Co to jest piksel?

0

Bardzo często spotykamy się ze słowem piksel. Kupując smartfon, telewizor, czy monitor czytamy dane techniczne, w tym informacje o liczbie pikseli.

Mimo, iż orientujemy się jaką rozdzielczość powinno mieć dane urządzenie, to nie zawsze zastanawiamy się czym są te piksele.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Pikselem nazywamy najmniejszy element obrazu wyświetlanego na ekranie. Ten element jest jednolity, tzn. przedstawiający konkretny kolor. Piksele są wyświetlane na ekranach np. monitorów komputerowych, telewizorów, telefonów, ale również odnoszą się do druku. W druku pomocy jest parametr PPI, czyli gęstości. Świadczący on o liczbie pikseli przypadającej na cal długości.

Najczęściej jednak pikseli używa się w kontekście rozdzielczości. Przykładowo rozdzielczość ekranu 1200×720 informuje nas, że 1200 pikseli jest wyświetlane w poziomie i 720 w pionie.

Warto wspomnieć, że każdy piksel składa się zwykle z trzech subpikselów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Wynika to z budowy matrycy i techniki wyświetlania przez nią kolorów. Występują również matryce z dodatkowym białym subpikselem. Subpiksele więc są to składowe jednego piksela.

Więcej ciekawostek, które mogą Was zainteresować – tutaj

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piksel
http://tabletoid.pl/strona/26-co-to-jest-pixel

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku