CyberTarcza, czyli jak uchronić dane w telefonie komórkowym przed atakami i złośliwym oprogramowaniem?

0

Jednym z największych wyzwań współczesności jest cyberbezpieczeństwo. Za pośrednictwem internetu użytkownicy przesyłają wrażliwe i ważne – z punktu widzenia ich bezpieczeństwa – dane: robią to niemal nieustannie. Większość ma w kieszeni smartfon z dostępem do sieci, loguje się za jego pośrednictwem do swojego serwisu bankowego, wysyła prywatne zdjęcia, podaje informacje, takie jak numer karty płatniczej czy dane osobowe.

W kontekście ochrony urządzeń mobilnych przed cyberatakami niezbędne są przede wszystkim: wiedza i świadomość. Można jednak się wspomóc technologią. Orange w swojej ofercie ma usługę, CyberTarczę, która może zwiększyć bezpieczeństwo zawartości smartfona. Jak to działa i czy warto z tego rozwiązania skorzystać?

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Na jakie zagrożenia w sieci są narażeni użytkownicy?

Szacuje się, że co godzinę w sieci dochodzi do próby 10 tysięcy ataków hakerskich różnego rodzaju. Cyberprzestępcy próbują na różne sposoby pozyskać wrażliwe dane z urządzeń stacjonarnych i mobilnych użytkowników, a ich pomysłowość nie zna granic.

Do najpowszechniejszych metod oszustw internetowych należą:

 • phishing, czyli podszywanie się pod maile i inne wiadomości różnego rodzaju instytucji, firm lub urzędów, najczęściej banków, ale również kurierów; w treści takich wiadomości pojawia się najczęściej prośba o kliknięcie linku, pobranie załącznika lub podanie wrażliwych danych; takie wiadomości, a także strony, na które kierują linki, są najczęściej trudne do odróżnienia od prawdziwych witryn instytucji i wiele osób daje się złapać w pułapkę; do phishingu dochodzi też często, gdy hakerom uda się przejąć czyjeś konto w mediach społecznościowych, proszą wówczas znajomych takiej osoby o szybką pożyczkę, najlepiej dokonaną przez internet na anonimowe konto;
 • ransomware, czyli instalacja złośliwego oprogramowania na urządzeniu mobilnym, które następnie zostaje zablokowane, a użytkownik zmuszony jest do zapłaty za możliwość dalszego użytkowania i dostęp do własnych danych; ransomware może być konsekwencją phishingu, a oprogramowanie pojawia się na telefonie czy tablecie po kliknięciu linku lub ściągnięciu załącznika, bardzo często dochodzi do masowego zainfekowania urządzeń, niestety nawet po zapłacie okupu (ransom, z ang. okup) nie ma się żadnej pewności, że otrzyma się z powrotem władzę nad smartfonem i czy nie dojdzie do ponownego ataku.

CyberTarcza – jak może poprawić bezpieczeństwo w internecie?

Aby wspomóc użytkowników w nierównej walce z hakerami i próbami internetowych oszustw, w Orange możesz aktywować CyberTarczę, czyli usługę, która ma zwiększać ochronę przed zagrożeniami.

Jak działa CyberTarcza?

 • Blokuje dostęp do podejrzanych lub niebezpiecznych stron internetowych.
 • Pozwala użytkownikom tworzyć własne filtry na strony lub kategorie stron, na które nie można wejść z urządzenia chronionego przez CyberTarczę.
 • Udostępnia użytkownikom dostęp do raportów bezpieczeństwa i pozwala im zdobyć większą świadomość zagrożeń.

CyberTarcza to usługa dostępna dla wszystkich użytkowników usług mobilnych Orange, zarówno telefonii komórkowej, jak i internetu LTE, bez względu na to, czy mają umowę i płacą abonament, czy jest to prepaid. Wszystkie szczegóły dotyczące oferty CyberTarczy i możliwości, które oferuje, dostępne są na stronie internetowej: https://www.orange.pl/view/cybertarcza-dla-ciebie.

Niewątpliwa zaletą CyberTarczy, która sprawia, że jest o wiele bardziej funkcjonalna niż program antywirusowy , jest brak konieczności instalacji. Dzięki temu usługa nie zużywa pamięci ani baterii telefonu, nie spowalnia też jego działania. Szczególnie ta ostatnia cecha jest bardzo istotna – programy antywirusowe potrafią być bowiem bardzo obciążające dla systemu.

Nie tylko CyberTarcza, czyli bezpieczny internet w telefonie

Aby jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo danych w sieci, nie wystarczy jedynie CyberTarcza. Jest ona skutecznym narzędziem i z całą pewnością wspomoże użytkownika w ochronie przed wieloma internetowymi oszustami. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest świadomość zagrożeń i unikanie ich. Jak to zrobić? Oto kilka porad.

 • Nie wchodź na strony internetowe, które wydają Ci się podejrzane lub niebezpieczne.
 • Nigdy nie podawaj w mailu, SMS-ie czy wiadomości komunikatorem poufnych danych – loginów, haseł, informacji prywatnych.
 • Jeśli otrzymasz wiadomość, której wiarygodność wzbudza Twoje podejrzenia, spróbuj skontaktować się z rzekomym nadawcą (bankiem, sklepem internetowym, urzędem) i dowiedz się, czy wiadomość została przez niego faktycznie wysłana.
 • Używaj złożonych haseł, składających się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych; unikaj ciągów liter lub cyfr, dat urodzenia, kombinacji imienia i nazwiska.
 • Staraj się korzystać z internetu tylko za pośrednictwem zaufanych urządzeń, jeśli korzystasz z przypadkowego komputera lub tabletu, nie loguj się na wrażliwe strony jak skrzynka mailowa, social media czy serwis banku.
 • Unikaj logowania się do wrażliwych serwisów, gdy korzystasz z niezabezpieczonych lub publicznie dostępnych sieci Wi-Fi.

Poniższe porady w znacznym stopniu poprawią Twoje bezpieczeństwo w sieci i znacznie utrudnią życie wszystkim, którzy będą próbowali Cię oszukać lub wyłudzić Twoje dane.

Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 4]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku