czas nowe warstwy ochronne mające na celu zwalczać pojawiające się metody ataków, które rozwijają się dzisiaj w bardzo szybkim tempie.
Dlatego już w wersji 2014 dodamy kilka nowych, fantastycznych opcji, które znacznie zwiększą bezpieczeństwo danych.
Aby faktycznie przekonać się, czy program antywirusowy jest potrzebny, najlepiej go wyłączyć a w przypadku nowych komputerów – w ogóle go nie instalować. Ciekawy eksperyment, ale czy to mądre? Ciężko stwierdzić. Czy to bezpieczne? Zdecydowanie nie. A czy warto? Obyś nigdy nie musiał się przekonywać. Jeśli kiedykolwiek sprawdzałeś zasadność programów antywirusowych pod tym kątem, podziel się wrażeniami bo trzeba przyznać, że jesteśmy szalenie ciekawi 🙂
aaa
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.
podoba mi się ten tytuł artykułu. i cieszę się że ktoś porusza taki temat ale powinno być to pokazane jakoś w filmie i opisane by mogło bardziej przemówić do odbiorcy który czyta ten artykuł
podoba mi sie ten tytul artykulu. i ciesze sie ze ktos porusza taki temat ale powinno byc to pokazane jakos w filmie i opisane by moglo bardziej przemowic do odbiorcy ktory czyta ten artykul