W dzisiejszych czasach, gdy mowa o portfelu, nie mamy na myśli tylko i wyłącznie skórzanego portfela, w którym mieszczą się banknoty i monety. Świat się zmienił, tak samo zmieniły się metody płatności i z gotówki korzystamy już coraz rzadziej. Dlatego, jeżeli chcesz chronić swój portfel, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak również i wirtualne w internecie.
Bezpieczeństwo portfela cyfrowego i tradycyjnego
Spis treści
- Portfel tradycyjny i cyfrowy
- 1. Jeżeli telefon to Twój portfel…
- 2. Czy Twój portfel mówi sam za siebie?
- 3. Zawsze korzystaj z kodu PIN
- 4. Sprawdzaj za co płacisz
- 5. Wyrzucaj stare rachunki, niszcz stare karty
Portfel tradycyjny i cyfrowy
W przeszłości pilnowanie swojego portfela oznaczało po prostu dbanie o to, by nie wypadł z kieszeni lub torebki.
W dzisiejszych czasach, gdy pojawiły się nowe metody płatności, jak np. płatności zbliżeniowe lub powszechnie korzysta się z kart chipowych zabezpieczonych PIN-em, nie jest to już takie proste.
Tym bardziej, że hakerzy i oszuści internetowi są coraz bardziej kreatywni w pozyskiwaniu poufnych informacji dotyczących Nas.
Na pewno chcesz płacić za towary i usługi szybko i bezproblemowo, ale czy zdajesz sobie sprawę, z jakim wiąże się to ryzykiem?
Na co dzień, w biegu, pewnie rzadko myślisz o poufnych danych, które nosisz ze sobą codziennie i jak ważne jest bezpieczeństwo Twojego portfela w erze cyfrowej.
Aby upewnić się, że Twój wirtualny portfel jest tak samo bezpieczny, jak ten zwykły wypełniony kartami lub banknotami, skorzystaj z poniższych rad:
1. Jeżeli telefon to Twój portfel…
Wraz z upowszechnieniem się płatności zbliżeniowych przy użyciu aplikacji takich jak Apple Pay i Android Pay, Twój smartfon sam w sobie może być uważany za portfel. Z tego powodu musisz zwracać baczną uwagę na jego fizyczne bezpieczeństwo, jak również bezpieczeństwo w sieci.
Oznacza to, że powinieneś podjąć następujące kroki: rozważne korzystanie z telefonu poza domem; upewnienie się, że zainstalowałeś systemy antywirusowe, chroniące przed złośliwym oprogramowaniem; w czasie wykonywania operacji pieniężnych korzystanie z bezpiecznego połączenia.
2. Czy Twój portfel mówi sam za siebie?
Być może o tym nie wiesz, ale przy rosnącej popularności systemów zbliżeniowych, karty płatnicze w Twoim portfelu mogą udostępniać dane dotyczące płatności bez Twojej wiedzy. Jeśli Twoja karta posiada symbol Wi-Fi, to prawdopodobnie wykorzystuje technologię RFID (ang. Radio-frequency identification), która umożliwia odczytanie danych z karty bez konieczności zbliżenia lub włożenia jej do czytnika kart.
Oznacza to również niestety, że także cyberprzestępcy mogą odczytać z karty pewne dane, jeśli tylko znajdą się odpowiednio blisko Ciebie. Na szczęście w sklepach są już dostępne portfele ze specjalnymi przegródkami na karty tego typu.
Są wtedy dodatkowo zabezpieczone i nie musimy rezygnować z wygody, jaką dają karty zbliżeniowe.
W licznych konkursach AVG i TrybuAwaryjnego możesz również wygrać specjalne etui, dzięki któremu Twoje płatności będą bezpieczne.
3. Zawsze korzystaj z kodu PIN
Pomimo tego, że wiele się na ten temat mówi w mediach, ciągle zdarzają się osoby, które swój kod PIN noszą razem z kartą w portfelu. Niektórzy, co gorsza, przyklejają go nawet na samą kartę. Jest to absolutnie niedopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa – to tak jakby zostawić klucze w drzwiach wejściowych do mieszkania.
Jeśli zapamiętanie kodu PIN jest dla Ciebie trudne, zmień go na ciąg cyfr, którego na pewno nie zapomnisz. Jednocześnie kod nie powinien być zbyt przewidywalny, gdyż w przypadku kradzieży, bardzo ułatwisz zadanie złodziejom. W czasie wprowadzania kodu PIN, staraj się zasłonić, aby nikt nie mógł go podpatrzeć.
Płacenie za towar w kilka sekund jest bardzo kuszące, ale musimy się zastanowić, czy ta wygoda nie ma zbyt wysokiej ceny i czy względy bezpieczeństwa nie są jednak ważniejsze. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach ustalono limit na zapłatę kartą zbliżeniową bez podawania kodu PIN. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zrobienia 'pokaźnych’ zakupów w przypadku kradzieży karty.
Dla wszystkich niezdecydowanych oraz obawiających się potencjalnych zagrożeń, istnieje jeszcze jedna opcja. Można zrezygnować z posiadania karty zbliżeniowej i korzystać ze zwykłej karty chipowej, przy której każdą transakcję trzeba potwierdzić kodem PIN.
4. Sprawdzaj za co płacisz
Skoro korzystasz z płatności zbliżeniowych, to zapewne sam bardzo szybko przekonałeś się, jak łatwo stracić kontrolę nad swoimi wydatkami. Dlatego warto raz w miesiącu przejrzeć wyciąg bankowy pod kątem 'podejrzanych’ płatności.
Wielu z nas myśli sobie: takie coś na pewno mi się nie przydarzy. Ale oszuści internetowi często okradają nas, rozpoczynając od bardzo niewielkich kwot, które łatwo umkną każdemu, kto nie jest wystarczająco czujny.
5. Wyrzucaj stare rachunki, niszcz stare karty
Czy Twój portfel też pęka w szwach od starych paragonów i potwierdzeń transakcji? Jeśli tak, to natychmiast się ich pozbądź. Paragony mogą zawierać mnóstwo cennych informacji w tym szczegóły Twojej karty kredytowej lub Twój podpis.
Ważne paragony, które chcesz zatrzymać np. w celach gwarancyjnych lub dokumentujące wydatki biznesowe, przechowuj w domu, a nie noś ich ze sobą. Całą resztę potargaj lub włóż do niszczarki.
Tak samo postępuj z kartami płatniczymi, których okres ważności już upłynął – nie noś ich przy sobie tylko zniszcz. Co prawda nie można już nimi płacić, ale dla potencjalnego oszusta są bardzo dobrym źródłem informacji o Tobie.
A Ty jak chronisz swój portfel tradycyjny i cyfrowy? Czy któraś z rad jest dla Ciebie pomocna?
źródło: www.avg.com
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera .
Witam!
Wydawało mi się, że wiem dosyć dużo o zabezpieczeniach, o których mowa w artykule, ale rzeczywiście świat idzie z postępem, a cyberprzestępcy razem z nim. Nie wiedziałam, ze cyberprzestępcy mogą odczytać z karty pewne dane, jeśli tylko znajdą się odpowiednio blisko mnie. To jest rada, z której na pewno skorzystam i będę bardzo ostrożna. DZIĘKUJĘ! 🙂
Pozdrawiam, Celina
Słyszałam juz o kradzieżach z kart zbliżeniowych. Zastanawiam się tylko, w jaki sposób działają te specjalne przegródki w portfelach? I jak o taki portfel zapytać w sklepie?
Działają w taki sposób, że ekranują kartę po prostu. Karta nie odpowiada na sygnał NFC, zachowuje się powiedzmy jak wifi gdy nie ma zasięgu 😉
Karta poprawnie dopiero działa po wyjęciu z etui czyli „łapie zasięg” 🙂
ja także dowiedziałam się nowych rzeczy na temat kart i ich chronienia, szczególnie zainteresowała mnie informacja o portfelach chroniących karty.
To, że cyberprzestępcy mogą wyczytać cenne dla nich informacje nawet z paragonów dowiedziałam się z tego artykułu. Dziękuję.
Od dziś paragony niszczę bardzo starannie.
Znakomity artykuł. Bez owijania w bawełnę, konkrety dotyczące zagrożeń i sposoby chronienia się przed nimi. Z niektórych korzystam na codziennie, z pozostałych nie muszę. Dzięki za przypomnienie, że muszę kupić ochronę na kartę, znowu o tym zapomniałem
pozdrawiam
Cieszymy się, że nasza lektura okazuje się pomocna i zapraszamy po więcej 🙂
Czy po zgłoszeniu do banku zaginięcia lub kradzieży karty, istnieje jakiś system zwrotny na przykład z banku czy z policji , że ktoś tą kartą robi zakupy w sklepie czy w markecie. Czy tylko taka karta jest zablokowana. Bo gdyby istniał taki system takiego delikwenta mogłaby ochrona na miejscu zatrzymać.
Normalne zablokowanie karty w banku po zgubieniu/kradzieży powoduje również, że przestają działać płatności zbliżeniowe tą kartą. Będzie ona przez terminale czy zakupy online odrzucana jako zablokowana/nieważna.
Prosto i jasno.
Nigdy za wiele bezpieczeństwa, bo można zostać gołym i bosym.
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Myślałam, że aby ochronić się przed kradzieżą internetowych pieniędzy wystarczy tylko pilnować swojej karty i zasłaniać panel przy wpisywaniu pinu. Okazuje się, że wiedziałam tylko 1/3 z tego jak nie paść ofiarą cyberprzestępców. Dziękuję Wam bardzo za tak cenne wskazówki. Od dzisiaj zamierzam się do nich stosować 😉
Pozdrawiam!
Super, dzięki za komentarz! To dla nas bardzo motywujące do dalszej pracy i pisania podobnych artykułów.
Dzięki za udany artykuł 🙂 teraz jestem bardziej poinformowana o kradzieżach Internetowych :p od dziś wyrzucam paragony 🙂
Witam!Wydawalo mi sie, ze wiem dosyc duzo o zabezpieczeniach, o ktorych mowa w artykule, ale rzeczywiscie swiat idzie z postepem, a cyberprzestepcy razem z nim. Nie wiedzialam, ze cyberprzestepcy moga odczytac z karty pewne dane, jesli tylko znajda sie odpowiednio blisko mnie. To jest rada, z ktorej na pewno skorzystam i bede bardzo ostrozna. DZIeKUJe! :)Pozdrawiam, Celina
Slyszalam juz o kradziezach z kart zblizeniowych. Zastanawiam sie tylko, w jaki sposob dzialaja te specjalne przegrodki w portfelach? I jak o taki portfel zapytac w sklepie?
ja takze dowiedzialam sie nowych rzeczy na temat kart i ich chronienia, szczegolnie zainteresowala mnie informacja o portfelach chroniacych karty.
To, ze cyberprzestepcy moga wyczytac cenne dla nich informacje nawet z paragonow dowiedzialam sie z tego artykulu. Dziekuje. Od dzis paragony niszcze bardzo starannie.
Znakomity artykul. Bez owijania w bawelne, konkrety dotyczace zagrozen i sposoby chronienia sie przed nimi. Z niektorych korzystam na codziennie, z pozostalych nie musze. Dzieki za przypomnienie, ze musze kupic ochrone na karte, znowu o tym zapomnialem pozdrawiam
Dzialaja w taki sposob, ze ekranuja karte po prostu. Karta nie odpowiada na sygnal NFC, zachowuje sie powiedzmy jak wifi gdy nie ma zasiegu ;)Karta poprawnie dopiero dziala po wyjeciu z etui czyli „lapie zasieg” 🙂
Cieszymy sie, ze nasza lektura okazuje sie pomocna i zapraszamy po wiecej 🙂
Czy po zgloszeniu do banku zaginiecia lub kradziezy karty, istnieje jakis system zwrotny na przyklad z banku czy z policji , ze ktos ta karta robi zakupy w sklepie czy w markecie. Czy tylko taka karta jest zablokowana. Bo gdyby istnial taki system takiego delikwenta moglaby ochrona na miejscu zatrzymac.
Prosto i jasno.Nigdy za wiele bezpieczenstwa, bo mozna zostac golym i bosym.
Normalne zablokowanie karty w banku po zgubieniu/kradziezy powoduje rowniez, ze przestaja dzialac platnosci zblizeniowe ta karta. Bedzie ona przez terminale czy zakupy online odrzucana jako zablokowana/niewazna.
Bardzo ciekawy i pomocny artykul. Myslalam, ze aby ochronic sie przed kradzieza internetowych pieniedzy wystarczy tylko pilnowac swojej karty i zaslaniac panel przy wpisywaniu pinu. Okazuje sie, ze wiedzialam tylko 1/3 z tego jak nie pasc ofiara cyberprzestepcow. Dziekuje Wam bardzo za tak cenne wskazowki. Od dzisiaj zamierzam sie do nich stosowac ;)Pozdrawiam!
Super, dzieki za komentarz! To dla nas bardzo motywujace do dalszej pracy i pisania podobnych artykulow.
Dzieki za udany artykul 🙂 teraz jestem bardziej poinformowana o kradziezach Internetowych :p od dzis wyrzucam paragony 🙂