Co to jest PING i jak go zmierzyć?

0

PING to z języka angielskiego, no właśnie co? Nie ma w 100% pewnego i poprawnego rozwinięcia tego skrótu. Najczęściej podaje się, iż litery wzięły się od słów Packet InterNet Groper.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


W wolnym tłumaczeniu oznaczać to może poruszającą się z niepewnością sukcesu paczkę Internetu. O ile faktycznie na przesyłane dane pomiędzy komputerami mówi się pakiety, to jednak słowo groper jest mocno niestandardowe.

1.Jeszcze raz, to co to jest PING?

PING to narzędzie służące do sprawdzenia czy można przetransportować informację z jednego miejsca sieci do drugiego, które zostało wskazane, bez żadnych błędów po drodze. Bardzo często, gdy nie działa jakieś urządzenie sieciowe przychodzi informatyk i je „pinguje” ze swojego bądź pechowego użytkownika komputera. Jeśli sprzęt się poprawnie „pinguje” to znaczy, że połączenie jest dobre i wina leży gdzieś poza siecią.

2.Jak PINGowanie wygląda w praktyce?

Potrzebujemy adres IP (pisaliśmy o nim niedawno) urządzenia czy komputera, co do którego mamy podejrzenie, że nie chce z nami współpracować. Otwieramy Wiersz poleceń i wpisujemy ping, a zaraz za nim adres IP, przykładowo 192.168.0.15. Klikamy Enter i jeśli wszystko dobrze poszło, to za chwilę dostajemy kilka wyników podanych w ms (milisekundach). Odpowiadają one czasowi w jakim powróciła do nas informacja o tym, że nasze wywołanie urządzenia / strony było pomyślne.

Udane i nieudane PINGowanie

Nieudane PINGowanie. wymyślonego adresu, którego nie ma w mojej sieci lokalnej zwraca błąd. PINGowanie strony Facebooka zwraca rzeczywiste dane.

3.O czym mówią pozostałe liczby?

Bytes mówi o tym jak duży pakiet został wysłany na próbę. W naszym przypadku za każdym razem była to paczka wielkości 32  bajtów. Time to właśnie czas potrzebny na wysłanie pakietów i powrotu informacji o sukcesie. TTL z kolei, to liczba mówiąca o tym ile razy pakiet mógł jeszcze szukać drogi zanim wróciłby z informacją o porażce.

4.Gdzie ważny jest PING?

Praktycznie wszędzie! Nie ma takiego miejsca w Internecie gdzie nie byłby ważny. W momencie, gdy jest duży, strony chodzą wolniej i wydaje się, że wszystko jest ociężałe. Jednak najważniejszy jest w grach. Zwłaszcza w rywalizacji między graczami. Im mniejszy PING tym szybciej komunikujemy się z grą i tym jesteśmy „szybsi”. Łatwiej zwyczajnie reagujemy na to, co się dzieje na ekranie.

Czasem gry dostosowują PING wszystkich graczy do najwyższej wartości i w takich przypadkach gracze o wysokim PINGu są wyrzucani z rozgrywki. Kiedy indziej gry w ogóle nie zezwalają na połączenie osobom o wysokim PINGu. Dobry PING dla gracza to taki poniżej 50 ms, oczywiście im mniejszy tym lepszy.

5.Czy możemy jakoś zmniejszyć swój PING?

Jasne, że możecie go zmniejszyć. Najczęściej wystarczy przestać ściągać pliki w tym samym czasie. Kiedy indziej, jeśli mowa o grach, można zmienić serwer, który łatwiej będzie się z nami komunikował. Chociażby dlatego, że jest lepszy bądź znajduje się bliżej, w sposób fizyczny.

W najgorszym wypadku można zmienić urządzenia służące do łączenia się z Internetem jak karta sieciowa, modem czy router.


Licencja bez limitu stanowisk.


6.Jeśli nadal brakuje wam Pong po PING to napiszcie do nas. Pomożemy!

Jesteśmy tu po to, by wytłumaczyć wam wszystko co jest niejasne. Chcecie o coś dopytać, coś wymaga większego tłumaczenia? Nie bójcie się do nas napisać. Odpiszemy na pewno.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku