Zawód programisty mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające określone kompetencje. Niezwykle ważna jest umiejętność logicznego myślenia, zdolność do pracowania pod presją czasu, komunikatywność i chęć do ciągłej nauki. W poniższym artykule dokładnie tłumaczymy, jakim wymogom muszą sprostać osoby chcące zacząć karierę w branży IT.
Spis treści
- Co zrobić, by zostać programistą – najważniejsze informacje
- Jakimi cechami trzeba się wyróżniać, aby wykonywać zawód programisty?
- Jak nauczyć się programistycznego myślenia?
Co zrobić, by zostać programistą – najważniejsze informacje
Programista uchodzi za jeden z najlepiej opłacanych zawodów – zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, iż zapotrzebowanie na tego typu specjalistów od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Karierę w branży IT mogą zrobić zarówno osoby młode jak i te, które mają już za sobą różne zawodowe doświadczenia.
Podstawowym wymogiem, który stoi przed osobami chcącymi zostać programistą, jest oczywiście opanowanie podstaw programowania. W jaki sposób? Liczba dostępnych możliwości jest całkiem spora. Wiele osób decyduje się na udział w specjalnych bootcampach programowania – pozwalają one na zdobycie specjalistycznej wiedzy. Udział w bootcampach jest płatny, trwają one czasem nawet kilka miesięcy, jednak ich uczestnicy otrzymują ogromną dawkę wiedzy, dzięki czemu praca w IT jest dla nich bardziej dostępna.
Wiele osób stawia także na ukończenie studiów na kierunku informatyka, telekomunikacja bądź pokrewnym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż na takich studiach dominuje zazwyczaj wiedza teoretyczna. Absolwenci kierunku informatyka najczęściej nie posiadają wystarczających umiejętności, które pozwalałyby im na to, by wykonywać zawód programisty. Z drugiej strony wielu pracodawców premiuje tych kandydatów, którzy mają dyplom uczelni wyższej. Decydując się na studia informatyczne trzeba pamiętać o tym, że pozyskana tam wiedza nie wystarczy, by od razu móc objąć wymarzone stanowisko.
Oprócz bootcampów i kursów przyszli programiści powinni też uczyć się programowania w domu. W internecie można znaleźć ogromną liczbę profesjonalnych kursów dedykowanych programistom. Nie brakuje także filmów edukacyjnych, forów czy e-booków.
Jakimi cechami trzeba się wyróżniać, aby wykonywać zawód programisty?
Dla kogo jest praca w IT? Programista powinien wyróżniać się określonymi cechami charakteru. Do wykonywania tej pracy konieczne jest spełnienie wielu warunków. Programista powinien:
- umieć logicznie myśleć i analizować informacje,
- mieć cierpliwość – aby zdobyć kwalifikacje do wykonywania tego zawodu trzeba poświęcić dużo czasu, zaś na najlepsze zarobki mogą liczyć tylko te osoby, które będą miały to na uwadze,
- być gotowy do nieustannego uczenia się i poznawania nowych rzeczy – wyróżnikiem branży IT jest fakt, iż cały czas tworzone są nowe technologie i języki, a ich znajomość jest niezwykle istotna,
- być dokładny,
- być odpowiedzialny – od decyzji podejmowanych przez specjalistę IT niejednokrotnie zależy powodzenie całego projektu, dlatego powinien każdego dnia wykazywać się zaangażowaniem,
- być komunikatywny – praca w IT polega na działaniu w grupie, dlatego specjalista piastujący to stanowisko musi umieć efektywnie porozumiewać się z pozostałymi członkami zespołu,
- znać język angielski.
Jak nauczyć się programistycznego myślenia?
Programista oprócz tego, iż musi posiadać konkretne umiejętności odnośnie stosowania danych języków programowania, powinien także umieć analizować dane oraz diagnozować i weryfikować pewne problemy. Niezwykle istotne jest też to, by osoba piastująca stanowisko programisty umiała czytać ze zrozumieniem – nie tylko po polsku, ale także po angielsku.
Jak nauczyć się programistycznego myślenia? Jeżeli osoba chcąca zrobić karierę w IT radzi sobie dobrze z przedmiotami ścisłymi, umie logicznie myśleć i wyciągać wnioski, wtedy jej szanse na powodzenie są bardzo duże.
Jednym z najlepszych sposobów na to, by przekonać się, czy posiadamy predyspozycje do tego, by myśleć jak programista, jest udział we wcześniej omówionych bootcampach i kursach programistycznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że programowanie trzeba przede wszystkim po prostu lubić. W tej pracy nie poradzą sobie osoby, które nie mają smykałki do programowania oraz się tym zwyczajnie nie interesują.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!