Jeśli jesteś regularnym użytkownikiem sklepów internetowych, na pewno wiesz czym jest kod bezpieczeństwa karty kredytowej – znany także, jako kod weryfikacji karty (lub kod CVV).
Jeśli nie, znajdziesz go na odwrocie swojej karty płatniczej w postaci kodu składającego się z trzech (VISA/MasterCard) lub czterech (karta Amex) cyfr.
Zamierzonym celem kodów CVV jest zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia podczas robienia zakupów przez internet – pomaga to zweryfikować, czy rzeczywiście jesteś posiadaczem danej karty, jako że kod powinien być znany tylko Tobie. Jest to zatem podstawowy sposób przeciwdziałania oszustwom związanym z kartami płatniczymi.
Czy korzystanie z kodu CVV jest bezpieczne?
W przypadku zakupów przez internet odpowiedź jest zazwyczaj twierdząca – wystarczy korzystać ze znanych i zaufanych serwisów o dobrej reputacji. Na pewno zauważyłeś, że wielu internetowych sprzedawców wymaga w dzisiejszych czasach kodu CVV. Jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, iż próbują oni w jakimś stopniu zapobiegać próbom oszustw podejmowanym na ich stronie.
O kod zabezpieczający możesz zostać poproszony również podczas płatności przez telefon. Podobnie jak w przypadku transakcji internetowych, zazwyczaj jest to bezpieczne – pamiętaj tylko, żeby nikt nie podsłuchał szczegółów, które podajesz (unikaj zatłoczonych miejsc, kiedy to robisz).
Jednak z drugiej strony, jeśli płacisz za przedmiot lub usługę osobiście, nigdy nie powinieneś podawać detali dotyczących Twojego kodu CVV. W rzeczywistości sprzedawca nie musi go znać – kod CVV nie jest nigdzie wyświetlany, a podczas skanowania karty istnieją inne sposoby sprawdzenia, czy jesteś upoważniony do jej używania (np. podpis lub kod PIN), jeśli istnieje taka konieczność.
Podawanie kodu CVV podczas zakupów poza siecią jest doskonałą okazją dla oszustów do kradzieży dodatkowych informacji o Twojej karcie. Uzyskanie dostępu do Twojego kodu CVV jest wszystkim czego potrzebują, aby móc zacząć dokonywać nieuczciwych transakcji online – Twoim kosztem!
Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Aby zapobiec problemom związanym z oszustwami online, możesz skorzystać z następujących wskazówek:
- Dokonuj transakcji tylko w znanych serwisach internetowych, którym ufasz. .
- Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające na swoim komputerze, tablecie lub smartfonie. Uchroni Cię to przed złośliwymi programami i wiadomościami typu phishing, które mogły by narazić Cię na utratę ważnych osobistych danych.
- Zawsze śledź historię transakcji swojego konta, aby móc zidentyfikować operacje, które nie zostały przez Ciebie autoryzowane.
- Nigdy nie czytaj na głos wszystkich detali o swojej karcie płatniczej w miejscach publicznych oraz nie zapisuj tych informacji nigdzie indziej.
- Unikaj płacenia kartą przez telefon, chyba że dzwonisz do sklepu bezpośrednio, a numer uzyskałeś z wiarygodnego źródła. Oszuści znani są z tego, że sami dzwonią do ofiary, aby przekonać ją do dokonania płatności za problem, który tak naprawdę nie istnieje!
- Nie podawaj swojego kodu CVV podczas płacenia kartą w zwyczajnym sklepie. Nikt nie powinien od Ciebie tego wymagać. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, można zacząć coś podejrzewać!
- Przy zakupach przez internet rozważ założenie karty elektronicznej. Przelewaj na nią zawsze określoną kwotę pieniędzy.
Czy miałeś kiedyś jakiś problem podczas korzystania z karty płatniczej w internecie? Podziel się z nami swoją historią.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Zobacz dobry antywirus AVAST Internet Security dla osób oczekujących pełnego bezpieczeństwa online.
ja miał problem ras
ja mial problem ras
Kupujacy wyslal mi linka do odbioru pieniedzy gdzie trzeba podac do CCV, Chyba cos tu nie tak: https :// inpost. pl-getorder. live /delivery/ 257437652
Tak, zdecydowanie link jest podejrzany. Praktycznie na pewno jest formą wyłudzenia bądź próbą instalacji złośliwego oprogramowania.