Co to jest serwer VPS i kiedy warto się na niego zdecydować?

0

Jeśli szukasz oferty serwerowej, to jedną z możliwości jest VPS. W ten sposób uzyskujesz więcej zasobów niż na serwerze współdzielonym, ale mniej niż w ramach serwera dedykowanego. Czym jest VPS, co oznacza ten skrót i w przypadku jakich usług internetowych taki serwer będzie najlepszym rozwiązaniem?


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Co to jest VPS?

VPS to skrót od Virtual Private Server, czyli Wirtualny Serwer Prywatny. W przypadku serwera dedykowanego – najbardziej zaawansowanej oferty z tej kategorii, otrzymujesz dostęp do wszystkich zasobów maszyny nazywanej serwerem. Tzn. nie dzielisz z nikim powierzchni dyskowej, procesora, pamięci RAM i innych zasobów.

Nie jesteś zależny od innych użytkowników. Jednak serwer dedykowany jest dosyć kosztownym wyborem i ma uzasadnienie tylko wtedy, gdy rzeczywiście twoje usługi do sprawnego działania wymagają właśnie takich zasobów. W innych przypadkach sprawdzi się server VPS, który powstał w wyniku podzielenia zasobów maszyny na wirtualne części w procesie wirtualizacji.

Korzystając z tej opcji, podobnie jak na serwerze współdzielonym, dzielisz się zasobami z innymi klientami firmy hostingowej, jednak wszystkie wirtualne maszyny są od siebie całkowicie odizolowane, a użytkowników jest wielokrotnie mniej niż na serwerze współdzielonym.

Do tworzenia wirtualnych serwerów wykorzystywane jest oprogramowanie do wirtualizacji.

Wyróżnia się kilka rodzajów tego procesu, a wśród nich:

 • Pełną wirtualizację – w tym przypadku na swoim serwerze VPS możesz zainstalować dowolny system operacyjny.
 • Parawirtualizację – system operacyjny musi być tożsamy z systemem bazowym, tzn. jeśli systemem bazowym jest Linux, to na serwerze VPS nie możesz zainstalować Windowsa.

Serwery z pełną wirtualizacją są najczęściej kilkukrotnie droższe niż te z parawirtualizcją.

Jeśli zdecydujesz się na serwer VPS, to otrzymasz serwer wirtualny z gwarantowaną mocą obliczeniową. VPS ma swój system plików, użytkowników, a także daje pełną kontrolę nad wszystkimi aplikacjami i zasobami maszyny. Decydując się na niego, możesz tworzyć własny zestaw oprogramowania systemowego.

W skrócie: VPS daje ci nieporównywalnie większe możliwości niż serwer współdzielony. Tylko czy na pewno potrzebujesz takich zasobów? Czy wykorzystasz możliwości, jakie daje ten serwer?

VPS sprawdzi się w przypadku wybranych usług. Jeśli prowadzisz sklep internetowy czy stronę WWW, którą odwiedza co najmniej kilka tysięcy unikalnych użytkowników dziennie, to prawdopodobnie VPS będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Ponadto będzie to doskonały wybór, jeśli:

 • chcesz założyć serwer gier,
 • chcesz prowadzić serwer poczty,
 • zamierzasz uczyć się administracji serwera.

Jak wybrać serwer VPS?

Wybór VPS-a powinien opierać się przede wszystkim na wskazaniu, do czego potrzebujesz serwera i tym samym, jakie zasoby musisz mieć do dyspozycji.

Ważne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:

 • ilość pamięci RAM,
 • rodzaj procesora i liczba rdzeni,
 • powierzchnia dyskowa i rodzaj dysku,
 • dostępne systemy operacyjne,
 • liczba IP w pakiecie,
 • darmowa dostępność bądź cena panelu zarządzania.

Możliwość korzystania z wygodnego panelu zarządzania usługą wiele ułatwia. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu na świecie jest Plesk Panel. Dzięki niemu możesz łatwo zakładać konta pocztowe, bazy danych, serwery, dbać o bezpieczeństwo i aktualizacje serwera, a także instalować dowolne aplikacje, np. sklepy internetowe czy popularny CMS WordPress.

Możesz dodawać domeny i wykonywać wiele czynności bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej. Nie musisz znać systemu Linux – Plesk Panel pozwoli ci łatwo zarządzać najważniejszymi funkcjami. Najprostszymi operacjami możesz zarządzać przez panel klienta, do twojej dyspozycji pozostaje również konsola SSH, czyli zarządzanie serwerem przez wiersz poleceń.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 7 Średnia: 4.4]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku