Bardzo często spotykamy się ze słowem piksel. Kupując smartfon, telewizor, czy monitor czytamy dane techniczne, w tym informacje o liczbie pikseli.
Mimo, iż orientujemy się jaką rozdzielczość powinno mieć dane urządzenie, to nie zawsze zastanawiamy się czym są te piksele.
Pikselem nazywamy najmniejszy element obrazu wyświetlanego na ekranie. Ten element jest jednolity, tzn. przedstawiający konkretny kolor. Piksele są wyświetlane na ekranach np. monitorów komputerowych, telewizorów, telefonów, ale również odnoszą się do druku. W druku pomocy jest parametr PPI, czyli gęstości. Świadczący on o liczbie pikseli przypadającej na cal długości.
Najczęściej jednak pikseli używa się w kontekście rozdzielczości. Przykładowo rozdzielczość ekranu 1200×720 informuje nas, że 1200 pikseli jest wyświetlane w poziomie i 720 w pionie.
Warto wspomnieć, że każdy piksel składa się zwykle z trzech subpikselów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Wynika to z budowy matrycy i techniki wyświetlania przez nią kolorów. Występują również matryce z dodatkowym białym subpikselem. Subpiksele więc są to składowe jednego piksela.
Więcej ciekawostek, które mogą Was zainteresować – tutaj
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piksel
http://tabletoid.pl/strona/26-co-to-jest-pixel
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy program antywirusowy. Jeden program zabezpiecza, chroni i przyśpiesza prace komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!