Na zlecenie jedenej z firm produkujących antywirusy, przeprowadzono ankietę wśród użytkowników smartfonów. Respondentów pytano, co jest dla nich naprawdę ważne w kwestii bezpieczeństwa. W ankiecie wzięło udział prawie 25 tysięcy ludzi z 11 krajów świata, a wyniki są bardzo zaskakujące i chyba nikt nie byłby w stanie przewidzieć, czego obawiają się użytkownicy smartfonów.
Użytkownicy smartfonów wolą wyciek nagich fotek niż pieniędzy
Najbardziej zadziwiającym wnioskiem z całego badania jest fakt, że posiadacze smartfonów bardziej boją się wycieku poufnych informacji bankowych niż ich nagich fotek.
We wszystkich 11 krajach uczestnicy ankiety przyznali, że skradzione nagie fotki byłyby dla nich zarówno teraz, jak i w przyszłości mniej problematyczne niż wyciek informacji bankowych.
Wyciekiem prywatnych zdjęć najmniej przejmują się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, a najwięcej Argentyny – prawie połowa ankietowanych.
Historia przeglądania na cenzurowanym
Z przeprowadzonej ankiety można się dowiedzieć również innych ciekawych faktów, np. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Indii, Francji i Czech najbardziej wstydzą się historii odwiedzanych przez siebie stron. W Brazylii, Indiach i Wielkiej Brytanii najbardziej boją się, że ich małżeństwo rozpadłoby się, gdyby partnerzy przejrzeli historię przeglądania poszczególnych witryn.
Co ciekawe, najwięcej pikantnych zdjęć i filmików przesyłają sobie Hiszpanie, Czesi i Francuzi, natomiast nieprzyzwoite wiadomości to domena Niemców, Argentyńczyków i Brytyjczyków.
Jak się zabezpieczyć?
Użytkownicy tej ankiety nie musieliby się bać, gdyby zastosowali się do paru prostych kroków. Przede wszystkim ustanowienie mocnego hasła lub wykorzystanie zabezpieczeń biometrycznych np. odcisk palca. Na nic jednak najlepsze zabezpieczenia, jeśli większość ludzi, nie blokuje nawet swojego telefonu, gdy z niego nie korzysta.
Najbardziej świadomymi użytkownikami smartfonów pod względem bezpieczeństwa są Hiszpanie, Francuzi i Niemcy. Natomiast mieszkańcy Brazylii, Meksyku i Argentyny nie powinni chyba smartfonów używać w ogóle. Amerykanie są gdzieś pośrodku i deklarują, że 65% z nich blokuje swoje telefony, gdy nie są używane.
Jak widać Amerykanie niezbyt dobrze dbają o swoje prywatne interesy – przechowują na swoich smartfonach zbyt dużo poufnych danych i niezbyt dobrze ich chronią.
Szkoda, że Polacy nie brali udział w tym badaniu. Bardzo jestem ciekawa, czego baliby się najbardziej – wycieku informacji bankowych, nagich zdjęć czy prywatnych wiadomości?
A jak Ty chronisz dane na swoim smartfonie? Blokujesz urządzenie zawsze, gdy nie jest używane? A może korzystasz z opcji zapamiętania hasła na różnych platformach?
Źródło: thenextweb.com
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Wydaje się, że w Polsce również gorszą opcją byłaby utrata danych bankowych, a co za tym idzie często również i oszczędności. Natomiast co do zdjęć. To czasem nie muszą to być 'nagie zdjęcia’ by również czasem przysporzyć wstydu 🙂 Najlepiej takich fotek nie trzymać w telefonie prawda? 😉
Wydaje sie, ze w Polsce rowniez gorsza opcja bylaby utrata danych bankowych, a co za tym idzie czesto rowniez i oszczednosci. Natomiast co do zdjec. To czasem nie musza to byc 'nagie zdjecia’ by rowniez czasem przysporzyc wstydu 🙂 Najlepiej takich fotek nie trzymac w telefonie prawda? 😉