Skuteczność tworzenia kopii bezpieczeństwa (czyt. kopii zapasowych) zależy od tego, w jaki sposób będzie przebiegał proces ich wykonywania oraz z jakich narzędzi skorzystasz.
Przede wszystkim, przydatność każdej kopii zapasowej zależy bezpośrednio od tego, czy w sytuacji awaryjnej, przywrócenie danych będzie możliwe i ile czasu zajmie przeprowadzenie całego procesu odzyskiwania.
Podczas tworzenia kopii zapasowych należy zwrócić uwagę na:
- Częstotliwość – posiadanie starych backup’ów jest (łagodnie mówiąc) mało przydatne. O ile na komputerze domowym może mieć to jakiś sens, to zapewniam Cię, że kopie zapasowe wykonane miesiąc temu w Twojej firmie w niczym Ci nie pomogą. Wyobraź sobie, że przy przenoszeniu na nośnik USB czasochłonnego projektu doszło do awarii, a ostatnia kopia, jaką dysponujesz nie zawiera właściwie jakichkolwiek wprowadzonych przez Ciebie zmian… Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się często.Dlatego tak istotne jest, aby backup’y plików, nad którymi codziennie pracujesz tworzone były na bieżąco. Jeśli przykładowo prowadzisz firmę tworzącą lub rozwijającą oprogramowanie, najlepiej żeby kopie wykonywane były codziennie.
- Niezawodność – polega na odpowiednim miejscu przechowywania kopii zapasowych. Niezbędne jest, aby przechowywać kopie zapasowe na innym dysku, a najlepiej na innym urządzeniu niż oryginalne pliki. W przeciwnym razie ryzykujesz utratą kopii zapasowych wraz ze wszystkimi innymi plikami.Do przechowywania kopii zapasowych doskonale nadaje się zewnętrzny dysk twardy, przenośna pamięć USB lub dysk optyczny, ponieważ tego typu nośniki danych mają duże pojemności i długi okres eksploatacji.Warto również pamiętać, aby regularnie sprawdzać kondycję nośników, na których przechowujemy nasz backup i tym samym zapobiec nieoczekiwanym problemom.
- Dostępność – nośnik, na którym magazynujemy kopie zapasowe powinien zawsze znajdować się w łatwo osiągalnym dla nas miejscu. Nie można jednak narażać nośnika na uszkodzenia mechaniczne np. zalanie wodą, upadek z wysokości oraz należy upewnić się, że nośnik jest dobrze chroniony przed osobami niepożądanymi.Jest to ważny, ale ze względu na cyberprzestępców także ciężki do spełnienia warunek, dlatego też obecnie małe i średnie firmy coraz częściej korzystają z usług świadczonych za pośrednictwem chmur.
Nie da się prościej?
Jeżeli Twoja kopia zapasowa spełnia powyższe wymagania możesz być pewien, że Twoje dane są bezpieczne. Jednak proces codziennego kopiowania plików na dobrze zabezpieczony zewnętrzny dysk lub serwer, do którego mamy stały dostęp oraz częste sprawdzanie jego stanu technicznego może wydawać się czasochłonne.
Racja. I tutaj z pomocą przychodzi możliwość zautomatyzowania Twojego backup’u. Programów do automatycznego wykonywania kopii zapasowych jest naprawdę mnóstwo, ważne jednak, aby wybrać jak najbardziej optymalną opcję dla Twojej firmy. Niektóre programy mają nawet opcje wysłania do Ciebie wiadomości email jeśli dojdzie do jakiś problemów w czasie backup’u.
Dodatkowo jest to niezwykle trwałe rozwiązanie, ponieważ raz skonfigurowany program nie będzie potrzebował więcej uwagi i sam zajmie się tworzeniem kopii oraz ich nadpisywaniem.
Poniżej zamieszczam kilka najczęściej używanych, darmowych programów do tworzenia kopii zapasowych oraz odzyskiwania danych:
COMODO Backup – posiada dziesiątki wspaniałych funkcji, jak na przykład: kopiowanie plików i folderów, plików rejestru, zapamiętywanie używanych kont email, poszczególnych wpisów do rejestru, danych przeglądarki. Możesz zadecydować, czy kopie zapasowe będą podzielone na mniejsze części, spakowane i/lub zabezpieczone hasłem. Posiada szeroki wybór częstotliwości tworzenia backup’u: manualnie, przy zalogowaniu, dziennie, tygodniowo, miesięcznie lub nawet co określoną liczbę minut. Przywracanie danych za pomocą COMODO Backup również nie jest trudne. Wystarczy podłączyć nośnik, na którym znajdują się kopie zapasowe i można swobodnie odzyskiwać poszczególne pliki lub po prostu za pomocą obrazu kopii zapasowej przywrócić system do oryginalnego stanu.
AOMEI Backupper Standard – bardzo prosty w obsłudze, ale jednocześnie bogaty w wiele funkcji, które możesz wykorzystać jeśli zajdzie taka potrzeba. Pozwala na kopiowanie partycji lub nawet całego dysku na inny dysk, na którym znajduje się AOMEI Backupper. Można odzyskiwać pojedyncze pliki poprzez odnajdywanie ich na obrazie kopii zapasowej lub bez kłopotu przywrócić całą zawartość.
EaseUS Todo Backup – uniwersalny program zdolny do tworzenia kopii zapasowych pojedynczych plików, całych folderów na lokalnym dysku lub folderze sieciowym. W czasie planowania backup’u lub po ukończonej pracy programu można uruchomić przyrostowy, różnicowy lub całkowity backup na tych samych danych. Program wyposażony jest w historię wykonywania kopii zapasowych więc łatwo o odzyskanie plików z konkretnego okresu. Ponadto program posiada takie funkcje jak: ograniczenie prędkości backup’u, oczyszczanie dysku, ochronę kopii zapasowej hasłem oraz zachowanie ustawień zabezpieczeń w czasie tworzenia kopii.
Jak przeżyć katastrofę? Przeczytaj nasz poradnik już teraz, klikając tutaj!
A jak tam u Was? Pamiętacie o backupie? Z czego korzystacie?
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Zobacz AVAST Business Antivirus – antywirus dla małej firmy. Zaufało nam już 700 tysięcy firm.