Cyberbezpieczeństwo małych i średnich firm

0

Kwestia cyberbezpieczeństwa stała się niezwykle kluczowa również i dla małych firm. Istnieje szereg kroków, które każda firma powinna koniecznie podjąć, by czuć się bezpiecznie w  sieci.

Wraz ze wzrostem świadomości potencjalnych zagrożeń, zmienia się również sposób postrzegania cyberbezpieczeństwa. Według amerykańskiej Izby Handlowej (Chamber of Commerce) eksperci ds. bezpieczeństwa dzielą firmy na dwie grupy: „te, które padły ofiarą hakerów i wiedzą o tym oraz te, które również zostały zhakowane, ale jeszcze o tym nie wiedzą”.

Być może jest to opinia nieco przesadzona, ale dobrze podkreśla konieczność pilnego stworzenia zasad cyberbezpieczeństwa nawet dla małych firm. Według Amerykańskiej Izby Handlowej pytanie nie brzmi, czy podjąć takie działania, ale raczej, kiedy należałoby je wdrożyć w życie.

Każdy z pracowników powinien być przeszkolony z zasad bezpieczeństwa IT w swojej firmie

Każdy z pracowników powinien być przeszkolony z zasad bezpieczeństwa IT w swojej firmie

Cyberbezpieczeństwo dotyczy każdej firmy

Zarówno Stany Zjednoczone jak i Europa wybrały październik na miesiąc cyberbezpieczeństwa, aby podkreślić, jak bardzo ważna jest ta kwestia dla każdej firmy. Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST) jest jedną z rządowych organizacji zajmujących się kwestią bezpieczeństwa w sieci i we współpracy z Urzędem ds. małych przedsiębiorstw (SBE) i Federalnym Biurem Śledczym (FBI) wspiera i doradza małym firmom w kwestiach radzenia sobie z cyberprzestępstwami. Dodatkowo NITS pracuje obecnie nad raportem Bezpieczeństwo informacji w małych firmach: Podstawy, którego autorami są Richard Kissel i Hyunjeong Moon.

Kluczowe zabezpieczenia

Zasady cyberbezpieczeństwa nie działają na zasadzie wszystko albo nic. NIST całkiem słusznie zauważa, że odpowiednie środki bezpieczeństwa mogą być różne dla każdej z firm i nie każde przedsiębiorstwo będzie mogło szybko wdrożyć u siebie wszystkie możliwe zabezpieczenia. Jednocześnie eksperci wyodrębnili jednak pewną liczbę praktyk, dotyczących cyberbezpieczeństwa, które uznali za „absolutnie niezbędne” i zalecili, aby nawet najmniejsze firmy wdrożyły je u siebie w celu ochrony informacji, systemów oraz sieci.

Praktyki te obejmują:

  • Zabezpieczenie informacji/systemów/sieci przed wirusami, programami szpiegującymi oraz złośliwym oprogramowaniem.
  • Ochronę połączenia internetowego firmy.
  • Instalację i aktywację zapór sieciowych (firewalls) na wszystkich systemach firmy.
  • Uaktualnianie systemów operacyjnych i programów.
  • Sporządzanie kopii zapasowych ważnych danych/informacji biznesowych.
  • Szkolenie pracowników w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa danych.
AVG stworzyło specjalne narzędzie, dzięki któremu możemy ocenić poziom bezpieczeństwa w firmie

AVG stworzyło specjalne narzędzie, dzięki któremu możemy ocenić poziom bezpieczeństwa w firmie

Jak ocenić potencjalne ryzyko?

Ocenę poziomu bezpieczeństwa firmy i potencjalnego ryzyka związanego z cyberprzestępstwami można rozpocząć przy pomocy bezpłatnego narzędzia AVG Small Business Security Healthcheck, które AVG Business udostępnia na swojej stronie internetowej. Przy pomocy tego narzędzia w ciągu kilku minut można stworzyć profil cyberbezpieczeństwa dla swojej firmy. Następnie może on zostać wykorzystany bezpośrednio w firmie lub przekazany dostawcy usług internetowych, który w oparciu o praktyki bezpieczeństwa panujące w danej firmie, zapewnia właściwe rozwiązania.

W większości przypadków eksperci ds. bezpieczeństwa, podobnie jak członkowie NIST, są zdania, że ochrona antywirusowa, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i instalacja zapór sieciowych to konieczne środki bezpieczeństwa. Bardzo łatwo można je podjąć przy użyciu takich programów jak: niedawno zaktualizowane AVG AntiVirus oraz AVG Internet Security firmy AVG Business.

Programy posiadają bardzo łatwy w obsłudze interfejs oraz automatyczne funkcje ochrony, a więc nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy. Upewnienie się, że zainstalowano program antywirusowy oraz zapory sieciowe to pierwszy i najłatwiejszy krok, jaki każda firma powinna podjąć.

Plan cyberbezpieczeństwa dla każdego

Cyberbezpieczeństwo małych i średnich firm osiągnęło już prawie status misji, ale nie oznacza to, że konieczność zabezpieczania firmy ma negatywnie wpłynąć na jej zasoby, finanse czy działalność biznesową.

Firma AVG Business posiada sieć ponad 10,000 partnerów handlowych, aktywną społeczność użytkowników oraz na bieżąco aktualizowane rozwiązania programowe.  To wszystko po to, by każda, nawet najmniejsza firma, mogła podjąć odpowiednie środki cyberbezpieczeństwa i nie obawiać się potencjalnych zagrożeń.

Jeśli twoja firma nie ma jeszcze planu cyberbezpieczeństwa, teraz jest najlepszy czas, aby o tym pomyśleć. A może była to pierwsza rzecz, od której rozpocząłeś działalność?

Czy uważasz, że również mała firma powinna zadbać o cyberbezpieczeństwo? Sprawdź prognozy cyberbezpieczeństwa dla firm na 2017 rok.

Źródło: //now.avg.com/addressing-cybersecurity-for-small-medium-businesses/

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG antywirus dla firmy. Kompleksowa ochrona dla plików, przelewów i wszystkiego co najważniejsze w firmie.
antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
GrubyCzarny kot
Gość
GrubyCzarny kot

Aktywne promowanie firmy przy pomocy reklamy Lublin to doskonały sposób na zjednanie sobie sporej liczby zadowolonych odbiorców. Zawsze trzeba troszczyć się o stosowną reklamę. https://reklama-lublin.pl/

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku